Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Trump: Statele Unite au finalizat un atac foarte reușit asupra siturilor nucleare din Iran

Președintele SUA a declarat că toate avioanele sunt acum în afara spațiului aerian al Iranului.

Foto: facebook.com/DonaldTrump

Articol de Petruţ Hîrţescu, 22 Iunie 2025, 04:22

UPDATE: Regimul iranian nu s-a hotărât cum să răspundă atacului american.

UPDATE: Iranul a lansat duminică dimineață noi lovituri asupra Israelului la câteva ore după ce armata americană a bombardat trei centre nucleare iraniene, transmite Radio România Actualități.

Iranul a tras cel puțin 27 de rachete în două salve, iar 11 oameni au fost răniți, potrivit presei israeliene.

UPDATE: Agenţia Internaţională pentru Energie Atomică a anunțat că nu a fost înregistrată o creştere a nivelului de radiaţii în urma atacurilor americane asupra centrelor nucleare din Iran, printre care şi Fordow.

UPDATE: Donald Trump: Iranul, bătăușul Orientului Mijlociu, trebuie acum să facă pace.

Într-o declarație susținută la Casa Albă, președintele Donald Trump a descris loviturile militare americane drept un succes militar spectaculos.

În seara aceasta, pot să informez lumea că loviturile au fost un succes militar spectaculos. Principalele instalații de îmbogățire a uraniului din Iran au fost complet și definitiv distruse, a declarat Donald Trump, adresându-se naţiunii americane în primele sale declarații publice de când au fost efectuate loviturile. Donald Trump a fost flancat de vicepreședintele JD Vance, secretarul de stat Marco Rubio și secretarul apărării Pete Hegseth.

Trump a avertizat Iranul că SUA ar putea ataca ținte suplimentare dacă Iranul nu face pace, pledând pentru o soluție diplomatică.

Iranul, bătăușul Orientului Mijlociu, trebuie acum să facă pace. Dacă nu o va face, viitoarele atacuri vor fi mult mai dure și mult mai ușor de operat, a declarat Donald Trump într-un discurs adresat națiunii americane.

Acest lucru nu poate continua. Ori va fi pace, ori va fi o tragedie pentru Iran, mult mai mare decât cea la care am asistat în ultimele opt zile. Nu uitați, mai sunt multe ținte. Donald Trump a avertizat că SUA ar putea să atace aceste alte ținte cu precizie, viteză și îndemânare.

UPDATE: Premierul Israelului a mulţumit preşedintelui Donald Trump pentru decizia de a lovi instalaţiile nucleare ale Iranului.

Netanyahu, a declarat că leadership-ul lui Donald Trump a creat un pivot al istoriei care poate contribui la conducerea Orientului Mijlociu şi nu numai către un viitor de prosperitate şi pace. Istoria va consemna faptul că Trump a acţionat pentru a respinge cel mai periculos regim, cele mai periculoase arme din lume, a mai spus Netanyahu.

În această seară, preşedintele Trump şi Statele Unite au acţionat cu multă forţă, a subliniat premierul israelian.

UPDATE: Fox News a relatat că asupra instalaţiei de la Fordow au fost lansate 6 bombe anti-bunker, iar asupra celor de la Natanz şi Ispahan au fost folosite rachete Tomahawk. Şi un oficial american a declarat pentru Reuters sub protecţia anonimatului că în atac au fost implicate bombardiere americane B-2. Acestea sunt singurele capabile să transporte bombe anti-buncăr de tip CBU-57. Un oficial israelian a declarat la postul public că Israelul a fost în deplină coordonare cu Statele Unite în acest atac.

Reuters notează, citând un oficial de la Casa Albă, că Donald Trump a vorbit la telefon cu premierul israelian Banjamin Netanyahu imediat după atac.

Într-o postare pe reţeaua X, fostul ministru al apărării din Israel, Yoav Gallant, a declarat că loviturile Statelor Unite asupra a trei instalaţii nucleare iraniene au fost o decizie îndrăzneaţă realizată pentru întreaga umanitate. În urma atacului Statelor Unite asupra Iranului, armata israeliană a anunţat că sporeşte măsurile de securitate. Şcolile şi alte unităţi vor fi închise, cu excepţia celor din sectoarele esenţiale.

