IMM România: Peste jumătate dintre hotelieri și restaurante raportează scăderi în 2025
Mai mult de jumătate dintre antreprenorii din HoReCa raportează scăderi în 2025, pe fondul reducerii voucherelor de vacanță, scăderii consumului și riscului unei creșteri a TVA.

Articol de Radiojurnal, 04 Septembrie 2025, 21:19
Mai mult de jumătate dintre antreprenorii din industria ospitalității înregistrează scăderi semnificative în acest an, potrivit studiilor făcute de IMM România, confederație patronală reprezentativă la nivel național, care a lansat la Constanța "Carta Albă a Turismului", ediția a V-a.
Documentul evidențiază impactul pe care l-a avut reducerea la jumătate a voucherelor de vacanță asupra industriei ospitalității și avertizează că o eventuală creștere a TVA-ului în sectorul HoReCa ar putea agrava și mai mult situația. Corespondentul RRA, Sorin Cealera.
Reporter: Sorin Cealera - Dacă după pandemie operatorii din turism au raportat an de an în proporție de 50-60% creșteri privind veniturile și gradul de ocupare, situația se schimbă dramatic în 2025, pe fondul reducerii sau întârzierii acordării voucherelor de vacanță, scăderii puterii de cumpărare a populației sau lipsei unei campanii de promovare eficiente la nivel național.
Florin Jianu, președinte de onoare al IMM România: Faptul că au fost diminuate voucherele de vacanță a avut un impact devastator, eventuala mărire a TVA-ului la fel, va avea un impact extrem de dur, pentru că statul, dintr-un potențial calcul de a aduna aproximativ două miliarde de lei, va pierde pe de altă parte, din calculele noastre, aproximativ 10 miliarde din ceea ce înseamnă cifra de afaceri, dintr-o iluzorie creștere a încasărilor la bugetul de stat, să nu băgăm în criză turismul românesc.
La eveniment a fost prezent Gabriel-Bogdan Ștețco, secretar de stat în Ministerul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului.
Gabriel-Bogdan Ștețco: Cred că nu este cazul azi să discutăm despre o creștere a TVA-ului în această zonă, evident că pentru industria ospitalității o creștere a TVA-ului ar putea să-i afecteze imediat.
Ministerul lucrează la o corelare a bazei de date privind înregistrarea turiștilor în România, între Institutul Național de Statistică și platformele de rezervări, pentru a putea elabora strategii de promovare a turismului.