Ascultă Radio România Actualitaţi Live

1 decembrie, Ziua Naţională a României

Numeroase manifestări au marcat Ziua Naţională a României. Punctul culminant a fost Parada militară din Capitală, eveniment transmis în direct de Radio România Actualităţi.

1 decembrie, Ziua Naţională a României
Parada militară. Foto: Alexandru Dolea.

Articol de Radiojurnal, 01 Decembrie 2013, 20:57

Militarii Regimentului 30 Gardă care duminică dimineaţă au defilat pe sub Arcul de Triumf din Bucureşti s-au retras în cazarmă prin aşa-numita "retragere cu torţe".

Multe persoane au rămas impresionate de manifestările organizate cu ocazia zilei de 1 Decembrie duminică, în special parada de la Arcul de Triumf, şi au ţinut să colinde alături de militari străzile capitalei.

Militarii au pornit din faţa Cercului Militar Naţional pe traseul stabilit în sunetele marşului "Retragerea" intonat de muzica militară.

Ceremonia este o acţiune simbolică organizată la împlinirea a 95 de ani de la Marea Unire.

Retragerea cu torţe, flăcările strălucitoare ale acestora lasă celor prezenţi posibilitatea recunoştinţei faţă de cei care s-au dăruit pentru idealul tuturor românilor.

Proclamată după 1989 Zi Naţională a României, 1 Decembrie a fost celebrată în Capitală şi în alte localităţi din ţară, precum şi peste hotare.

Audio: Radio România Actualităţi a prezentat, în direct, parada militară. Au transmis Radu Dobriţoiu şi Bogdan Silviu Răducan.

O impresionantă paradă militară a avut loc la Bucureşti.

Pe sub Arcul de Triumf au defilat anul acesta peste 2000 de militari români, dar şi invitaţii lor din Franţa, Polonia, Turcia şi Statele Unite ale Americii.

Foarte mulţi bucureşteni au venit să vadă parada, iar numeroase drapele tricolore au fluturat în Piaţa Arcului de Triumf.

Evenimentul a fost prezentat pe siteul romaniaactualitati.ro în format LIVE UPDATES.

Video: Paradă militară cu ocazia Zilei Naţionale a României. Sursa: Alexandru Dolea.

Dispozitivul de defilare a fost constituit din blocuri de paradă organizate pe detaşamente, cu trupe şi tehnică ale ministerului apărării naţionale, ministerului afacerilor interne, Serviciului Român de Informaţii şi Serviciului de Protecţie şi Pază.

Unirea României cu Republica Moldova, "un ideal care trebuie asumat" şi afirmat"

Preşedintele Traian Băsescu a făcut referire, în discursul său de 1 Decembrie, la unirea României cu Republica Moldova, precizând că este un ideal care trebuie "asumat" şi "afirmat".

În context, el a arătat că doar timpul poate aduce un asemenea deziderat la realizare, pentru că doar poporul de pe ambele maluri ale Prutului poate să hotărască.

Prezent la recepţia de la Palatul Cotroceni, preşedintele moldovean Nicolae Timofti a subliniat că Republica Moldova este parte a culturii europene şi, bineînţeles, a celei româneşti.

El a mulţumit ţării noastre pentru "dedicaţia şi consecvenţa" cu care a pledat cauza Republicii Moldova.

La Palatul Cotroceni a avut loc duminică recepţia oficială pe care preşedintele României o oferă în fiecare an de Ziua Naţională.

Invitat de onoare la recepţie a fost preşedintele Republicii Moldova, Nicolae Timofti.

Trei dintre fruntaşii Uniunii Social-Liberale care deţin şi funcţii importante în statul român- preşedinţii Senatului şi Camerei Deputaţilor şi premierul Ponta - au declinat invitaţia de participare la recepţie, invocând alte angajamente.

Porţi deschise la Parlament şi Guvern

Duminică, de Ziua Naţională, Parlamentul şi Guvernul au avut porţile deschise.

Toţi cei care au trecut pragul Palatului Parlamentului au putut vizita Sala de plen a Camerei Deputaţilor, Galeria de onoare, celelalte săli de conferinţă, precum şi expoziţiile organizate aici.

