Buldozerul Djokovici trece şi de Nadal (VIDEO: faza meciului)

Novak Djokovici a câştigat turneul de tenis Masters 1000 de la Madrid după ce l-a învins în finală (în premieră pe zgură) pe principalul favorit, spaniolul Rafael Nadal.

Novak Djokovici (stg), câştigătorul turneului Masters 1000 de la Madrid şi Rafael Nadal(dr), finalistul acestui turneu. Foto: Reuters.

Articol de Răzvan Stancu, 09 Mai 2011, 09:51

Novak Djokovici, cap de serie numărul 2, a câştigat turneul Masters 1000 de la Madrid după ce l-a învins în finală pe principalul favorit, spaniolul Rafael Nadal, cu scorul de 7-5, 6-4, informează AFP.

Djokovici conducea după primele patru game-uri cu 4 la 0 iar spre finalul primului set la scorul de 5-4 în favoarea sa a ratat trei mingi de set însă a avut un moral bun şi a reuşit să câştige primul set.

Începutul celui de-al doilea set a fost echilibrat dar spre final Novak Djokovici s-a desprins decisiv terminând partida cu un game câştigat contra serviciului.

Prin această victorie tenismenul sârb a pus capăt unei perioade de doi ani de invincibilitate pe zgură a lui Nadal, care nu mai pierduse de 37 de meciuri, din optimile de finală ale ediţiei din 2009 a turneului de la Roland-Garros, când a fost învins de suedezul Robin Soderling.

--fb1Novak Djokovici a obţinut a treia victorie consecutivă în faţa lui Nadal, în finala unui turneu Masters 1000, după cele de la Indian Wells şi Miami fiind pentru prima dată când îl învinge pe spaniol pe zgură după zece tentative.

Tenismenul sârb în vârstă de 23 de ani rămâne neînvins în acest an, el înregistrând 32 de victorii consecutive şi câştigând turneele Australian Open, Dubai, Indian Wells, Miami, Belgrad şi Madrid.

Rafael Nadal avansează la Australian Open
Sport 22 Ianuarie 2011, 19:47

Favoritul Rafael Nadal l-a învins pe Bernard Tomic, calificându-se în runda a patra de la Australian Open.

Naționalele de volei ale României în pregătiri pentru Golden League
Sport 02 Mai 2024, 19:43

Reprezentativele de volei ale României s-au reunit joi în vederea participării la turneele Golden league.

Irina Begu, pas în sferturi la Wiesbaden
Sport 02 Mai 2024, 19:34

Jucătoarea de tenis Irina Begu a promovat în sferturile de finală ale turneului de tenis de la Wiesbaden, Germania

Man și Mihăilă au promovat în Serie A, cu Parma
Sport 02 Mai 2024, 11:43

Atacanții Mihăilă și Man și-au asigurat, matematic, promovarea în Serie A, cu echipa de fotbal Parma, o performanță așteptată...

România a învins Ungaria, la Mondialul de hochei pe gheață
Sport 02 Mai 2024, 09:35

Naționala de hochei pe gheață a obținut prima victorie, în trei etape, la Campionatul Mondial din Italia.

PSG s-a lovit de „Zidul galben”, la Dortmund, în Liga Campionilor
Sport 02 Mai 2024, 08:37

Borussia Dortmund a învins-o pe Paris Saint-Germain, cu 1-0, în prima manșă a semifinalei din Liga Campionilor la fotbal.

Champions League: Bayern Munchen - Real Madrid 2-2. Finalista se decide pe Bernabeu
Sport 01 Mai 2024, 08:06

Două penalty-uri, goluri spectaculoase dar și câteva ratări monumentale au făcut deliciul unei partide care s-a încheiat 2-2.

Handbal: Dinamo, în semifinalele European League
Sport 30 Aprilie 2024, 23:46

Turneul final de patru este programat în weekend-ul 25-26 mai.