Trump spune că Statele Unite iau în calcul „temperarea atacurilor asupra Iranului”
Pe de altă parte, tot Trump a declarat anterior că nu dorește o încetare a focului.
21 Martie 2026, 11:50
Președintele Donald Trump a declarat că SUA iau în calcul să-și tempereze campania militară în Iran. Liderul american a postat pe rețelele de socializare că SUA se apropie foarte mult de atingerea obiectivelor sale, dar, anterior, a declarat reporterilor că nu dorește o încetare a focului.
Corespondentul BBC transmite că dinspre Washington vin mesaje contradictorii, precum că SUA au trimis până la 5.000 de pușcași marini și câteva nave de luptă către Orientul Mijlociu și că Departamentul de Apărare face pregătiri pentru o potențială desfășurare de trupe la sol.
Pe de altă parte, potrivit Reuters, SUA au ridicat sancțiunile impuse asupra petrolului iranian de la bordul navelor aflate pe mare, într-un efort de a limita impactul războiului asupra pieței energiei din lume.
Derogarea pe o perioadă de 30 de zile se aplică țițeiului și produselor petroliere care au fost deja încărcate la bordul navelor.
Un corespondent BBC transmite că măsura pare una neortodoxă, respectiv relaxarea sancțiunilor împotriva unei țări cu care te afli în război.
Când au fost impuse astfel de sancțiuni în privința petrolului iranian, secretarul Trezoreriei SUA, Scott Bessent, a declarat că Iran se folosește de veniturile din petrol iranian pentru a "finanța dezvoltarea programului său nuclear, pentru a produce rachete balistice mortale și drone și pentru a sprijini teroriști regionali și grupări intermediare".
Acum, tot el susține că permisiunea acordată de SUA privind vânzarea de petrol iranian lucrează, de fapt, împotriva Teheranului, pentru a menține scăzut prețul la energie.













