Accesul turiștilor este în continuare interzis în Salina Praid
Continuă intervenția la Praid în urma infiltrațiilor apărute în zona de exploatare a salinei.

Articol de Radiojurnal, 12 Mai 2025, 15:22
Peste 130 de pompieri militari, angajați de la Apele Române și ai Salinei Praid, precum și voluntari, continuă intervenția la Praid în urma infiltrațiilor apărute în zona de exploatare a salinei.
Se lucrează cu 8 motopompe de mare capacitate instalate în albia pârâului Corund pentru evacuarea apei din amonte de zonele considerate critice și pentru diminuarea nivelului pârâului.
Apele Române Mureş au anunțat că pe parcursul ultimelor trei zile, peste 45 de angajați au participat continuu zi și noapte la intervenție, alături de reprezentanții SALROM și ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență, fiind derulate mai multe lucrări pentru rezolvarea situației.
Accesul turiștilor este în continuare interzis în Salina Praid, iar Comitetul Local pentru Situații de Urgență a declarat stare de alertă la nivelul localității, până pe 22 mai.