Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Elevii și preșcolarii au intrat în vacanța de Crăciun

Ei se vor întoarce la cursuri pe 8 ianuarie 2024.

Elevii și preșcolarii au intrat în vacanța de Crăciun
Foto: Arhivă/ Agerpres

Articol de Felicia Mocanu, 22 Decembrie 2023, 21:26

RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂŢI (22 decembrie) - Emisiunea: "Radiojurnal" - Realizator: Cristina Grecu - Elevii și preșcolarii au intrat de vineri în vacanța de Crăciun și se vor întoarce la cursuri pe 8 ianuarie 2024. Următoarea vacanță va fi de o săptămână, în februarie, perioada exactă fiind decisă de inspectoratele școlare județene. Cum vor petrece copiii sărbătorile de iarnă a aflat reporterul RRA Felicia Mocanu.
Reporter: În ce clasă ești?
-: Clasa a XI-a.
Reporter: Ce vei face în această vacanță?
-: Cel mai probabil o să mă relaxez, dar nu o să uit de cărțile de istorie, pentru că sunt foarte pasionat. Și de Crăciun o să stau cu familia.
Reporter: Ți-ai alocat și o anumită sumă de bani pe care să o cheltuiești pe distracție?
-: De obicei nu prea îmi fac calcule la bani, pentru că de câte ori am făcut un calcul am cheltuit de două ori mai mult. Dar o sumă estimativă, un 500 lei.
Reporter: Ce vei face în această vacanță?
-: Îmi voi petrece timpul cu familia și cu prietenii. De asemenea, mă voi pregăti și pentru următoarele examene pe care le am în următorul modul. Consider că este destul încât să ne refacem mintea și să ne relaxăm.
-: Crăciunul mi-l voi petrece cu familia.
Reporter: Scurtă vacanța. Zilele trec repede, totuși.
-: Da, exact, dar nu e problemă. Oricum, nouă ne place la școală.

Romsilva anunţă că va reîmpăduri peste 340 de hectare
România 16 Aprilie 2024, 16:22

Romsilva anunţă că va reîmpăduri peste 340 de hectare

Pentru reîmpădurire se vor folosi aproximativ 1,5 milioane de puieţi forestieri.

Romsilva anunţă că va reîmpăduri peste 340 de hectare
Petre Roman şi Gelu Voican Voiculescu pot fi cercetaţi penal în dosarul Mineriadei din 1990
România 16 Aprilie 2024, 15:06

Petre Roman şi Gelu Voican Voiculescu pot fi cercetaţi penal în dosarul Mineriadei din 1990

Preşedintele Klaus Iohannis a aprobat solicitările procurorilor de a declanşa urmărirea penală împotriva celor doi pentru...

Petre Roman şi Gelu Voican Voiculescu pot fi cercetaţi penal în dosarul Mineriadei din 1990
Două persoane au fost reţinute 24 de ore pentru contrafacere de ţigări
România 16 Aprilie 2024, 14:55

Două persoane au fost reţinute 24 de ore pentru contrafacere de ţigări

Ei ar fi produs ţigări ilegal, pe care le vindeau în pachete copiate după cele ale unor mărci cunoscute.

Două persoane au fost reţinute 24 de ore pentru contrafacere de ţigări
Continuă căutarea tânărului înecat în baraj
România 16 Aprilie 2024, 14:32

Continuă căutarea tânărului înecat în baraj

Căutările sunt efectuate inclusiv cu ajutorul unui dispozitiv complex, bazat pe tehnologia care foloseşte inteligenţa...

Continuă căutarea tânărului înecat în baraj
Hidrologii au emis coduri galbene de inundații
România 16 Aprilie 2024, 14:02

Hidrologii au emis coduri galbene de inundații

Sunt vizate bazinele hidrografice Vișeu, Iza, Someșul Mare, Jiu și Olt.

Hidrologii au emis coduri galbene de inundații
Agent Green și fondul pentru natură Bruno Manser acuză Ikea de încălcarea legilor forestiere
România 16 Aprilie 2024, 13:57

Agent Green și fondul pentru natură Bruno Manser acuză Ikea de încălcarea legilor forestiere

În raportul prezentat astăzi, Agent Green precizează că a identificat zeci de abuzuri făcute de compania suedeză, care a...

Agent Green și fondul pentru natură Bruno Manser acuză Ikea de încălcarea legilor forestiere
Premierul Marcel Ciolacu, vizită de lucru în Qatar
România 16 Aprilie 2024, 13:53

Premierul Marcel Ciolacu, vizită de lucru în Qatar

La Doha, șeful executivului român și membrii delegației guvernamentale vor avea întrevereri atât tête-à-tête, cât și în...

Premierul Marcel Ciolacu, vizită de lucru în Qatar
Primii pacienţi trataţi la Marie Curie, în spitalul construit de Asociaţia "Dăruieşte viaţă"
România 16 Aprilie 2024, 13:47

Primii pacienţi trataţi la Marie Curie, în spitalul construit de Asociaţia "Dăruieşte viaţă"

50 de copii sunt internaţi în noua unitate, unde grupuri multidisciplinare de medici oferă tratament în condiţii de top.

Primii pacienţi trataţi la Marie Curie, în spitalul construit de Asociaţia "Dăruieşte viaţă"