Părinţii elevilor olimpici, nemulţumiţi de ridicarea pragului minim de calificare la etapa naţională
Mulţi dintre ei susţin că sunt dispuşi să suporte costurile de transport, cazare şi masă, dacă se menţine pragul aşa cum este acum.
			Articol de Radio România Actualităţi, 03 Noiembrie 2025, 22:13
Părinţii copiilor care participă la olimpiadele şcolare sunt nemulţumiţi de faptul că Ministerul Educaţiei propune ridicarea pragului minim de calificare la etapa naţională, de la 40 la 60% din punctajul maxim. Mulţi dintre ei susţin că sunt dispuşi să suporte costurile de transport, cazare şi masă, dacă se menţine pragul aşa cum este acum. Declaraţiile au fost făcute marți, în cadrul dezbaterii privind organizarea olimpiadelor şcolare organizată de Ministerul Educaţiei şi Cercetării.
Felicia Mocanu transmite: ”Reprezentanţii Ministerului Educaţiei şi Cercetării susţin că această creştere este tocmai pentru a susţine excelenţa şi pentru a se califica exact cei mai buni copii la fazele naţionale. Părinţii însă nu sunt de acord cu această explicaţie.
-: Copiii olimpici, anul acesta, pur şi simplu au fost descurajaţi. Au digerat cu greu faptul că nu mai au nici burse de excelenţă olimpică 1, nici burse de excelenţă olimpică 2. Şi copilul meu este în situaţia aceasta. Însă cu aceste norme metodologice, din nou li se dă o lovitură grea, în sensul că numărul de locuri alocate olimpiadelor naţionale sunt restrânse.
Reamintim că Ministerul Educaţiei şi Cercetării a lansat, pe 20 octombrie, în consultare publică proiectul de ordin care aprobă noile norme pentru organizarea olimpiadelor şcolare şi concursurilor. Proiectul introduce posibilitatea ca elevii să participe la o clasă superioară celei în care sunt înscrişi în cadrul aceluiaşi ciclu de învăţământ, evaluarea digitalizată a lucrărilor, dar şi dreptul elevilor de a-şi vedea lucrarea înainte de depunerea unei contestaţii. De asemenea, între noutăţi se află şi posibilitatea de desfăşurare online a competiţiilor în funcţie de decizia comisilor de organizare.”/editor Florin Lepadatu/












