Analiştii financiari se așteaptă ca inflația să crească de la 1 august
BNR a decis la începutul săptămânii să mențină la 6,5% pe an, rata dobânzii de politică monetară.

Articol de Radiojurnal, 12 Iulie 2025, 09:26
Rata inflației a urcat la 5,7% luna trecută, de la 5,5% în mai.
Datele Institutului Național de Statistică arată că alimentele și serviciile au avut cele mai mari creșteri de prețuri, urmate de mărfurile nealimentare.
Analiştii financiari se așteaptă ca inflația să crească și mai mult de la 1 august, când vor intra în vigoare primele măsuri decise de guvern pentru reducerea deficitului bugetar.
Analistul financiar Adrian Codirlașu, președintele CFA România, spune că principala cauză a majorării inflației a reprezentat-o nivelul ridicat al deficitului bugetar. Din păcate, situația se va înrăutăți în privința creșterii prețurilor.
Adrian Codirlașu: Acum că vor fi și majorări de taxe, în special taxe indirecte, vom vedea un salt în inflație. Aş spune că, în scenariul optimist, cel puțin 3 puncte de inflație o să adăugăm, adică o să mergem de la 5,65 undeva la peste 8.
Adrian Codirlașu adaugă însă că o variantă mai realistă este cea a unei inflații de peste 10% la finalul acestui an, deoarece vor exista și efecte de runda a doua care vor acționa asupra prețurilor, ca de exemplu, cele legate de deplafonarea prețurilor energiei electrice și gazelor, ce vor conduce la majorări la toate formele de energie, care intră, într-un fel sau altul, în tarifele oricărui bun sau serviciu din coșul de consum.
Și Banca Națională se așteaptă că rată inflației să crească în următoarele luni, considerabil sub impactul expirării schemei deplafonarea prețului la energie electrică și majorării de luna viitoare a cotelor de TVA și a accizelor.
BNR a decis la începutul săptămânii să mențină la 6,5% pe an, rata dobânzii de politică monetară.