Dronă interceptată de Forţele Aeriene Române în zona Chilia Veche
Locuitorii din nordul județului Tulcea au fost informați prin mesaje RoAlert că există posibilitatea căderii unor obiecte din spațiul aerian.

14 Septembrie 2025, 09:01
Avioanele de luptă ale Forțelor Aeriene Române trimise sâmbătă seară în interceptarea dronei care a intrat în spațiul aerien al țării au fost pe punctul de a o doborî, însă aceasta și-a schimbat direcția de zbor către Ucraina.
Este așteptat raportul final din partea celor implicați în misiune, iar elicopterele vor survola duminică zona, pentru a vedea dacă drona a căzut pe teritoriul României sau a revenit în Ucraina.
Alarma s-a dat aseară, puțin peste ora 18:00. Avioanele de luptă ridicate de la Fetești au detectat o dronă în spațiul aerian național, pe care au urmărit-o până la aproximativ 20 de km sud-vest de Chilia Veche, când a dispărut de pe radar.
Locuitorii din nordul județului Tulcea au fost informați prin mesaje RoAlert că există posibilitatea căderii unor obiecte din spațiul aerian.
Ministrul apărării a declarat sâmbătă seară la ANTENA 3 CNN că Rusia va continua să provoace și să testeze reacția României, dar răspunsul țării noastre şi al aliaților va fi ferm de fiecare dată.
Ionuţ Moşteanu: Au mai fost cazuri în care am ridicat (avioane), avem provocări din partea Rusiei cam la fiecare săptămână. Noi dăm comunicate de fiecare dată când le vedem și sunt la granița României. Din ce în ce mai des sunt atacuri cu drone la granița României - Ismail, Vâlcovo, la granița de nord a Dobrogei, cam în fiecare săptămână avem avioanele în aer, fie ale noastre, fie ale partenerilor germani.
De la începutul războiului din Ucraina, locuitorii comunităților de pe brațul Chilia al Dunării aud alarmele din localitățile ucrainene care anunță atacurile rusești asupra infrastructurii portuare, iar în urmă cu doi ani, în comuna Ceatalchioi a fost descoperită prima dronă căzută în România, notează corespondenta noastră în judeţul Tulcea, Luiza Rosetti.