Novak Djokovici, pe val

Neînvins din toamna anului trecut, câştigător a şapte turnee consecutive, sârbul Novak Djokovici mai are nevoie de doar câteva sute de puncte pentru a ajunge în vârful ierarhiei tenisului mondial.

Novak Djokovici. Foto: Reuters.

Articol de Sorin Solomon, 16 Mai 2011, 16:20

Tenismanul sârb Novak Djokovici l-a învins duminică pe spaniolul Rafael Nadal în finala turneului Masters 1000 de la Roma, scor 6-4, 6-4, înregistrând a 37-a victorie consecutivă în 2011.

Novak Djokovici l-a învins pe Nadal pentru a patra oară la rând, de fiecare dată în finală în acest sezon, la Indian Wells, Miami, Madrid şi Roma.

Tenismanul Novak Djokovici i-a învins în ultimele 6 luni pe Rafael Nadal şi pe Roger Federer de şapte ori şi este considerat jucătorul momentului în tenis.

Este neînvins din noiembrie 2010, a cîştigat de atunci şapte turnee consecutive din tot atîtea posibile.

Djokovici a câştigat şi Cupa Davis cu Serbia, iar în 2011 are 37 de victorii consecutive, un turneu de Grand Slam şi patru succese la turneele de Masters 1000.

Clasamentul actual al ATP îl are în frunte încă pe spaniolul Rafael Nadal cu 12.070, urmat de Novak Djokovici cu 11.665 şi de elveţianul Roger Federer care a acumulat 8.390.

De altfel, Djokovici se află din iulie 2007 printre cei mai valoroşi jucători de tenis din lume, el nemaicoborând sub locul 4 în clasamentul ATP.

Conform datelor oferite de ATP, Djokovici a câştigat în întreaga sa carieră 361 de meciuri şi a pierdut 105, a învins în 25 de turnee, dintre care şapte au fost câştigate în acest an.

Sumele câştigate din tenis de Novak Djokovici depăşesc 25 de milioane de dolari, aproape 5,5 milioane de dolari fiind câştigaţi în acest an.

Novak, alintat Nole, născut la 22 mai 1987 la Belgrad, a început să joace tenis la patru ani şi a debutat în circuitul profesionist la 16 ani.

Dacă va mai câştiga şase partide, Djokovici va depăşi un record deţinut din 1984 de John McEnroe, care a avut 42 de victorii consecutive în turneele ATP.

Murray-Djokovici, finala masculină de la Australian Open
Sport 28 Ianuarie 2011, 15:56

Britanicul Andy Murray s-a calificat în finala Australian Open după ce l-a învins scor 4-6, 7-6, 6-1, 7-6, pe spaniolul David...

România la Campionatele Europene de gimnastică: trei finale pe aparate și cea pe echipe
Sport 02 Mai 2024, 21:39

Finalele pe aparate vor avea loc sâmbătă, iar cea de la echipe se va desfășura duminică.

Naționalele de volei ale României în pregătiri pentru Golden League
Sport 02 Mai 2024, 19:43

Reprezentativele de volei ale României s-au reunit joi în vederea participării la turneele Golden league.

Irina Begu, pas în sferturi la Wiesbaden
Sport 02 Mai 2024, 19:34

Jucătoarea de tenis Irina Begu a promovat în sferturile de finală ale turneului de tenis de la Wiesbaden, Germania

Man și Mihăilă au promovat în Serie A, cu Parma
Sport 02 Mai 2024, 11:43

Atacanții Mihăilă și Man și-au asigurat, matematic, promovarea în Serie A, cu echipa de fotbal Parma, o performanță așteptată...

România a învins Ungaria, la Mondialul de hochei pe gheață
Sport 02 Mai 2024, 09:35

Naționala de hochei pe gheață a obținut prima victorie, în trei etape, la Campionatul Mondial din Italia.

PSG s-a lovit de „Zidul galben”, la Dortmund, în Liga Campionilor
Sport 02 Mai 2024, 08:37

Borussia Dortmund a învins-o pe Paris Saint-Germain, cu 1-0, în prima manșă a semifinalei din Liga Campionilor la fotbal.

Champions League: Bayern Munchen - Real Madrid 2-2. Finalista se decide pe Bernabeu
Sport 01 Mai 2024, 08:06

Două penalty-uri, goluri spectaculoase dar și câteva ratări monumentale au făcut deliciul unei partide care s-a încheiat 2-2.