Superliga: Rapid - Dinamo, 78 de ani de rivalitate
Un Clasic al fotbalului românesc, derby-ul Rapid - Dinamo, își va consuma sâmbătă seară episodul cu numărul 121 din istoria Superligii. Partida se va disputa pe Arena Națională, de la ora 20:30, și va fi transmisă în direct, la Radio România Actualități.
Articol de Bogdan Pasăre, 21 Februarie 2026, 10:47
Până acum, Rapid s-a impus de 42 de ori, Dinamo a câștigat 50 de confruntări iar în 28 de partide s-a consemnat egalitatea.
O rivalitate începută în urmă cu aproape 78 de ani, care a generat de-a lungul timpului meciuri memorabile, în rolurile principale fiind jucători și antrenori legendari. Din acest tablou nu puteau lipsi suporterii celor două echipe, printre cei mai pătimași, loiali și numeroși din țară.
Primul meci direct s-a disputat pe 9 Septembrie 1948 și s-a încheiat 1-0 pentru Rapid, care la vremea respectivă se numea, CFR București. Unicul gol a fost marcat de Ștefan Filotti.
A fost prima înfrângere din istoria celor de la Dinamo în campionatul României!
Întâiul succes din contul dinamoviștilor a venit 3 ani mai târziu, pe 31 martie 1951, scor 3-2.
Anii '60 au oferit confruntări directe de neuitat, inclusiv partide decisive în lupta pentru titlu.
Una din ele a avut loc pe 21 iunie 1964, Dinamo - Rapid 5-2, cu nume precum Pârcălab, Nunweiller VI, Frățilă și Emil Dumitriu pe lista marcatorilor. A fost victoria, care a făcut-o pe Dinamo campioană. Rapid s-a muțumit cu locul 2.
Vișinii și-au luat revanșa pe 16 aprilie 1967, când au trecut de Dinamo cu 2-0, cu golurile semnate de același Emil Dumitriu şi respectiv, Constantin Năsturescu. Un succes sinonim cu primul titlu din istoria Rapidului, performanță realizată sub comanda lui Valentin Stănescu.
Finalul anilor '80 a adus și cea mai mare diferență de scor din istoria acestui clasic. Pe 17 Septembrie 1988, Dinamo a câștigat cu 6-0. Cămătaru - cu o dublă, Mateuț, Rednic, Andone și Vaișcovici au punctat pentru un set în alb și roșu.
Pasionante au fost și bătăliile de la finalul anilor '90 și începutul anilor 2000, în care protagonişti, din postura de antrenori, au fost Mircea Lucescu şi Cornel Dinu. În 1999 s-a impus Rapidul lui „IL LUCE", iar în 2000 au câştigat dinamoviștii lui MISTER DINU.
Pentru cei de la Dinamo a rămas celebră victoria din 25 Octombrie 1998, 4-1 în Giulești, când Cornel Dinu le-a aruncat prosopul rivalilor.
Rapid și Dinamo au câștigat împreună 21 de titluri de campioană, dintre care giuleștenii și-au adjudecat 3 iar dinamoviștii 18.
Cele două mari rivale sunt însă, în căutarea gloriei de altădată, de vreme ce Rapid nu a mai ieșit campioană din 2003 iar Dinamo din 2007. Pentru ambele echipe, ultimele titluri au fost aduse de același antrenor, Mircea Rednic.
De atunci, atât Rapid cât și Dinamo au trecut și prin ligile inferioare dar prezentul sună bine.
Sâmbătă seară va fi meciul direct cu numărul 61 cu Rapid gazdă. Giuleștenii conduc cu scorul de 25-21 la victorii.
Dinamo nu a mai trecut însă, de Rapid, în campionat, de 11 ani! Mai precis din 11 Aprilie 2015, când a fost 2-0 pe Arena Națională pentru echipa pregătită de Flavius Stoican.
De atunci, Rapid este neînvinsă în ultimele 10 derby-uri cu Dinamo în Superliga, bilanțul fiind de 5 victorii și 5 rezultate de egalitate.

Giuleștenii au obținut ultimul succes chiar în turul acestui sezon: 2-0 pe 19 Octombrie anul trecut. Auto-golul lui Gnahore și reușita lui Cristi Manea au decis jocul în care Rapid a avut un singur șut cadrat.
Totuși, faza meciului i-a aparținut lui Elvir Koljic, atacantul rapidist care a respins o minge de pe linia propriei porți într-un mod miraculos, cu călcâiul, prin procedeul cunoscut ca ”lovitura scorpionului”.
În prezent, Rapid ocupă locul 3 în Superliga cu 49 de puncte iar Dinamo se află pe poziția a doua cu 52 de puncte.
Rapid - Dinamo, echipe probabile
Rapid (4-3-3): Iliev - Manea, Kramer, Ciobotariu, Borza - Grameni, Keita, Christensen - Dobre, Koljic, Petrila
Antrenor: Constantin Gâlcă
Dinamo (4-3-3): Epassy - Sivis, Boateng, Stoinov, Opruț - Cîrjan, Mărginean, Gnahore - Soro, Karamoko, Musi
Antrenor: Zeljko Kopic
Partida Rapid - Dinamo se va disputa sâmbătă, pe Arena Națională, de la ora 20:30, și va fi transmisă în direct, la Radio România Actualități.












