Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Comunicat de presă: CONAF si FPPG lansează PACTUL PENTRU MUNCĂ

Comunicat de presă: CONAF si FPPG lansează PACTUL PENTRU MUNCĂ

21 August 2019, 14:24

CONFERINŢELE PACTUL PENTRU MUNCĂ - CONAF & FPPG

Doamnelor, domnilor,

Confederaţia Naţională pentru Antreprenoriat Feminin (CONAF) & Federaţia Naţională de Petrol şi Gaze (FPPG) organizează CONFERINŢELE PACTUL PENTRU MUNCĂ, o inițiativă menită să sprijine în aceeaşi măsură angajatorii, angajaţii, precum şi tinerii din România.


Pactul pentru Muncă reprezintă dovada de unitate antreprenorială a două entități patronale cu obiective principale diferite, Confederaţia Naţională pentru Antreprenoriat Feminin şi Federaţia Naţională de Petrol şi Gaze, dar care și-au unit eforturile pentru a găsi soluții și strategii viabile, ce vor contribui la diminuarea deficitului forței de muncă.


Conferințele vor fi organizate la nivel național, orașele Cluj-Napoca (11 septembrie), Iaşi (19 septembrie) şi București (30 septembrie) vor deveni, în acestă toamnă, pentru o zi, locul de întâlnire al managerilor de top din companii de referinţă din România.


Companiile şi micii înterprinzatori pot participa gratuit la conferinţele organizate de CONAF şi FPPG, în Cluj Napoca şi Iaşi, doua din cele mai importante centre universitare şi economice din România.


Avand in vedere amploarea şi importanta proiectului, vă rugăm să ne acordati sprijinul prin mediatizarea evenimentelor, informaţiile suplimentare privind proiectul iniţiat de CONAF şi FPPG, sunt disponibile în comunicatul de presă atașat.


COMUNICAT DE PRESĂ

CONAF si FPPG lansează PACTUL PENTRU MUNCĂ

Pactul pentru Muncă reprezintă dovada de unitate antreprenorială a două entități patronale cu obiective principale diferite, Confederaţia Naţională pentru Antreprenoriat Feminin şi Federaţia Naţională de Petrol şi Gaze, dar care și-au unit eforturile pentru a găsi soluții și strategii viabile, care pe termen lung să contribuie la diminuarea deficitului forței de muncă.

Tendinţa pieţei muncii, lipsa de personal calificat, modalitatea de atragere de forţă de muncă specializată, dar şi modificările legislative necesare pentru o evoluţie pozitivă a pieţei muncii sunt doar cateva dintre temele ce vor fi supuse dezbaterii. Vom încerca să aflăm de ce numarul companiilor străine de top care îşi reduc activitatea din România este în creştere şi de ce aleg să îşi mute producţia în alte tari, de ce există o scădere a profitului real al companiilor, cum trebuie dimensionată politica de trezorerie şi, mai ales, cum pot fi accesate fondurile europene pentru organizarea de cursuri de formare profesională. Totodata, vom discuta despre neajunsurile din domeniul legislaţiei care duc la apariţia unor riscuri financiare pentru companii, despre capitalul de lucru şi mixul de produse şi servicii.

Răspunsurile obţinute în urma dialogului la toate aceste probleme de care se lovesc nu doar marile companii, ci şi investitorii mici si mijlocii, ar trebui să lămurească multe dintre problemele pe care şi le pun zi de zi managerii obligaţi să se lupte pentru a obţine angajati calificaţi într-o piată a muncii aflată în derivă din cauza legislaţiei deficitare şi a migraţiei fortei de muncă.

Mai mult, concluziile acestor discutii se vor concretiza în ceea ce s-ar putea numi un Memorandum of Understanding, agreat şi susţinut de toti participanţii la dezbateri. Documentul va reprezenta punctul de plecare în negocierea cu decidenţii locali şi naţionali, pentru a stabili modalităţile de îmbunataţire a legislaţiei şi, implicit, a condiţiilor de pe piaţa muncii din România si va fi prezentat în cadrul unei Gale a Antreprenorului din România.

