USR îl va propune la Ministerul Apărării pe ministrul Economiei, Radu Miruţă
Irineu Darău, nominalizat să preia portofoliul Economie, are o experienţă profesională de peste 15 ani în mediul privat - lucrează pentru companii din domeniile industrial, financiar şi tehnologic.
Articol de Radiojurnal, 18 Decembrie 2025, 13:29
USR îl propune pe actualul ministru al economiei, Radu Miruţă, pentru portofoliul de la Apărare, acesta urmând să ocupe şi postul de vicepremier, iar pe senatorul Irineu Darău, la Ministerul Economiei.
Nominalizările vor fi validate vineri, în şedinţa Comitetului Politic, a anunţat preşedintele partidului, Dominic Fritz.
Potrivit USR, propunerea lui Radu Miruţă la Ministerul Apărării este una firească, având în vedere rigoarea de care a dat dovadă în activitatea guvernamentală, dar şi în contextul implicării sale directe în aplicarea Programului SAFE de înzestrare a Armatei Române.
Pe de altă parte, Irineu Darău, nominalizat la Economie, are o experienţă profesională de peste 15 ani în mediul privat - lucrează pentru companii din domeniile industrial, financiar şi tehnologic, precizează USR.












