Filmul "One Battle After Antother" a fost marele câştigător al premiilor Oscar
Pelicula a câştigat şase statuete, faţă de numai patru câte i-au revenit principalului rival, pelicula "Sinners".
Articol de Radio România Actualităţi, 16 Martie 2026, 10:22
Filmul "One Battle After Antother" a fost marele câştigător al premiilor Oscar, desfăşurate duminică noaptea la Los Angeles. Pelicula a câştigat şase statuete, faţă de numai patru câte i-au revenit principalului rival, pelicula "Sinners". A fost o ediţie care a adus un premiu şi unei cineaste cu origini româneşti.
Ciprian Sasu are detalii: ”Pe lângă statueta pentru cel mai bun film, One Battle After Another a obţinut distincţiile pentru regie, pentru scenariu adaptat, pentru montaj şi pentru casting, o categorie introdusă în premieră. Nu în ultimul rând, unul dintre actorii acestui film, Sean Penn, a obţinut premiul pentru rol secundar, al treilea Oscar din cariera sa.
One Battle After Another spune povestea unor foşti revoluţionari care încearcă să salveze fiica unuia dintre ei. Cu un record de nominalizări, producţia Sinners în schimb, a primit doar premiul pentru actor principal, Michael B. Jordan, pentru scenariu original, pentru imagine şi muzică originală. Un alt premiu important, cel pentru actriţă în rol principal, i-a revenit lui Jessie Buckley, pentru interpretarea din Hamnet.
Seara i-a adus un premiu şi unei regizoare româno-americane. Natalie Musteaţă a primit un Oscar pentru un scurtmetraj, la egalitate de voturi cu o altă producţie. Potrivit presei de specialitate, contextul de securitate al ceremoniei a fost unul sever, pe fondul temerilor unui eventual atentat iranian. De asemenea, industria filmului este preocupată şi de costurile tot mai mari de producţie şi de avansul inteligenţei artificiale, care ar putea afecta unele din locurile de muncă ale cineaştilor.”/editor Florin Lepadatu/













