Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Pelerinaj la mănăstirea "Sfântul Ioan cel Nou" din Suceava

Aceştia au participat la procesiunea cu moaştele sfântului ocrotitor al Sucevei.

Pelerinaj la mănăstirea "Sfântul Ioan cel Nou" din Suceava
Foto: Arhivă/ basilica.ro

Articol de Mihaela Buculei, Suceava, 23 Iunie 2024, 13:33

Pelerini din toate colţurile ţării au venit la Suceava pentru a lua parte la slujba oficiată la mănăstirea "Sfântul Ioan cel Nou", cu ocazia hramului. Aceştia au participat la procesiunea cu moaştele sfântului ocrotitor al Sucevei, care a avut loc sâmbătă seară pe străzile din municipiu, iar duminică au fost prezenţi şi la Sfânta Litughie.

Sânzienele au o semnificaţie aparte pentru locuitorii Sucevei. Oamenii se pregătesc pentru hram, iar la mănăstirea "Sfântul Ioan cel Nou" din Suceava vin pelerin din toate colţurile ţării.
-: Poftiţi la Sânziene, poftiţi!
Reporter: Ce faceţi cu aceste flori? Le vindeţi?
-: Da.
Reporter: Le cumpără lumea?
-: Le mai cumpără.
Reporter: Există vreo tradiţie legată de aceste flori?
-: Da, că-s bune şi pentru ceai, pentru glandă, pentru orice.
-: Am venit să ne rugăm pentru toate trebuinţele şi pentru binele casei, pentru strictul necesar acasă, familia, copiilor.
Reporter: De unde aţi venit?
-: /.../, Botoşani.
Reporter: Şi veniţi aici în fiecare an?
-: Da. În fiecare an venim. Nu-i an să nu vin. Să dea Dumnezeu sănătate la toată lumea, nu numai nouă!
Reporter: De unde veniţi dumneavoastră?
-: Noi suntem de la Bistriţa-Năsăud. Am venit să ne închinăm la Sfântul, să ne punem o dorinţă şi aceea se împlineşte dorinţa.
Reporter: Aţi venit la Suceava la hram?
-: Da.
Reporter: De unde sunteţi?
-: Din Iaşi.
Reporter: Şi veniţi în fiecare an?
-: Aproape în fiecare an.
Reporter: Tot de Sânziene se sărbătoresc şi zilele oraşului.

Festivalul de Film Ceau, Cinema! debutează la Timişoara
Cultură 17 Iulie 2024, 14:37

Festivalul de Film Ceau, Cinema! debutează la Timişoara

Astăzi începe la Timişoara Festivalul de Film Ceau, Cinema!

Festivalul de Film Ceau, Cinema! debutează la Timişoara
Turneul Internațional Stradivarius 2024, la Catedrala Sfântul Iosif, reprogramat din cauza caniculei
Cultură 15 Iulie 2024, 11:13

Turneul Internațional Stradivarius 2024, la Catedrala Sfântul Iosif, reprogramat din cauza caniculei

Ca urmare a caniculei, Concertul din Catedrala Sf. Iosif din data de 14 iulie se va reprograma la o dată ce va fi anunțată...

Turneul Internațional Stradivarius 2024, la Catedrala Sfântul Iosif, reprogramat din cauza caniculei
Galaţi - Procesiune cu Icoana Maicii Domnului Prodromiţa
Cultură 12 Iulie 2024, 13:35

Galaţi - Procesiune cu Icoana Maicii Domnului Prodromiţa

Arhiepiscopia Dunarii de Jos mentioneaza ca in 1863 s-a petrecut la Galați o minune descrisă în Acatistul Icoanei Maicii...

Galaţi - Procesiune cu Icoana Maicii Domnului Prodromiţa
În numele „românului perfect” 
Cultură 11 Iulie 2024, 10:20

În numele „românului perfect” 

La editura Polirom a apărut lucrarea „În căutarea românului perfect. Specific național, degenerare rasială și selecție...

În numele „românului perfect” 
Stagiunea Estivală a Artelor Spectacolului
Cultură 09 Iulie 2024, 18:57

Stagiunea Estivală a Artelor Spectacolului

Ediția de anul acesta vine cu o premieră.

Stagiunea Estivală a Artelor Spectacolului
Mii de credincioşi din Vaslui participă la sărbătoarea Sfintei Muceniţe Chiriachi
Cultură 07 Iulie 2024, 16:22

Mii de credincioşi din Vaslui participă la sărbătoarea Sfintei Muceniţe Chiriachi

Pentru prima dată, în această zonă va fi adus din Grecia şi Brâul Maicii Domnului.

Mii de credincioşi din Vaslui participă la sărbătoarea Sfintei Muceniţe Chiriachi
Oferta Târgului de Carte Gaudeamus Radio România, ediţia de vacanţă, care are loc în Piaţa Sfatului din Braşov
Cultură 05 Iulie 2024, 18:38

Oferta Târgului de Carte Gaudeamus Radio România, ediţia de vacanţă, care are loc în Piaţa Sfatului din Braşov

Cele mai noi apariţii editoriale aduse de zeci de edituri, muzică pentru toate gusturile, jocuri educaţionale şi cărţi de...

Oferta Târgului de Carte Gaudeamus Radio România, ediţia de vacanţă, care are loc în Piaţa Sfatului din Braşov
Ediţia de vacanţă a Târgului de carte Gaudeamus continuă
Cultură 05 Iulie 2024, 15:19

Ediţia de vacanţă a Târgului de carte Gaudeamus continuă

Ediţia de vacanţă a Târgului de carte Gaudeamus continuă şi astăzi.

Ediţia de vacanţă a Târgului de carte Gaudeamus continuă