Mai multe primării din județul Botoşani s-au trezit cu datorii uriaşe la apă
Administraţiile locale au construit reţele de furnizare a apei, însă nu le-au predat operatorului regional, nu au încheiat contracte cu locuitorii, şi nici nu au contorizat gospodăriile.

Articol de Gina Poenaru, Botoşani, 23 Septembrie 2025, 13:52
Mai multe primării din Botoşani s-au trezit cu datorii uriaşe la apă, după ce au livrat acest serviciu populaţiei, fără să îl factureze.
Administraţiile locale au construit reţele de furnizare a apei, însă nu le-au predat operatorului regional, nu au încheiat contracte cu locuitorii, şi nici nu au contorizat gospodăriile.
Ani de zile, operatorul de apă a facturat totalul de apă consumat de populație, dar contorizat la limitele teritoriale ale comunelor, insă, nimeni nu a plătit pentru acest consum, iar societatea înregistra pierderi uriașe de peste 70%, pe care acum vrea să le diminueze.
În cele șapte cazuri, primăriile care au construit rețele, sunt bune de plată, pentru că nu le-au predat operatorului regional și nici nu au încheiat contracte individuale.
Cu alte cuvinte, au dat apă gratis comunității și au împovărat bugetele locale. Valoarea datoriilor depășește 2,9 milioane de lei, din care 1,7 milioane reprezintă debitul unei singure primării.
"S-au luat hotărâri la nivelul Consiliului Județean și Nova Apaserv ca aceste datorii istorice să se închidă, să se facă o reeeșalonare pentru cei care nu au posibilitatea de a plăti mâine sau poimâine, dar trebuie să-și plătească fiecare consumul de apă", a declarat Constantin Bursuc, vicepreședintele Consiliului Județean Botoșani.
Prima măsură a fost sistarea serviciului către comunitățile cu datorii istorice. Ulterior, au fost impuse soluții și termene pentru ca apa consumată să poată fi facturată, iar furnizarea a fost reluată.
"Suntem în proces de negociere a tranșelor financiare pe care trebuie să ne livreze. Cu alte UAT-uri suntem în discuții în vederea preluării, dar în orice caz, aceste sume trebuie stinse", a spus Alin Cirimpei, managerul Nova Apaserv.
Primarii spun că s-a ajuns în această situație și din cauza operatorului de apă. Stingerea debitelor este prima condiție pentru ca Nova Apaserv să poată prelua reţelele de la primăriile restante.