Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Unde mergem în weekend?

Recomandări de la corespondenții RRA.

Unde mergem în weekend?
Foto: Agerpres.

Articol de Ruxandra Iorgu, 11 Ianuarie 2025, 11:49

Covasna: Destinații turistice Artistocratice

Castelul Daniel din Tălișoara oferă oaspeților un discount de 20% pentru cazările din lunile ianuarie și februarie precum și acces nelimitat la spa pe perioada sejurului.

Turiștii se pot caza în camere speciale, fiecare cu un stil aparte, cum ar fi, camera Lebăda (denumită după blazonul familiei), camera Contelui (aflată lângă budoarul Contesei) și camera Constantinopole, unde se regăsesc și câteva fresce foarte vechi.

Castelul, construit în prima jumătate a secolului al XVII-lea, are o poveste aparte. In timpul lucrărilor de restaurare, proprietarii au descoperit o cameră secretă al cărei mister rămâne, în continuare, neelucidat.

Cei care doresc un sejur aristocratic pot opta și pentru Castelul Mikes din localitatea Zăbala, construit în secolul al XVI-lea, care oferă un discount de 20 % la cazare în perioada 9 -24 ianuarie. Prețul unei nopți de cazare este in jur de 200 de euro pe cameră. In ultimii ani, castelul a găzduit numeroase evenimente, serate muzicale, tabere de dans popular, dar și cursuri de canto, ateliere de creație, proiecții de filme, evenimente gastronomice sau parade de modă.

Domeniul de la Zăbala se întinde pe o suprafață de câteva sute de hectare, cu păduri, cu lacuri, cu animale sălbatice, iar turiștii au posibilitatea de a face echitație, de a se plimba cu trăsura sau cu barca pe lac. Aici există și un observator pentru urși. Castelul Kalnoky din Micloșoara va relua, din data de 18 ianuarie, seria de concerte organizate sub genericul Candlelight Castle. Vor fi concerte lunare, iar oaspeții se vor putea bucura de o incursiune în lumea muzicii clasice și moderne, vor putea face un tur al Muzeului Vieții Transilvănene sau să ia cina în crama castelului.

Gazdele oferă posibilitatea achiziționării pachetelor all inclusive pentru două zile, care cuprind cazare și masă, bilete la concerte și posibilități de relaxare în ciubăre exterioare și programe suplimentare, cum ar fi vizitarea unor ateliere de țesătorie sau sculptură în lemn și a unor mori cu apă. (Oana Negrea)

Cluj: Nunta la Palat, prima expoziție de modă a anului, cu accent pe sustenabilitate

Primul târg de profil al anului este organizat la Palatul Banffy, cel mai frumos palat în stil baroc din țară, constuit de guvernatorul Transilvaniei la sfârșitul secolului al XVIII-lea, care avea săli foarte mari pentru a găzdui balurile aristocrației transilvane.

In aceste săli se desfășoară târgul denumit “Nuntă la Palat” care reunește peste 80 de furnizori din domeniul organizării de evenimente. Sunt prezentate costume de miri, rochii de mirese, decoruri de nuntă, dulciuri, vinuri sau amintiri dăruite de miri invitaților. Pe lângă conceptul de nuntă ca un platou de filmare, există și o altă tendință, cea a sustenabilității. Aici sunt incluse rochiile de mireasă realizate din alte rochii vechi nevândute, rămase pe stoc și care au fost redesenate de designeri talentați. O tendință legată de darurile oferite de miri sunt sticluțele de ceramică umplute cu ulei de măsline din insula Thassos.

Târgul poate fi vizitat sâmbătă, între orele 10.00 și 19.00 , iar duminică, între 10.00 și 17.00. (Claudiu Pădurean)

Suceava: Anul Nou pe stil vechi, in Bucovina

Consiliul Județean împreună cu Primăriile localităților unde trăiesc comunități importante de oameni care celebrează Anul nou pe stil vechi continuă manifestările din cadrul programului “Crăciun in Bucovina”.

