FMI a revizuit în scădere prognoza de creştere a economiei României pentru acest an
FMI a redus de la 2,8% la 1,4% și estimarea de creștere pentru 2026.

Articol de Radio România Actualităţi, 15 Octombrie 2025, 08:15
Fondul Monetar Internaţional a revizuit în scădere prognoza de creştere a economiei României pentru 2025, estimând un avans de doar 1 procent, faţă de 1,6 la sută, cât estima în aprilie, şi de 3,3 procente, cât era avansul indicat în octombrie, anul trecut. Raportul a fost publicat marți de instituţia financiară internaţională.
Reporterul RRA, Iulian Olescu, are detalii: ”FMI a redus de la 2,8% la 1,4% și estimarea de creștere pentru 2026. Fondul a crescut însă semnificativ progozele privind inflația din țara noastră, anticipând acum o inflație medie anuală de 7,3% în acest an și de 6,7% în 2026.
De asemenea, rata șomajului ar urma să crească până la 5,9% la finalul lui 2025, după care s-ar reduce ușor la 5,8% anul viitor. Conform raportului FMI, deficitul de cont curent al României ar urma să ajungă la 8% din PIB la final de 2025, după care s-ar reduce până la 6,6% în 2026.
Cifrele legate de prognoza de creștere economică sunt, chiar și după revizuire, mai optimiste decât cele ale Băncii Mondiale și chiar peste ultimele estimări ale Comisiei Naționale de Strategie și Prognoză de la București.”
Previziunile FMI au fost publicate cu prilejul reuniunilor de toamnă ale Fondului Monetar Internaţional şi ale Băncii Mondiale, care se desfăşoară săptămâna aceasta la Washington./editor Florin Lepadatu/