Moţiunea simplă împotriva ministrului de externe Emil Hurezeanu nu se mai dezbate
Vicepreşedintele Camerei, social-democratul Daniel Suciu, a subliniat că demersul iniţiatorilor nu se mai justifică, în condiţiile unui guvern interimar.

Articol de Radio România Actualităţi, 06 Mai 2025, 16:04
Moţiunea simplă împotriva ministrului de externe Emil Hurezeanu, semnată de parlamentari AUR şi POT, a fost eliminată de pe ordinea de zi a Camerei Deputaţilor, unde marți erau programate dezbaterile asupra documentului. Vicepreşedintele Camerei, social-democratul Daniel Suciu, a subliniat că demersul iniţiatorilor nu se mai justifică, în condiţiile unui guvern interimar în care miniştrii nu mai pot aplica politici publice, ci doar asigură derularea activităţilor curente.
AUR şi POT îl acuzau pe Emil Hurezeanu de lipsă de profesionalism şi pasivitate în politica externă, ne-a transmis reporterul Iulia Gherman./editor Florin Lepadatu/