“Diversitatea problemelor cu care se confruntă România Antreprenorială pare un șir lung de compromisuri liberalizate adunate atât de clasa politică, cât și de antreprenori, de departe diferențiindu-se problemele cauzate de lipsa forței de muncă. Fie că vorbim de profituri și cifre de afaceri mai mici sau de lipsa specialiștilor, stagnarea sau reducerea productivitătii sau chiar de restrîngerea activității, acestea sunt efectele cauzate de deficitul forței de muncă în România, indiferent de domeniul de activitate. La ora actuală putem vorbi de o criză serioasă a forței de muncă care afectează atât antreprenorii români, cât și investitorii străini”, spune Cristina Chiriac, preşedinte CONAF

“Oamenii sunt inima și sufletul fiecărei economii. Fără forța de muncă adecvată, totul devine incredibil de dificil, nuanțele de eficiență și întreprinderile sunt mai puțin relevante. Actuala criză de resurse umane din România este rezultatul a peste 20 de ani de schimbări structurale profunde. A fost nevoie de mulți ani pentru a ajunge în acest punct periculos, așa că nicio soluție nu va funcționa în mod miraculos. Având caracter proactiv, putem proiecta împreună cu factorii interesați strategiile corecte. Cred cu tărie că industriile în sine vor trebui să ofere soluții și să se implice mai mult în găsirea lor. Instruire. Educaţie. Programe de schimb. Planificare atractivă pentru schema de personal. Programe specifice . Ei bine, acestea sunt doar câteva dintre cuvintele cheie. FPPG se angajează să rămână un partener puternic și să contribuie în mod hotărât la găsirea de soluțiilor astăzi pentru a răspunde nevoilor de mâine, spune Franck Neel, presedinte FPPG.

Cluj-Napoca, Iaşi şi Bucuresti vor deveni, în acestă toamnă, pentru o zi, locul de întâlnire al managerilor de top din companii de referinţă din România.

Companiile şi micii înterprinzatori pot participa gratuit la conferinţele organizate în Cluj Napoca şi Iaşi, doua din cele mai importante centre universitare şi economice din România.

Inscrierile pentru participare se pot face accesând pagina de internet www.conaf.ro, conferinţele urmând a se desfaşura dupa următorul calendar:

* 11 septembrie 2019, ora 09:00, Cluj-Napoca, Hotel Opera Plaza

* 19 septembrie 2019, ora 09:00, Iaşi, Hotel Pleiada Boutique

Gala Antreprenorilor din România va închide sesiunea de conferinţe “Pactul Pentru Munca” şi va fi organizată la Bucuresti, la Palatul Elisabeta, în Sala Sufrageria Regala, în 30 septembrie 2019, începand cu ora 18.00.

Informaţii suplimentare privind proiectul iniţiat de CONAF şi FPPG, precum şi agenda evenimentelor sunt disponibile pe www.conaf.ro.

###

Confederaţia Patronală din România are ca obiectiv susţinerea si promovarea antreprenoriatului feminin şi reprezintă interesele a nouă organizatii economice şi sociale având ca scop apărarea drepturilor şi intereselor economice, sociale, financiare, juridice si culturale ale femeilor de afaceri în relaţiile cu autoritatile publice şi dezvoltarea unor relaţii de afaceri.


Federaţia Patronală Petrol si Gaze (FPPG) este membru fondator al Confederației Patronale Concordia, singura confederaţie patronala românească afiliată la International Organization of Employers şi Business Europe şi militează pentru responsabilitatea companiilor în ceea ce priveste siguranţa, sănatatea şi securitatea operaţiunilor și a personalului.

Peste trei mii de blocuri din București, fără apă caldă și căldură suficiente
România 11 Ianuarie 2026, 08:49

Peste trei mii de blocuri din București, fără apă caldă și căldură suficiente

De vină ar fi „debitul agentului termic”, potrivit societății de încălzire în sistem centralizat.

Peste trei mii de blocuri din București, fără apă caldă și căldură suficiente
La Giurgiu, un singur medic oncolog tratează aproximativ două mii de pacienți
România 10 Ianuarie 2026, 17:04

La Giurgiu, un singur medic oncolog tratează aproximativ două mii de pacienți

Lipsa medicilor rămâne o problemă majoră în spitalele din România.