Premierul Victor Ponta a fost gazdă timp de o oră persoanelor care au ales duminică să viziteze sediul guvernului.

Video: Ziua porţilor deschise la guvern. Sursa: gov.ro.

Pe frontispiciul clădirii guvernului a fost desfăşurat un drapel naţional de 14 mii de metri pătraţi. La ceremonie a participat şi premierul Victor Ponta.

Potrivit redactorului Radio România Actualităţi, Petruţa Obrejan, ca şi anul trecut, românii au venit în număr mare la sediul Guvernului.

Prima zi a Porţilor deschise la guvern a avut loc în 2004, când premier era Adrian Năstase.

Manifestări dedicate Zilei Naţionale, în întreaga ţară

Peste 2 mii de oameni participă la evenimentele dedicate Zilei Naţionale în oraşul Marii Uniri, la Alba Iulia.

O mie de cadre militare au defilat pe bulevardul Corneliu Coposu, din Sibiu, în faţa celor peste 10.000 de oameni, care au ales să sărbătorească Ziua Naţională a României în oraş.

GALERIE FOTO: Ziua Naţională a României a fost marcată în întreaga ţară

Aproximativ 12.000 de mureşeni – cifră record pentru un astfel de moment – au participat, la Târgu Mureş, la manifestările dedicate Zilei Naţionale a României.

Sute de oameni au participat la Arad la evenimentele organizate de Ziua Naţională a României, 1 Decembrie. Manifestările au început în cursul dimineţii cu depunerea de coroane la mormintele „Corifeilor Marii Uniri”: Vasile Goldiş, Ştefan Cicio Pop şi Ioan Suciu.

Principala ceremonie din Braşov a avut loc în Piaţa Sfatului, la ora prânzului.

În faţa a peste 1000 de oameni şi a autorităţilor locale şi judeţene, aici a avut loc o paradă militară la finalul căreia avioanele Aeroclubului Braşov au survolat Piaţa Sfatului.

Ziua Naţională a fost sărbătorită şi în Piaţa Unirii din Şcheii Braşovului, sub organizarea Juniilor braşoveni.

Peste şase mii de oameni au participat duminică, la Bistriţa, la festivităţile ocazionate de Ziua Naţională a României.

Ziua Naţională a României, sărbătorită în lume

Mai multe asociaţii de români au organizat o manifestare de Ziua Naţională într-unul din locurile simbolice din Bruxelles, cunoscut sub numele de Atomium, uriaşa structură metalică, cu o masă de peste 2500 de tone, realizată acum 55 de ani, cu ocazia Expoziţiei Mondiale din capitala Belgiei.

Cu cele 9 sfere metalice dispuse in varfurile si centrul unui cub de 100 de metri inaltime, Atominum este unul dintre cele mai cunoscute locuri din Bruxelles, vizitat anual de mii de turisti din toata lumea.

O uriaşă horă, în care s-au prins sute de persoane, s-a jucat, de Ziua noastră Naţională, în jurul imensei construcţii metalice, inspirată de structura unui atom, transmite corespondentul Radio România, Sorin Croitorescu.

Audio: Corespondenţă de la Bruxelles. Realizator Sorin Croitorescu.

Ziua Naţională a României sărbătorită la Madrid

Românii din Madrid au petrecut Ziua Naţională la un târg de produse româneşti şi s-au bucurat de un spectacol folcloric susţinut de Floarea Calotă, Mioara Velicu, Nineta Popa şi ansamblul Junii Sibiului, potrivit corespondentului Radio România, Annamaria Damian.

Evenimentul s-a desfăşurat cu sprijinul Departamentului de Politici pentru Românii de Pretutindeni şi a fost organizat în oraşul Alcalá de Henares, unde a fost prezent astăzi şi secretarul de stat Stejărel Olaru.

Audio: Corespondenţă de la Madrid. Realizator Annamaria Damian.

Spectacol folcloric pentru românii din Madrid. Sursa: instagram.com/annamariadamian.

