Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Caravana târgului de carte Gaudeamus Radio România, la Oradea

Până duminică inclusiv vizitatorii sunt așteptați zilnic între orele 10:00 şi 21:00, accesul fiind gratuit.

Caravana târgului de carte Gaudeamus Radio România, la Oradea
Arhivă. Foto: Alexandru Dolea.

Articol de Stelian Radu-Cacuci, Oradea, 15 Mai 2024, 18:55

Caravana târgului de carte Gaudeamus Radio România a ajuns miercuri la Oradea, cea de-a treia oprire din acest an, după cele din Craiova și de la Cluj-Napoca.

Iubitorii de lectură sunt așteptați în Piața Unirii din oraș, unde editurile s-au pregătit cu oferte atractive și cu numeroase evenimente.

Încă de la primele ore ale dimineții, târgul de carte Gaudeamus Radio România, organizat la Oradea, și-a primit vizitatorii, chiar dacă deschiderea oficială a avut loc la ora 12:00.

-: Am venit pur și simplu că am zis că nu-i așa aglomerat acum. Mă gândesc că o să mă intereseze câte ceva de pe aici. Am văzut imediat la intrare un volum de ”Meditații” de Marcus Aurelius. Apoi, mai încolo, am dat peste interviurile cu Michael Cernea, care a fost economistul șef al Băncii Mondiale,care carte încă n-a fost lansată și urmează să fie lansată la Facultatea de Sociologie, la Universitatea din București. Am văzut-o aici și am zis că o cumpăr.

Cum vi se pare oferta de carte?

-: Foarte, foarte generoasă.

Căutați ceva anume?

-: Da, da, da. În Oradea, din păcate, nu găsesc prea multe, cărți de istorie, mă interesează în mod special. Sunt profesor de istorie și observ că există o ofertă destul de generoasă la editurile de aici. Voi lua totuși două cărți, mă duc să iau bani de acasă, că nu mai am bani.

-: Este o bogăție de cărți și este un eveniment la care merită să participe oricare dintre noi.

Până duminică inclusiv vizitatorii sunt așteptați zilnic între orele 10:00 şi 21:00, accesul fiind gratuit.

Gala Premiilor UNITER
Cultură 27 Mai 2024, 14:54

Gala Premiilor UNITER

Mari artişti ai scenei româneşti vor fi recompensaţi în cadrul celei de-a 32-a ediţie a Galei Premiilor UNITER

Gala Premiilor UNITER
Cea de-a XXXII-a ediţie a Galei Premiilor UNITER
Cultură 27 Mai 2024, 09:17

Cea de-a XXXII-a ediţie a Galei Premiilor UNITER

O serie de mari artişti ai scenei româneşti vor fi recompensaţi în cadrul celei de-a XXXII-a ediţie a Galei Premiilor UNITER,...

Cea de-a XXXII-a ediţie a Galei Premiilor UNITER
Premiile celei de-a 77-a ediție a Festivalului de Film de la Cannes
Cultură 26 Mai 2024, 08:52

Premiile celei de-a 77-a ediție a Festivalului de Film de la Cannes

Trofeul Palme d'Or a fost câștigat de lungmetrajul ”Anora”, regizat de cineastul american Sean Baker. Printre filmele...

Premiile celei de-a 77-a ediție a Festivalului de Film de la Cannes
"Hamlet, prințul Danemarcei", la Festivalul Internaţional de Teatru Shakespeare, Craiova
Cultură 25 Mai 2024, 11:07

"Hamlet, prințul Danemarcei", la Festivalul Internaţional de Teatru Shakespeare, Craiova

Cel mai recent spectacol al celebrului om de teatru canadian Robert Lepage.

"Hamlet, prințul Danemarcei", la Festivalul Internaţional de Teatru Shakespeare, Craiova
Cel mai recent spectacol al lui Robert Lepage, pe scena Festivalului Shakespeare de la Craiova
Cultură 24 Mai 2024, 19:46

Cel mai recent spectacol al lui Robert Lepage, pe scena Festivalului Shakespeare de la Craiova

Spectacolul artistului canadian va avea două reprezentanții - mâine și poimâine.

Cel mai recent spectacol al lui Robert Lepage, pe scena Festivalului Shakespeare de la Craiova
Festivalul Aici-Acolo, în acest weekend în Capitală
Cultură 24 Mai 2024, 17:46

Festivalul Aici-Acolo, în acest weekend în Capitală

Evenimentul este organizat cu prilejul Zilei Românilor de Pretutindeni.

Festivalul Aici-Acolo, în acest weekend în Capitală
Actorul Costel Constantin a încetat din viață
Cultură 22 Mai 2024, 18:41

Actorul Costel Constantin a încetat din viață

Ultima oară actorul a putut fi văzut pe scenă în iunie 2023, în spectacolul „Omul care a văzut moartea”.

Actorul Costel Constantin a încetat din viață
Trupa formată de Peter Brook, la Festivalul de Teatru Shakespeare, de la Craiova
Cultură 21 Mai 2024, 18:47

Trupa formată de Peter Brook, la Festivalul de Teatru Shakespeare, de la Craiova

Reprezentaţia trupei regizorului Peter Brook este programată de la ora 21:30.

Trupa formată de Peter Brook, la Festivalul de Teatru Shakespeare, de la Craiova