Handbal: România întâlnește Norvegia în drumul spre mondiale
Naționala masculină de handbal a României va juca o dublă decisivă cu Norvegia, pentru CM din 2027, dacă va trece de naționala Turciei în luna martie.
Articol de Bogdan Predescu, 31 Ianuarie 2026, 17:57
Naționala masculină de handbal a României care a terminat pe locul 22 la Campionatul European, va evolua mai departe în faza a doua a calificărilor pentru Campionatul Mondial din 2027. Vor fi 8 meciuri de baraj pentru calificarea în faza treia, programate în luna martie, iar selecționata tricoloră va întâlni Turcia. Celelalte meciuri de baraj sunt: Bosnia – Kosovo, Georgia – Israel, Ucraina – Slovacia, Serbia – Lituania, Polonia – Letonia, Grecia – Belgia şi Finlanda – Muntenegru.
Dacă va trece de Turcia, naționala pregătită de George Buricea va juca mai departe în ultima fază a barajului pentru Mondiale, cu echipa Norvegiei. Turul cu Norvegia este programat în România pe 13-14 mai, iar returul la ei pe 16-17 mai, învingătoarea urmând să participe la turneul final din ianuarie 2027.
Vor fi în total, 10 câştigătoare din faza 3 care se vor califica la turneul final, la care din Europa vor ajunge direct Germania, în calitate de gazdă a CM din 2027, Danemarca (deţinătoarea trofeului), plus Croația, Islanda, Portugalia și Suedia.












