Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Președintele F.R. de Kaiak-Canoe, Ioan Bîrlădeanu: Este o premieră pentru noi să nu putem participa la Mondiale

Interviu cu Ioan Bîrlădeanu, președintele Federației de Kaiak Canoe din România.

Președintele F.R. de Kaiak-Canoe, Ioan Bîrlădeanu: Este o premieră pentru noi să nu putem participa la Mondiale
Foto: arhivă

Articol de Radio România Actualităţi, 17 Iunie 2025, 19:41

Emisiunea: ''Contracronometru'' - Realizator: Adi Soare - Reporter: Gabriel Bucur - Intervievat: Ioan Bîrlădeanu, președintele Federației de Kaiak Canoe din România

Realizator: Sportul românesc, fascinant, la un an după Jocurile Olimpice de la Paris, după modelul când va breveta de gimnastică și Federația de Kaiac Canoe, anunță că nu mai are bani de deplasări la competiții de obiectiv, un subiect de Gabriel Bucur.
Reporter: În interviul realizat acum o lună, înaintea unei cupe mondiale, țin minte că vă întrebam despre bugetul de care dispune Federația Română de Kaiac-Canoe, dacă sunteți sau nu mulțumit, 1,8 milioane de euro, a 24-a sumă în clasamentul forurilor naționale din acest an, dacă nu mă înșel, nu prea ați vrut să vorbiți, nu ați detaliat și trăgeați nădejde că situația financiară se va rezolva. Între timp am citit anunțul publicat de Federația Română de Kaiac-Canoe pe rețelele de socializare. Pe scurt, o premieră tristă. România nu poate participa la mondialele de tineret și juniori din Portugalia de peste o lună. Domnule Ioan Bîrlădeanu, cum s-a ajuns în această situație și dacă se mai poate face ceva pentru a trimite sportivi acolo?
Ioan Bîrlădeanu: E un lucru foarte trist. Este în premieră pentru noi să nu putem să participăm, dar nu avem încotro. Cu bugetul pe care îl avem, nu avem cum să acoperim această deplasare care e foarte costisitoare. Am încercat prin toate sursele oficiale și neoficiale să mai aducem fonduri. N-am reușit decât parțial, datorită unor părinți care au sportive la loturi, ca să poată să participe. Noi mai avem trei zile până când trebuie să depunem prima tranșă de bani, să spun așa, un avans, pentru a nu fi penalizați încă cu 25% suplimentat.
Reporter: Câți bani vă trebuie, în total?
Ioan Bîrlădeanu: Pentru 20 de persoane ar fi vreo 380.000 de lei.
Reporter: Bani de care trebuie să faceți rost în trei zile.
Ioan Bîrlădeanu: Exact.
Reporter: Mondialele de kaiac canoe pentru tineri și juniori.
Ioan Bîrlădeanu: Și juniori, din Portugalia, da. O deplasare foarte scumpă. Datorită faptului că este perioada de concedii, biletul de avion, dacă aveam bani să le achiziționăm în luna mai, era probabil era în jur de 500 de euro. Acum este 1.000 de euro.
Reporter: S-au dublat prețurile, între timp. O competiție care devine prohibitivă pentru puterea financiară a Federației Române de Kaiac-Canoe. În acest moment, care este componența delegației pe care ați sperat să o puteți trimite?
Ioan Bîrlădeanu: Deci am sperat să trimitem doar primii sportivi pe categorii de probe, kaiac băieți, kaiac fete și canoe, unde aveam speranțe că ne apropiem de podium. În situația de astăzi nu avem cum să ne mai atingem de acest obiectiv, datorită faptului sus menționat. Dar, părinții care vor să susțină copiii care au talent, dar n-au putut să facă parte din loturile naționale pentru că au și școală și sunt copii super dotați din acest punct de vedere, medaliați până la toate olimpiadele, atunci au intervenit. Dar asta nu înseamnă că sunt cei mai buni din lot. Categoric cu trei antramente pe săptămână nu poți să ajungi la marea performanță, ci datorită acestui lucru o să trimitem și din categoria sponsorului, să spunem așa.
Reporter: Adică?
Ioan Bîrlădeanu: Părinții care își pot plăti copiii să ajungă la mondiale.
Reporter: A, deci la acest lucru vă refereați în epilogul mesajului. Citeam mesajul Federației, în ultima propoziție spuneați așa, kaiaciștii și canoiștii care au posibilitatea financiară de a acoperi costurile participării sunt rugați să contacteze de urgență Federația pentru detalii suplimentare. Vă refereați la atragerea de sponsori de către sportivi, de către părinți, în parte, un lucru la care, sigur, nu știm cât de mult se pot gândi sportivii, efectiv, în plin cantonament.
Ioan Bîrlădeanu: Este un lucru total anapoda, să spunem așa, pentru că sportivii care au acceptat cantonamentul cu sacrificiile respective nu pot pleca, dar alți sportivi care au posibilitate financiară, dar n-au avut posibilitatea să vină în cantonament, dar, în schimb, pot participa, e puțin un lucru întors înapoi.
Reporter: Paradoxuri românești.
Ioan Bîrlădeanu: Exact. Dar este foarte important pentru că acei sportivi, dacă se materializează și plătesc părinții să meargă, sportivii sunt de mare perspectivă.
Reporter: Domnule președinte Ioan Bîrlădeanu, puteți primi donații?
Ioan Bîrlădeanu: Ce înseamnă donații?
Reporter: Adică lumea care ne ascultă și care rezonează cu acest subiect ...
Ioan Bîrlădeanu: Sponsorizări. Sponsorizări oficiale către Federație și Federația poate să trimite sportivii la campionatele mondiale.
Reporter: Între timp, săptămâna aceasta se vor desfășura campionatele europene de kaiac canoe pentru seniori, de joi și până duminică, la Racice, în Cehia. Domnule Bîrlădeanu, ce sportivi ne vor reprezenta și dacă ați întâmpinat probleme cu plata și aici?
Ioan Bîrlădeanu: Nu, din bugetul minim pe care îmi l-au dat, am asigurat această deplasare, deci este plătit tot. Avem canoie de 1 cu Chirilă, canoie de 2 cu Oleg și Nuță, avem un kaiac de doi băieți, vom fi reprezentanți acolo și sperăm să ne întoarcem cu două medalii.
Reporter: Sperăm să rezolvați această problemă, dacă aude cineva și poate să susțină financiar.
Ioan Bîrlădeanu: Eu vă mulțumesc foarte mult, dar faptul că am ajuns în situația asta este foarte trist pentru sportul românesc, nu numai pentru noi. Că nu suntem singura federație care întâmpină asemenea probleme. Eu sper cineva să înțeleagă: performanța să face și cu bani, nu numai din simpatii, a, din simpatii pentru amatorism. Dar dacă poți să te sacrifici, să stai 30 de zile în cantonament dintr-o lună, 11 luni dintr-un an, în condițiile pe care le avem, mai bune, mai rele, atunci e păcat să nu ajungi la o competiție supremă. E păcat. / editor Florin Lepadatu/