La Giurgiu, un singur medic oncolog tratează aproximativ două mii de pacienți
La 50 de ani, un magistrat e la „deplinătatea capacității intelectuale și profesionale”
România 10 Ianuarie 2026, 17:00

La 50 de ani, un magistrat e la „deplinătatea capacității intelectuale și profesionale”

Aprecierea îi aparține ministrului justiției.

La 50 de ani, un magistrat e la „deplinătatea capacității intelectuale și profesionale”
Mii de locuri de muncă vacante, în special pentru cei ce nu au studii superioare și nici experiență
România 10 Ianuarie 2026, 13:48

Mii de locuri de muncă vacante, în special pentru cei ce nu au studii superioare și nici experiență

În ce privește salariile oferite acestora, se poate ajunge și la 4.000 de lei net, dacă angajatorul acordă bonusuri.

Mii de locuri de muncă vacante, în special pentru cei ce nu au studii superioare și nici experiență
Din cauza gripei, spitalele încearcă să rărească vizitele rudelor pacienților
România 10 Ianuarie 2026, 13:43

Din cauza gripei, spitalele încearcă să rărească vizitele rudelor pacienților

La Constanța, vizita poate dura cel mult o oră, în loc de patru, cum era până acum.

Din cauza gripei, spitalele încearcă să rărească vizitele rudelor pacienților
Municipalitățile din orașele mai mari spun că se ocupă de persoanele fără adăpost
România 10 Ianuarie 2026, 13:28

Municipalitățile din orașele mai mari spun că se ocupă de persoanele fără adăpost

Pe perioada gerului, primăriile au pregătite „centre de primire” și adăposturi de noapte.

Municipalitățile din orașele mai mari spun că se ocupă de persoanele fără adăpost
Informare meteo de ger valabilă cinci zile de la ora 10:00
România 10 Ianuarie 2026, 03:09

Informare meteo de ger valabilă cinci zile de la ora 10:00

Nordul Moldovei şi estul Transilvaniei se vor afla de diseară până mâine seară, sub cod galben de temperaturi deosebit de...

Informare meteo de ger valabilă cinci zile de la ora 10:00
Trei persoane au ajuns la spital, după ce un incendiu a izbucnit la un apartament în Cisnădie
România 10 Ianuarie 2026, 01:28

Trei persoane au ajuns la spital, după ce un incendiu a izbucnit la un apartament în Cisnădie

În judeţul Sibiu, trei persoane au ajuns la spital, intoxicate cu fum, după ce un incendiu a izbucnit aseară la un...

Trei persoane au ajuns la spital, după ce un incendiu a izbucnit la un apartament în Cisnădie

Radio România

BUCUREȘTI: Traficul aerian, desfășurat în condiții de iarnă pe aeroporturi

BUCUREȘTI: Traficul aerian, desfășurat în condiții de iarnă pe aeroporturi

BUCUREȘTI: Traficul aerian, desfășurat în condiții de iarnă pe aeroporturi
CNAIR: Nu sunt autostrăzi, drumuri expres sau drumuri naţionale închise din cauza fenomenelor meteo

CNAIR: Nu sunt autostrăzi, drumuri expres sau drumuri naţionale închise din cauza fenomenelor meteo

CNAIR: Nu sunt autostrăzi, drumuri expres sau drumuri naţionale închise din cauza fenomenelor meteo
CONSTANȚA: Intervenţii de deblocare a opt autoturisme înzăpezite, în mai multe localităţi din judeţ

CONSTANȚA: Intervenţii de deblocare a opt autoturisme înzăpezite, în mai multe localităţi din judeţ

CONSTANȚA: Intervenţii de deblocare a opt autoturisme înzăpezite, în mai multe localităţi din judeţ
BOTOȘANI: Persoane fără adăpost, identificate și preluate pe fondul condițiilor meteo nefavorabile

BOTOȘANI: Persoane fără adăpost, identificate și preluate pe fondul condițiilor meteo nefavorabile

BOTOȘANI: Persoane fără adăpost, identificate și preluate pe fondul condițiilor meteo nefavorabile