Simularea Bacalaureatului va fi organizată în peste 95% din licee, anunță Ministerul Educației
Simulările Examenului Național de Bacalaureat vor începe luni cu proba scrisă la Limba și Literatura Română.
Articol de Radiojurnal, 20 Martie 2026, 18:27
Peste 95% dintre licee vor organiza simularea probelor scrise din cadrul Examenului Național de Bacalaureat, programată să înceapă luni, informează Ministerul Educației.
La 63 de unități de învățământ însă nu vor avea loc simulări.
Sectarul de stat în Ministerul Educației Sorin Ion a explicat ce soluții ar putea fi pentru elevii care nu vor avea posibilitatea de a susține examenele în liceele unde învață.
"Ați văzut ce s-a întâmplat la Evaluarea Națională. Angajamentul ministerului a fost să furnizeze un nou set de subiecte, să pună la dispoziție platforma de evaluare strict pentru acei elevi în cazul în care aceștia doresc. Ar trebui ca și școlile care nu organizează în cursul săptămânii viitoare, cele sub 5%, să fie dispuse să organizeze la altă dată. La Evaluarea Națională văd că acest lucru se întâmplă. Rămâne de văzut dacă se va întâmpla și la simularea Bacalaureatului pentru a avea sens organizarea unei noi sesiuni pentru această categorie de elevii", a spus Sorin Ion.
Simulările Examenului Național de Bacalaureat vor începe cu proba scrisă la Limba și Literatura Română și se vor încheia joi cu cea la Limba și Literatura Maternă.
Rezultatele vor fi comunicate la data de 16 aprilie.













