Percheziții DNA la Cristian Popescu Piedone
Șeful ANPC este suspectat că ar fi avertizat un operator economic din Sinaia înainte ca inspectorii să vină în control.

Articol de Radiojurnal, 22 Iulie 2025, 09:37
Sunt percheziții la această oră acasă la Cristian Popescu Piedone, șeful Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor.
Procurorii Direcției Naționale Anticorupției îl suspectează că ar fi avertizat un operator economic înainte de un control.
Piedone s-ar afla de câteva luni în vizorul DNA.
Mai multe informații are acum în direct reporterul RRA Diana Surdu.
Reporter: Șeful Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorului, Cristian Popescu Piedone, a fost ridicat de polițiști de la un hotel din Mamaia în această dimineață, unde era cazat, și a fost adus în București acum 40 de minute pentru a participa la perchezițiile din casa sa.
Se suspectează că ar fi avertizat un operator economic înainte de un control, însă Piedone respinge acuzațiile, dar crede că i-au fost ascultate telefoanele lui și al unui subordonat al său.
Cristian Popescu Piedone: De când sunt președintele Autorităţii, pot să fiu acuzat de orice, poate să mi se zică orice, n-am făcut un trafic de influență, nu am luat un leu, una de un leu, mi-am făcut datoria. Că am deranjat, da, se văd aceste lucruri. Nu acuz nimic, merg până la capăt. Voi demonstra și sigur voi demonstra prezumția mea de nevinovăție care există acum și trebuie să o duc până la capăt. În clipa în care, dacă există dovada, înseamnă că telefoanele mele și ale șoferului meu au fost ascultate.
DNA a transmis un comunicat în care notează că au loc 15 percheziți în București și în județele Ilfov, Prahova și Constanta, dintre care una este la sediul unei instituții publice, iar restul reprezintă domiciliile unor persoane fizice sau sediile ori punctele de lucru ale unor firme.
Potrivit sursei judiciare, instituția publică este Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorului.
De asemenea, hotelul din Sinaia ai cărui reprezentanți ar fi fost avertizați de control este percheziționat.
Acuzația de corupție care îl vizează pe Piedone se referă la divulgarea unor informații nedestinate publicității.
La finalul perchezițiilor, acesta va fi dus la audieri la DNA.