UPDATE: Oficiali iranieni au confirmat că centralele Isfahan, Natanz şi Fordow au fost lovite
Oficiali regionali din Iran au confirmat duminică dimineaţa că instalațiile nucleare de la Isfahan, Natanz și Fordow au fost atacate, potrivit presei de stat iraniene.

În urmă cu câteva ore, în urma activării sistemelor de apărare aeriană din Qom și a identificării unor ținte ostile, o parte din zona sitului nuclear Fordow a fost atacată de forțele aeriene inamice, a declarat un purtător de cuvânt al centrului de gestionare a crizelor din regiunea Qom, potrivit agențiilor de presă Fars și IRNA, ambele afiliate statului.

Instalația Fordow este îngropată adânc în munții din nordul Iranului și adăpostește centrifuge avansate utilizate pentru îmbogățirea uraniului până la grade înalte de puritate. Se crede că numai bombele americane de tip "bunker-buster" ar putea avaria instalația, din cauza adâncimii sale. Guvernatorul adjunct al securității din Isfahan a confirmat că instalațiile Isfahan și Natanz din centrul Iranului au fost, de asemenea, atacate, potrivit CNN.

Știrea inițială:

Președintele american Donald Trump a anunțat sâmbătă că Statele Unite au finalizat un "atac foarte reușit" asupra siturilor nucleare din Iran, inclusiv Fordow, Natanz și Isfahan. transmite Radio România Actualități.

Președintele Trump a declarat că toate avioanele sunt acum în afara spațiului aerian al Iranului. "Am finalizat atacul nostru foarte reușit asupra celor trei instalaţii nucleare din Iran, inclusiv Fordow, Natanz și Isfahan. Toate avioanele sunt acum în afara spațiului aerian al Iranului.

O încărcătură completă de BOMBE a fost lansată asupra sitului principal, Fordow. Toate avioanele sunt în siguranță în drum spre casă. Felicitări marilor noștri războinici americani. Nu există altă armată în lume care ar fi putut face acest lucru. ACUM ESTE TIMPUL PĂCII! Vă mulțumesc pentru atenția acordată acestei probleme, a scris Donald Trump într-o postare pe Truth Social.

Locuitorii din Qom, un oraş în apropierea căruia se află centrala nucleară Fordow, au relatat că au auzit mai multe explozii în afara oraşului, potrivit agenţiei iraniene FARS News, preluate de CNN.

Instalaţia de la Fordow a fost distrusă, a precizat pe Truth Social Donald Trump care a prezidat sâmbătă un consiliu de securitate la Casa Albă.

Preşedintele american nu a specificat în comunicat ce fel de avioane şi nici ce fel de muniţii au fost folosite, dar a spus că aparatele de zbor au părăsit deja spaţiul aerian iranian. "Acum este timpul pentru pace", iar "Iranul trebuie să fie de acord să încheie acest război", a mai scris Donald Trump care a descris misiunea drept un moment istoric pentru Statele Unite, Israel şi lume. El a adăugat că urmează să se adreseze în scurt timp naţiunii.

Sâmbătă, Agenţia ONU pentru energie atomică a anunţat că Israelul a lovit un centru de producţie a centrifugelor folosite la îmbogăţirea uraniului din oraşul iranian Isfahan. Agenţia a precizat că în centrul vizat nu se afla material nuclear, iar atacul nu are consecinţe radiologice, notează Reuters.

În această noapte, armata israeliană a anunţat că a întreprins atacuri în regiunea Bandar Abbas, mare port din sudul Iranului, în Strâmtoarea Ormuz. Au fost vizate instalaţii de depozitare a dronelor şi de arme. Media iraniană citată de AFP a informat asupra unor raiduri israeliene în oraşul Chiraz unde se află baze militare ce găzduiesc sisteme de apărare antiaeriană. La rândul său, Iranul a anunţat că a lansat mai multe drone kamikaze în această noapte către Israel, potrivit Radio România Actualități.

