România, printre țările UE cu cel mai sever declin al numărului de angajaţi în trimestrul trei al anului
Eurostat estimează că în trimestrul trei din acest an peste 220 de milioane de persoane erau angajate în Uniunea Europeană, din care mai mult de 170.000 în Zona Euro.
Articol de Radio România Actualităţi, 05 Decembrie 2025, 15:41
La nivelul Uniunii Europene, România, Austria şi Finlanda au raportat cel mai sever declin al numărului de angajaţi în trimestrul trei al anului faţă de precedentele trei luni, arată datele publicate vineri de Oficiul European de Statistică Eurostat. România conduce clasamentul cu o scădere de 1,2%.
În acelaşi timp, Croaţia, Portugalia şi Spania au înregistrat cel mai semnificativ avans. La nivelul întregii Uniuni, precum şi al Zonei Euro, statisticile arată o uşoară creştere. Şi numărul orelor lucrate a crescut uşor în trimestrul trei al anului faţă de perioada iulie-septembrie.
Eurostat estimează că în trimestrul trei din acest an peste 220 de milioane de persoane erau angajate în Uniunea Europeană, din care mai mult de 170.000 în Zona Euro./editor Florin Lepadatu/