Pompierii au gestionat peste 1.650 de urgențe în ultima zi din 2025
România 01 Ianuarie 2026, 17:19

Pompierii au gestionat peste 1.650 de urgențe în ultima zi din 2025

Și în noaptea de Revelion a fost nevoie de intervenții la incendii produse la locuințe și gospodării, iar mai multe persoane...

Pompierii au gestionat peste 1.650 de urgențe în ultima zi din 2025
Numărul pacienților la UPU Giurgiu "se dublează în perioada sărbătorilor"
România 01 Ianuarie 2026, 16:36

Numărul pacienților la UPU Giurgiu "se dublează în perioada sărbătorilor"

Criza de personal și lipsa medicilor de familie au dus la dublarea numărului de pacienți care se prezintă la UPU a Spitalului...

Numărul pacienților la UPU Giurgiu "se dublează în perioada sărbătorilor"
Sezonul de schi se va deschide vineri, la Poiana Brașov
România 01 Ianuarie 2026, 14:19

Sezonul de schi se va deschide vineri, la Poiana Brașov

În prima etapă vor fi deschise pârtiile din partea superioară a Masivului Postăvarul, destinate pasionaților de schi și de...

Sezonul de schi se va deschide vineri, la Poiana Brașov
2026, anul Nadia Comăneci
România 01 Ianuarie 2026, 11:55

2026, anul Nadia Comăneci

Comitetul Olimpic și Sportiv Român va organiza o gală prin care va aniversa perfecțiunea zeiței de la Montreal.

2026, anul Nadia Comăneci
Sărbătorile religioase din prima zi a anului
România 01 Ianuarie 2026, 08:55

Sărbătorile religioase din prima zi a anului

Aproape 500 000 de români îşi serbează la 1 ianuarie onomastica.

Sărbătorile religioase din prima zi a anului
România a sărbătorit Anul Nou în marile orașe
România 01 Ianuarie 2026, 08:43

România a sărbătorit Anul Nou în marile orașe

România a întâmpinat noul an cu petreceri organizate în cluburi și restaurante și cu evenimente în aer liber.

România a sărbătorit Anul Nou în marile orașe
Recomandări pentru siguranţa participanţilor la petrecerile de Revelion în aer liber
România 31 Decembrie 2025, 23:35

Recomandări pentru siguranţa participanţilor la petrecerile de Revelion în aer liber

Atât poliţiştii, cât şi jandarmii asigură în aceste zile măsuri suplimentare de securitate la nivel naţional.

Recomandări pentru siguranţa participanţilor la petrecerile de Revelion în aer liber
Jandarmii mobilizați la Ruginoasa, județul Iași, au făcut uz de gaze lacrimogene
România 31 Decembrie 2025, 14:22

Jandarmii mobilizați la Ruginoasa, județul Iași, au făcut uz de gaze lacrimogene

La primele ore ale ultimei zile din an, în centrul comunei, are loc o bătaie între cei care locuiesc la deal și cei de la...

Jandarmii mobilizați la Ruginoasa, județul Iași, au făcut uz de gaze lacrimogene

Radio România

Trump admite că ia mai multă aspirină decât îi recomandă medicii

Trump admite că ia mai multă aspirină decât îi recomandă medicii

Trump admite că ia mai multă aspirină decât îi recomandă medicii
Cronologie a tragediilor din cluburi: Incendiul din Crans-Montana, într-o listă dureroasă de catastrofe similare

Cronologie a tragediilor din cluburi: Incendiul din Crans-Montana, într-o listă dureroasă de catastrofe similare

Cronologie a tragediilor din cluburi: Incendiul din Crans-Montana, într-o listă dureroasă de catastrofe similare
Zonele montane ale judeţului Cluj, sub cod portocaliu de vânt puternic

Zonele montane ale judeţului Cluj, sub cod portocaliu de vânt puternic

Zonele montane ale judeţului Cluj, sub cod portocaliu de vânt puternic
Fotbal: Antrenorul Enzo Maresca, demis de Chelsea

Fotbal: Antrenorul Enzo Maresca, demis de Chelsea

Fotbal: Antrenorul Enzo Maresca, demis de Chelsea