Statele Unite au început sâmbătă evacuarea voluntară a cetăţenilor săi din Israel, în a noua zi a războiului dintre această ţară şi Iran, a anunţat ambasadorul american la Ierusalim citat de AFP. La rândul său, un responsabil al Departamentului de Stat de la Washington a declarat că 2 zboruri au fost închiriate din Tel Aviv, transportând aproximativ 70 de persoane, cu destinaţia Atena.

Benjamin Netanyahu, apel telefonic către Papa Leon al XIV-lea
În lume 18 Iulie 2025, 23:53

Benjamin Netanyahu, apel telefonic către Papa Leon al XIV-lea

După atacul asupra bisericii catolice din Gaza Israelul neagă intenţia şi regretă incidentul.

Benjamin Netanyahu, apel telefonic către Papa Leon al XIV-lea
În lume 18 Iulie 2025, 23:30

Republica Moldova, bază a războiului hibrid împotriva UE dacă Rusia preia controlul la Chişinău

Sunt presiuni crescute asupra securităţii ţării, pe fondul apropierii alegerilor parlamentare din 28 septembrie.

Republica Moldova, bază a războiului hibrid împotriva UE dacă Rusia preia controlul la Chişinău
Vizită oficială în Germania: Nicuşor Dan vrea investiţii germane în apărare
În lume 18 Iulie 2025, 23:16

Vizită oficială în Germania: Nicuşor Dan vrea investiţii germane în apărare

Preşedintele Nicuşor Dan a declarat că administraţia locală trebuie reformată şi-a dat exemplul capitalei, unde în loc de...

Vizită oficială în Germania: Nicuşor Dan vrea investiţii germane în apărare
Statele membre UE au adoptat vineri cel de-al 18-lea pachet de sancțiuni la adresa Rusiei
În lume 18 Iulie 2025, 22:09

Statele membre UE au adoptat vineri cel de-al 18-lea pachet de sancțiuni la adresa Rusiei

Sancțiunile vizează reducerea prețului petrolului rusesc la circa 47 de dolari barilul, listează alte petroliere din flota...

Statele membre UE au adoptat vineri cel de-al 18-lea pachet de sancțiuni la adresa Rusiei
Un deţinut român a murit într-o închisoare din Italia
În lume 18 Iulie 2025, 20:26

Un deţinut român a murit într-o închisoare din Italia

El a fost găsit fără viaţă în camera de izolare, unde era închis pentru indisciplină.

Un deţinut român a murit într-o închisoare din Italia
Uniunea Europeană a adoptat cel de-al 18-lea pachet de sancțiuni împotriva Rusiei
În lume 18 Iulie 2025, 16:49

Uniunea Europeană a adoptat cel de-al 18-lea pachet de sancțiuni împotriva Rusiei

Sectorul petrolier al Rusiei este puternic vizat de noul pachet de sancţiuni la adresa Moscovei, adoptat astăzi de Uniunea...

Uniunea Europeană a adoptat cel de-al 18-lea pachet de sancțiuni împotriva Rusiei
Un cutremur puternic a fost resimţit, vineri dimineaţă, la Napoli
În lume 18 Iulie 2025, 14:56

Un cutremur puternic a fost resimţit, vineri dimineaţă, la Napoli

Epicentrul şi magnitudinea sunt în prezent necunoscute.

Un cutremur puternic a fost resimţit, vineri dimineaţă, la Napoli
Kremlinul susține declarațiile Ucrainei că discuţiile de pace trebuie accelerate
În lume 18 Iulie 2025, 14:40

Kremlinul susține declarațiile Ucrainei că discuţiile de pace trebuie accelerate

Kremlinul a transmis vineri că este de acord cu o declaraţie a preşedintelui Volodimir Zelenski care a afirmat că discuţiile...

Kremlinul susține declarațiile Ucrainei că discuţiile de pace trebuie accelerate