Luni, 13 ianuarie, va avea loc Festivalul de Datini și Obiceiuri de Iarnă pe stil vechi în localitățile Drăgușeni, Slătioara și Râșca. Vor fi cete de colindători, nu numai din județ, ci și din județele învecinate - Iași , Botoșani, Vaslui. Pensiunile sunt deja ocupate, iar turiștii se pot bucura de zăpadă, pot face drumeții montane sau pot vizita mânăstirile din zonă. (Mihaela Buculei)

Bihor: Expoziția anuală de fotografie și artă We are Varadinum

Varadinum Foto Club, cel mai activ și apreciat club de fotografie din Oradea și din țară, a fost înființat în anul 2017 de artiștii fotografi Adela Rusu și Ovi D. Pop.

Sâmbătă, de la ora 17:00, pasionații de fotografie și artă sunt invitați la expoziția anuală de fotografie și artă intitulată “We are Varadinum 2024”, prilej cu care va fi marcată și Ziua Artei Fotografice în România. Intrarea este liberă și sunt așteptați cât mai mulți iubitori ai fotografiei.

Pe simeze vor fi expuse aproape o sută de lucrări realizate de membrii clubului în anul care tocmai s-a încheiat : portrete, peisaje, fotografii de stradă sau conceptuale. Cu acest prilej se vor înmâna și cardurile de membru pe anul 2025, dar vor fi premiați și primii cinci cei mai harnici membri din fotoclubul orădean, care au obținut rezultate valoroase la Saloanele naționale și internaționale de artă fotografică.

In cei opt ani de existență, Varadinum Foto Club a avut o activitate intensă în promovarea forografiei pe întregul mapamond și a organizat mai multe tabere de fotografie în țară. Fondatorii fotoclubului Varadinum, Adela Rusu și Ovi D. Pop, sunt cei mai premiați fotografi români, cumulând împreună peste 3500 de premii internaționale. In prezent, fotoclubul reunește 92 de membri din România și din diverse țări, iar fondatorii au fost distinși cu titlul de Excelență în Rang de Diamant. Aceștia spun că porțile fotoclubului sunt deschise pentru pasionați, fotografia fiind un ambasador și un promotor foarte important al unei țări. (Stelian Radu Cacuci)

Mureș: Balul Ionilor, în trei sate diferite din județ

Balul Ionilor din satul Lunca se desfășoară anual la Căminul Cultural din sat. Oamenii sărbătoresc îmbrăcați în costume tradiționale, cu mâncare, băutură și dans. Distracția începe la amiază cu un obicei specific locului, care are în centru un colac, un călăreț și o găleată cu apă.

Uratul colacului se face de un bătrân al satului, iar obiceiul cu găleata constă în dărâmarea găleții pline cu apă de un călăreț ce poartă un colac în mână.

La Balul de la Lunca sunt peste 200 de participanți și se păstrează tradiția ca fiecare să servească ce își aduce de acasă.

In altă parte a județului, pe valea Mureșului, la Râpa de Jos, Balul Ionilor ajunge la cea de-a cincea ediție și va avea loc de la ora 17:00. Evenimentul a fost inițiat de preotul ortodox, Dacian Oprea, pentru a-i sărbători pe numeroșii localnici care poartă numele Sfântului Ion.

La petrecere vine toată familia, de le cei tineri la cei bătrâni, în costume populare, dar sunt invitați și prieteni din comune alăturate. In acest sat, peste 80% dintre localnici poartă numele de Ion sau Ioana. Peste 150 de petrecăreți sunt așteptați la Căminul Cultural din sat, unde se vor delecta cu muzica populară a soliștilor invitați.

La Balul Ionilor din Râciu, sat situat în zona de câmpie a județului Mureș, vor petrece peste 130 de participanți. Aceștia vor avea parte de muzică populară , dar și de muzică ușoară, și de un meniu deosebit oferit de organizatori.

Petrecerile ar fi trebuit să aibă loc pe 7 ianuarie, de Sf. Ion, însă organizatorii au schimbat data, pentru a se asigura că vor avea cât mai mulți participanți. (Marcela German)

Aproape 40% dintre adulţi se plâng de insomnie
Life & Style 13 Martie 2026, 18:09

Aproape 40% dintre adulţi se plâng de insomnie

Multe persoane nu recunosc simptomele acestor tulburări sau le consideră minore, deşi acestea pot avea consecinţe importante...

