Premierul Ilie Bolojan se întâlneste luni, la Palatul Victoria, cu secretarul general al OCDE, Mathias Cormann
România va adera la această organizaţie după parcurgerea unor etape şi adoptarea unei decizii a Consiliului OCDE.

Articol de Radio România Actualităţi, 15 Septembrie 2025, 07:35
Premierul Ilie Bolojan se va întâlni luni, la Palatul Victoria, cu secretarul general al Organizaţiei pentru Cooperare şi Dezvoltare Economică, Mathias Cormann. România va adera la această organizaţie după parcurgerea unor etape şi adoptarea unei decizii a Consiliului OCDE.
Andrei Şerban, cu detalii: ”Cei doi vor participa la lucrările Comitetului Naţional pentru aderarea României la această organizaţie. Reamintesc că aderarea ţării noastre la OCDE, anul viitor, este o prioritate strategică aşa cum este prevăzută în programul de guvernare.
Într-o declaraţie mai veche, premierul reamintea că aceasta nu este doar un obiectiv de politică externă, ci şi o reală şansă pentru reforme bazate pe cele mai bune practici şi standarde internaţionale, iar rapoartele elaborate de OCDE înseamnă nu doar o analiză solidă a politicilor publice ale României în domeniile în care suntem evaluaţi, ci oferă piste concrete de îmbunătăţire ale acestora.”/editor Florin Lepadatu/