Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Oferta Târgului de Carte Gaudeamus Radio România, ediţia de vacanţă, care are loc în Piaţa Sfatului din Braşov

Cele mai noi apariţii editoriale aduse de zeci de edituri, muzică pentru toate gusturile, jocuri educaţionale şi cărţi de dezvoltare personală, aceasta este oferta Târgului de Carte Gaudeamus Radio România.

Oferta Târgului de Carte Gaudeamus Radio România, ediţia de vacanţă, care are loc în Piaţa Sfatului din Braşov
Foto: arhivă/ RRA/ Ionuț Iamandi

Articol de Radio România Actualităţi, 05 Iulie 2024, 18:38

Cele mai noi apariţii editoriale aduse de zeci de edituri, muzică pentru toate gusturile, jocuri educaţionale şi cărţi de dezvoltare personală, aceasta este oferta Târgului de Carte Gaudeamus Radio România, ediţia de vacanţă, care are loc în Piaţa Sfatului din Braşov.

Care sunt standurile care atrag cei mai mulţi vizitatori, ne spune Mihaela Chiriac de la Radio România Braşov FM: ”Ofertele comercianţilor au fost pentru toate gusturile, vârstele şi buzunarele, dar cea mai mare aglomeraţie a fost de departe, la standurile cu jocuri pentru copii.

”-: Mă joc cu lego. Ăla de acolo era şi mi s-a părut foarte greu şi voiam să încerc şi pe ăsta.
-: Jocuri de societate. Voiam să caut un cub Rubik. Îmi place să-l rezolv.
-: Unele jocuri chiar mă ajută să învăţ şi eu nişte lucruri din ele.
-: Mie îmi plac intelectuale.
-: Jocurile creative, cele care te fac aşa, fericite, zâmbăreţe.”

Târgul de carte Gaudeamus de la Braşov poate fi vizitat zilnic până duminică, de la 10:00 până la 21:00.”/editor Florin Lepadatu/

Eveniment de excepţie, în această seară, la Ateneul Român din capitală
Cultură 17 Iulie 2024, 17:01

Eveniment de excepţie, în această seară, la Ateneul Român din capitală

Eveniment de excepţie, în această seară, la Ateneul Român din capitală, în cadrul Festivalului Internaţional "Vară Magică":...

Eveniment de excepţie, în această seară, la Ateneul Român din capitală
Patriarhia Română, îndemn către eparhiile sale să oficieze rugăciunile care se rostesc „în vreme de secetă”
Cultură 17 Iulie 2024, 15:05

Patriarhia Română, îndemn către eparhiile sale să oficieze rugăciunile care se rostesc „în vreme de secetă”

Patriarhia Română adresează un îndemn către toate eparhiile sale să oficieze rugăciunile care se rostesc „în vreme de secetă”.

Patriarhia Română, îndemn către eparhiile sale să oficieze rugăciunile care se rostesc „în vreme de secetă”
Festivalul de Film Ceau, Cinema! debutează la Timişoara
Cultură 17 Iulie 2024, 14:37

Festivalul de Film Ceau, Cinema! debutează la Timişoara

Astăzi începe la Timişoara Festivalul de Film Ceau, Cinema!

Festivalul de Film Ceau, Cinema! debutează la Timişoara
Turneul Internațional Stradivarius 2024, la Catedrala Sfântul Iosif, reprogramat din cauza caniculei
Cultură 15 Iulie 2024, 11:13

Turneul Internațional Stradivarius 2024, la Catedrala Sfântul Iosif, reprogramat din cauza caniculei

Ca urmare a caniculei, Concertul din Catedrala Sf. Iosif din data de 14 iulie se va reprograma la o dată ce va fi anunțată...

Turneul Internațional Stradivarius 2024, la Catedrala Sfântul Iosif, reprogramat din cauza caniculei
Galaţi - Procesiune cu Icoana Maicii Domnului Prodromiţa
Cultură 12 Iulie 2024, 13:35

Galaţi - Procesiune cu Icoana Maicii Domnului Prodromiţa

Arhiepiscopia Dunarii de Jos mentioneaza ca in 1863 s-a petrecut la Galați o minune descrisă în Acatistul Icoanei Maicii...

Galaţi - Procesiune cu Icoana Maicii Domnului Prodromiţa
În numele „românului perfect” 
Cultură 11 Iulie 2024, 10:20

În numele „românului perfect” 

La editura Polirom a apărut lucrarea „În căutarea românului perfect. Specific național, degenerare rasială și selecție...

În numele „românului perfect” 
Stagiunea Estivală a Artelor Spectacolului
Cultură 09 Iulie 2024, 18:57

Stagiunea Estivală a Artelor Spectacolului

Ediția de anul acesta vine cu o premieră.

Stagiunea Estivală a Artelor Spectacolului
Mii de credincioşi din Vaslui participă la sărbătoarea Sfintei Muceniţe Chiriachi
Cultură 07 Iulie 2024, 16:22

Mii de credincioşi din Vaslui participă la sărbătoarea Sfintei Muceniţe Chiriachi

Pentru prima dată, în această zonă va fi adus din Grecia şi Brâul Maicii Domnului.

Mii de credincioşi din Vaslui participă la sărbătoarea Sfintei Muceniţe Chiriachi