Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Nicolae Iorga - O scurtă biografie

Invitați: d-na dr. Georgeta Filitti, cercetător istoric şi dl. prof. univ. dr. Valeriu Râpeanu, istoric şi critic literar

Nicolae Iorga - O scurtă biografie
Regele Carol al II-lea şi marele om de cultură, Nicolae Iorga. Credit: https://www.ziuaconstanta.ro/

Articol de George Popescu, 31 Mai 2011, 15:35

La 6 iunie 1871 se năstea la Botoşani, Nicu (Nicolae, acest prenume a apărut mai târziu în lucrările savantului, sub care s-a şi consacrat) Niculae, nume de botez, Iorga.

Un spirit enciclopedist, istoric de formaţie, cu studii la Iaşi, Leipzig, Berlin, Paris. La Iaşi a absolvit Universitatea într/un singur an cu diploma ”Magna cum laudae”. Doctoratul îl obţine la 23 de ani, odată cu intrarea în Academia Română.

Critic literar, documentarist, dramaturg, poet, memorialist, om politic(parlamentar, ministru, prim ministru). Este şi cel mai mare poligraf al românilor: a scris 1 003 volume, 12 755 de articole, 4963 de recenzii în cei 69 de ani de viaţă.

Câteva dintre publicaţiile mai importante: ”Studii şi documente cu privire la istoria românilor” - 25 de volume, ”Istoria Imperiului Otoman” - cinci volume, apărută în germană, ”Istoria românilor” - 10 volume.

Ca literat, Iorga a scris poezii şi drame cu conţinut istoric : ”Învierea lui Ștefan cel Mare”, ”Tudor Vladimirescu”, ”Sfântul Francisc din Asisi”, volume memorialistice ”Oameni care au fost”, ”O viaţă de om, aşa cum a fost”.

Ca istoric literar a publicat ”Istoria literaturii române în secolul al XVIII-lea”, ”Istoria literaturii religioase”, ”Istoria literaturii româneşti contemporane”.

Activitatea politică a început-o de tânăr ca şi co-fondator al Partidului Naţionalist Democratic, opţiunea sa fiind bazată pe solidaritate naţională. Ministru de interne, prim ministru între 1931 - 1932, consilier regal, parlamentar, funcţii politice în care însă nu a excelat ca politician, ci ca om de ştiinţă, savant.

Nicolae Iorga rămâne una dintre personalităţile marcante ale culturii noastre naţionale. Din nefericire a sfârşit tragic într-o societate puţin înţelegătoare cu respectul şi valoarea cuvenite

Nicolae Iorga s-a bucurat în străinătate de mare popularitate fiind omagiat de zeci de universitaţi din Europa cu titlul de ”doctor honoris causa”, însă a putut să şi înfiinţeze lăcaşe de cultură românească : Școala română din Paris, Academia Română de la Roma, iar în ţară : Institutul de Studii Est Europene, Institutul de istorie Universală, Universitatea populară de la Vălenii de Munte.

E dificil să vorbeşti despre întreprinderile lui Nicolae iorga, uneori cuvintele sunt de prisos, de aceea ma voi opri aici şi vă invit să ascultaţi mai bine conţinutul emisiunii care aduce argumente, fapte şi detalii mai puţin cunoscute din viaţa lui Nicolae Iorga.

Ne puteţi scrie la următoarea adresă electronică: istorica@radioromania.ro şi ne puteţi asculta în direct şi în reluare şi pe Internet la adresa : www.romania-actualitati.ro

AUDIO: emisiunea "Istorica", ediţia din 30 mai 2011

"Spre Alba Iulia"
Istorica 30 Noiembrie 2023, 22:05

"Spre Alba Iulia"

Invitaţi: dl. col(rez) prof. univ. dr. Petre Otu, preşedinte al Comisiei Naţionale de Istorie Militară; dl. dr. Constantin...

"Spre Alba Iulia"
"Primul parlament al României Mari"
Istorica 20 Noiembrie 2023, 22:26

"Primul parlament al României Mari"

Invitat: dl. prof. dr. Gheorghe Sbârnă – Universitatea „Valahia”, Târgovişte

"Primul parlament al României Mari"
„Lumea carpato-dunăreană şi islamul”
Istorica 13 Noiembrie 2023, 22:52

„Lumea carpato-dunăreană şi islamul”

Invitată: d-na dr. Cristina Feneşan, cercetător ştiinţific gradul I

„Lumea carpato-dunăreană şi islamul”
„Drama unui alt general român. Mihail Romanescu”
Istorica 06 Noiembrie 2023, 20:07

„Drama unui alt general român. Mihail Romanescu”

Invitat: dl. comandor (retrag) Gheorghe Vartic, istoric militar

„Drama unui alt general român. Mihail Romanescu”
„Dilema generalului Tătăranu”
Istorica 30 Octombrie 2023, 23:27

„Dilema generalului Tătăranu”

Invitat: dl. dr. Alin Spânu, cercetător istoric

„Dilema generalului Tătăranu”
„O carte de vizită – editura Militară”
Istorica 16 Octombrie 2023, 20:08

„O carte de vizită – editura Militară”

Invitat: dl. dr. Marius Iorgulescu, director al editurii Militare

„O carte de vizită – editura Militară”
„Acţiunea Vienezii şi alte ingrediente”
Istorica 09 Octombrie 2023, 22:16

„Acţiunea Vienezii şi alte ingrediente”

Invitat: dl. dr. Florian Banu – cercetător ştiinţific al CNSAS

„Acţiunea Vienezii şi alte ingrediente”
"Secvenţe ale emancipării oraşului. Sfârşitul secolului al XIX lea, începutul secolului XX"
Istorica 02 Octombrie 2023, 22:30

"Secvenţe ale emancipării oraşului. Sfârşitul secolului al XIX lea, începutul secolului XX"

Invitat: dl. conf. dr. Simion Câlţia – Facultate de Istorie a Universităţii din Bucureşti

"Secvenţe ale emancipării oraşului. Sfârşitul secolului al XIX lea, începutul secolului XX"