CFR Cluj - Paksi, în primul tur preliminar din Europa League
Sport 17 Iunie 2025, 16:48

CFR Cluj - Paksi, în primul tur preliminar din Europa League

Formația maghiară Paksi va fi prima adversară a CFR-ului, în aventura din UEFA Europa League.

CFR Cluj - Paksi, în primul tur preliminar din Europa League
FCSB - Inter Club d'Escaldes, în primul tur preliminar din UEFA Champions League
Sport 17 Iunie 2025, 15:45

FCSB - Inter Club d'Escaldes, în primul tur preliminar din UEFA Champions League

Inter Club d'Escaldes va fi prima adversară a FCSB-ului, în sezonul 2025-2026 al Ligii Campionilor UEFA.

FCSB - Inter Club d'Escaldes, în primul tur preliminar din UEFA Champions League
Tragerea la sorţi a turului 1 preliminar Champions League şi Europa League | FCSB şi CFR Cluj îşi află adversarele
Sport 17 Iunie 2025, 06:44

Tragerea la sorţi a turului 1 preliminar Champions League şi Europa League | FCSB şi CFR Cluj îşi află adversarele

Echipele de fotbal FCSB şi CFR Cluj îşi vor afla marți, 17 iunie, adversarele din turul 1 preliminar Champions League,...

Tragerea la sorţi a turului 1 preliminar Champions League şi Europa League | FCSB şi CFR Cluj îşi află adversarele
EURO 2025 U21: România-Slovacia, pentru locul al treilea în grupă
Sport 17 Iunie 2025, 00:38

EURO 2025 U21: România-Slovacia, pentru locul al treilea în grupă

La Campionatul European, echipa națională de tineret își încheie parcursul împotriva gazdei Slovacia. Mai...

EURO 2025 U21: România-Slovacia, pentru locul al treilea în grupă
EURO U19: România - Spania 1-3
Sport 16 Iunie 2025, 22:27

EURO U19: România - Spania 1-3

La Campionatul European de fotbal sub 19 ani găzduit de România, echipa națională a pierdut în fața Spaniei,...

EURO U19: România - Spania 1-3
Tenis: Anca Todoni, eliminată în primul tur la Nottingham
Sport 16 Iunie 2025, 22:15

Tenis: Anca Todoni, eliminată în primul tur la Nottingham

La turneul WTA 250 de la Nottingham, Anca Todoni a fost eliminată în primul tur. Todoni a pierdut în trei seturi...

Tenis: Anca Todoni, eliminată în primul tur la Nottingham
Mircea Rednic este noul antrenor al echipei Standard Liege!
Sport 16 Iunie 2025, 13:20

Mircea Rednic este noul antrenor al echipei Standard Liege!

Formația belgiana Standard Liege a făcut anunțul, prin intermediul canalelor oficiale de comunicare. Mircea Rednic a semnat...

Mircea Rednic este noul antrenor al echipei Standard Liege!
VIDEO Bayern Munchen, 10-0 cu Auckland City, la Cupa Mondială a cluburilor
Sport 16 Iunie 2025, 10:37

VIDEO Bayern Munchen, 10-0 cu Auckland City, la Cupa Mondială a cluburilor

Cupa Mondială FIFA a cluburilor, în format extins, cu 32 de echipe, a început în Statele Unite ale Americii, Canada și Mexic.

VIDEO Bayern Munchen, 10-0 cu Auckland City, la Cupa Mondială a cluburilor