Aproape 40% dintre adulţi se plâng de insomnie
Aproape toţi adolescenţii folosesc internetul zilnic
Life & Style 13 Martie 2026, 15:14

Aproape toţi adolescenţii folosesc internetul zilnic

Date recente indică nu doar un consum ridicat de conţinut, ci şi un tip de relaţie permanentă cu dispozitivele digitale.

Aproape toţi adolescenţii folosesc internetul zilnic
Informaţiile despre produsele cosmetice vor fi accesibile şi printr-un identificator electronic
Life & Style 12 Martie 2026, 20:41

Informaţiile despre produsele cosmetice vor fi accesibile şi printr-un identificator electronic

Acesta trebuie să fie lizibil şi uşor accesibil, aplicat pe recipient sau ambalaj.

Informaţiile despre produsele cosmetice vor fi accesibile şi printr-un identificator electronic
Drepturile turiştilor, în atenția Parlamentului European
Life & Style 12 Martie 2026, 18:40

Drepturile turiştilor, în atenția Parlamentului European

Turiștii europeni își pot anula o călătorie fără să fie penalizați în cazul apariției unor circumstanțe extraordinare la...

Drepturile turiştilor, în atenția Parlamentului European
Rata fertilității din Uniunea Europeană a scăzut îngrijorător
Life & Style 11 Martie 2026, 21:34

Rata fertilității din Uniunea Europeană a scăzut îngrijorător

Rata fertilității din Uniunea Europeană a scăzut la 1,34, cea mai redusă cotă de la începutul măsurătorilor, adică în 2001.

Rata fertilității din Uniunea Europeană a scăzut îngrijorător
Elon Musk, cel mai bogat om de pe planetă, cu o avere estimată la 839 miliarde de dolari
Life & Style 10 Martie 2026, 19:02

Elon Musk, cel mai bogat om de pe planetă, cu o avere estimată la 839 miliarde de dolari

Omul de afaceri Elon Musk, acţionarul majoritar de la producătorul auto Tesla, compania spaţială SpaceX, reţeaua socială X şi...

Elon Musk, cel mai bogat om de pe planetă, cu o avere estimată la 839 miliarde de dolari
Procese “mai rapide” în cazurile de trafic de persoane
Life & Style 10 Martie 2026, 17:35

Procese “mai rapide” în cazurile de trafic de persoane

În prezent, un astfel de proces durează între cinci și opt ani.

Procese “mai rapide” în cazurile de trafic de persoane
Italienii renunţă să mai călătorească în ţările din Orientul Mijlociu
Life & Style 10 Martie 2026, 16:21

Italienii renunţă să mai călătorească în ţările din Orientul Mijlociu

Pierderile pentru agenţiile de turism şi companiile aeriene sunt estimate la peste 6 milioane de euro într-o singură lună.

Italienii renunţă să mai călătorească în ţările din Orientul Mijlociu

Radio România

Spectacolul pentru copii „Ţup – Imposibil e doar un cuvânt” pornește într-un turneu național în 4 orașe

Spectacolul pentru copii „Ţup – Imposibil e doar un cuvânt” pornește într-un turneu național în 4 orașe

Spectacolul pentru copii „Ţup – Imposibil e doar un cuvânt” pornește într-un turneu național în 4 orașe
Rata anuală a inflaţiei în Uniunea Europeană a crescut la 2,1% în februarie

Rata anuală a inflaţiei în Uniunea Europeană a crescut la 2,1% în februarie

Rata anuală a inflaţiei în Uniunea Europeană a crescut la 2,1% în februarie
Campanie de screening pentru depistarea timpurie a cancerului oral, la SCJU Suceava

Campanie de screening pentru depistarea timpurie a cancerului oral, la SCJU Suceava

Campanie de screening pentru depistarea timpurie a cancerului oral, la SCJU Suceava
China: Un robot umanoid, „arestat” după ce a speriat o femeie pe stradă | VIDEO

China: Un robot umanoid, „arestat” după ce a speriat o femeie pe stradă | VIDEO

China: Un robot umanoid, „arestat” după ce a speriat o femeie pe stradă | VIDEO