Incendiile de vegetaţie continuă să se extindă în Spania
Autoritățile comunică cu oamenii și le cer să îi ajute să îi identifice pe cei care le pornesc.

Articol de Radiojurnal, 31 Iulie 2025, 13:30
Incendiile de vegetaţie continuă să se extindă în Spania, unde sute de hectare au fost mistuite până acum de flăcări în trei zone ale ţării - în regiunea Avila, din vest, în Galicia, în nord, şi la graniţa cu Portugalia. Corespondentul RRA, Alin Petrică, are detalii.
Reporter: În Avila, la 100 de kilometri nord de Madrid, incendiul izbunit luni seară se extinde necontrolat, au ars peste 2.000 de hectare de pădure.
Azi noapte, vântul și-a schimbat direcția și a adus fumul din nou spre zona locuită. 4.000 de oameni au ordin să stea în case cu ușile și ferestrele închise pentru a se feri de fumul care a învăluit toată zona și de cenușa care a acoperit totul.
Un militar a fost rănit azi noapte, el făcea parte din echipele care încercau să stingă focul, din păcate a fost încercuit de flăcări și nu s-a mai putut retrage. El se află acum la spital cu arsuri pe corp.
Pompierii spun că incendiul va continua incontrolabil cel puțin câteva zile. Cel mai mare foc este însă în Extremadura, la granița cu Portugalia.
Au ars 2.000 de hectare. 200 de oameni nu pot să se întoarcă acasă și așteaptă vești de la pompieri despre casele și proprietățile lor.
Un al treilea foc a izbucnit la orele dimineții în Galicia, în zona Pontevedra. Pompierii spun că au identificat cinci focare simultan în puncte diferite.
Este unul dintre argumentele lor că focul a fost pus intenționat.
De altfel, despre mână criminală se vorbește și în celelalte incendii.
Autoritățile comunică cu oamenii și le cer să îi ajute să îi identifice pe cei care le pornesc.