O nouă politică energetică națională a fost lansată de guvern
Strategia energetică a României 2025-2035, cu perspectiva anului 2050, a fost lansată și aprobată de guvern, după mulți ani.

Articol de Alex Avram, 27 Mai 2025, 07:35
Sectorul de energie din România este unul aflat într-o continuă dinamică, iar capacitățile de producție a energiei trebuie mărite și adaptate la noile tendințe europene în materie, în sensul trecerii lor de pe combustibil fosil cărbune pe combustibil fosil lichid gaz natural, ca resursă de tranziție..
O nouă politică energetică națională, strategia energetică a României 2025-2035, cu perspectiva anului 2050, a fost lansată și aprobată de guvern, după mulți ani.
Aceasta are în vedere nu numai structura de producere a energiei, eficiența energetică și siguranța energetică, ci și stocarea energiei și schimbarea paradigmei de consum.
În acest sens, ministrul energiei, Sebastian Burduja, a identificat în cadrul unei conferințe desfășurate luni o serie de provocări, precum consumul inteligent de energie și posibilitatea tarifării consumului de energie electrică pe oră, dar și schimbarea de paradigmă, de la un sector energetic static și predictibil, la unul complex și care își schimbă parametrii într-o dinamică modernă.
Sebastian Burduja: Pe vârfurile de consum, de multe ori suntem dependenți de importuri scumpe, mai puțin sigure și nu întotdeauna mai curate decât le-am fi avut noi. Adică importăm și din țări care produc pe bază de cărbune. Nu e totuna să consumi energie electrică la orele de prânz cu a consuma energie electrică seara. Asta e o realitate de care nu putem să scăpăm. Și atunci, în mod normal, mecanismele de piață, mecanismele de stimulare a consumatorilor ar trebui să fie în oglindă cu acest principiu. Eu cred că avem o mare oportunitate să devenim hub energetic. Realitatea este că avem și oamenii, avem și resursele, avem și banii necesari, banii europeni pentru a ajunge acolo și pentru a conta la nivel regional.
În același timp, sistemul energetic național are nevoie de investiții atât în capacitățile de producție, investiții vizibile care pot extinde producția de energie electrică, dar este nevoie și de investiții în dezvoltarea de platforme informatice care să asigure controlul sistemului energetic prin dispecerat, într-un mod eficient, spune directorul Dispaceratului Energetic Național Transelectrica, Virgiliu Ivan.
Tot el a declarat că este nevoie de aplicații, de tot felul de instrumente care să ajute în conducerea prin dispecer, având în vedere faptul că această penetrare din ce în ce mai mare a surselor regenerabile a însemnat și înseamnă modificări profunde în activitatea de conducere prin dispecer.
Virgiliu Ivan: Dacă până acum 15 ani puteai pregăti cu un an de zile înainte cum va funcționa sistemul în ziua X, acum, pe fondul acesta al regenerabilelor, aflăm cum va funcționa sistemul în ziua următoare abia la 10:00 seara. Deci la ora 22:00 avem toate rezultatele venite din activitatea de piață, din activitatea tehnică și din calcule de siguranță. Și, dacă indică că sunt probleme, demarăm alte activități astfel încât ziua, din perspectiva alimentării cu energie electrică, să fie una cât se poate de sigură.
România are în continuare mari șanse să devină un campion energetic pe piața europeană, iar acest lucru depinde de gradul de dezvoltare al diferitelor capacități de producție, fie că este vorba de cele tradiționale sau de cele regenerabile, dar și de gradul de interconectivitate între țara noastră și Europa Centrală și de Vest.