Baschet: CSM Oradea și-a aflat adversarele din Liga Campionilor
Vicecampioana de la baschet masculin CSM CSU Oradea a aflat cu cine va juca în a doua competiție europeană Basketball Champions League

Articol de Bogdan Predescu, 02 Iulie 2025, 21:22
Echipa masculină de baschet CSM Oradea şi-a aflat miercuri adversarele din turneul preliminar de calificare în Basketball Champions League, la tragerea la sorţi de la Lausanne.
Vicecampioana României va juca în sistem eliminatoriu, cu Antwerp Giants (Belgia, în sferturi), cu învingătoarea dintre Reggio Emilia (Italia) și Pelister (Macedonia de Nord), în semifinale, respectiv în finală cu cea mai bună echipă de pe cealaltă jumătate de tablou a turneului, în care joacă PAOK Salonic (Grecia), Derby (Muntenegru), Bursaspor (Turcia) Braunschweig (Germania). Doar prima clasată în fiecare din cele trei turnee preliminare se va califica în grupe.
Turneul 2 de calificare pentru Liga Campionilor se va desfăşura între 23-28 Septembrie, iar dacă nu se califică mai departe, CSM Oradea poate continua în grupele FIBA Europe Cup.