La vârste mici, copiii înțeleg lumea „mai degrabă prin prisma imaginației”
Campania Radio România „Stai sigur pe net”/ Invitat: consultantul educațional Cristina Dinu-Popa.
11 Martie 2026, 18:56
În cadrul ediției din 11 martie 2026 a emisiunii „Probleme la zi” de la Radio România Actualități, având ca temă accesul copiilor la internet, consultantul educațional Cristina Dinu-Popa a spus despre capacitatea de discenământ a copiilor că începe să se dezvolte după vârsta de 15 ani.
Observația ei survine în contextul în care parlamentul încearcă să stabilească vârsta de 16 ani ca fiind „majoratul digital” al unei persoane, adică momentul de la care poate lua decizii independente privind prezența și implicarea sa pe internet și rețelele de socializare.
Cristina Dinu-Popa: Cum ziceam, capacitatea de discernământ începe să se dezvolte după 15 ani, chiar dacă puștii noștri par foarte deștepti chiar și până la acea vârstă, însă ei au nevoie de supervizarea noastră. Valorile sunt ceva ce se dezvoltă în timp; nu este un concept pe care îl spui o dată sau de două ori și după aceea copiii au înțeles ce înseamnă asta și știu să-l urmeze. La vârste mici, copiii înțeleg lumea prin prisma imaginației mai degrabă. Pe măsură ce cresc, încep să diferențieze adevărul de ficțiune. Câteodată, când sunt mici, pot să tragă niște concluzii, care nu au direct contact cu realitatea și atunci ele trebuie mediate de mintea și blândețea unui adult, pentru ca, pe măsură ce copilul crește, ele să devină valori reale, nu interpretări ale unor cuvinte sau comportamente pe care le-au văzut la un părinte sau la un dascăl. De aceea copiii au nevoie foarte mare de însoțire, chiar dacă (...) mai târziu ajung la anumite concluzii pe care ei le trag singuri și cu care vor merge în viață - dar asta se întâmplă după o sedimentare treptată alături de adulți și se întâmplă mai târziu, în adolescența târzie sau tinerețea timpurie.
Radio România a lansat la începutul lunii martie campania „Stai sigur pe net”.
Potrivit companiei media, „Stai sigur pe net” este „un demers jurnalistic și educațional, dedicat siguranței minorilor în spațiul virtual”.
Intervenția doamnei Cristina Dinu-Popa a fost difuzată în cadrul emisiunii „Probleme la zi” de la Radio România Actualități, ediția din 11 martie 2026 realizată de Sorin Croitorescu.













