Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Ioan Matei, reprezentantul Ministerului Culturii, directorul Direcției de Cultură Scrisă și Patrimoniu:

Declaraţia domnului Ioan Matei, reprezentantul Ministerului Culturii, directorul Direcției de Cultură Scrisă și Patrimoniu, în deschiderea oficială a Târgului Internaţional de Carte Gaudeamus Radio România.

Ioan Matei, reprezentantul Ministerului Culturii, directorul Direcției de Cultură Scrisă și Patrimoniu:
Foto: Alexandru Dolea/Radio România

Articol de Radio România Actualităţi, 22 Noiembrie 2023, 12:37

Ioan Matei: Bine v-am găsit! Îmi aduc aminte că anul trecut a fost o deschidere probabil mai sobră, mai oficială, iar domnul președinte Răzvan Dincă a vrut să mă pună în dificultate și a trebuit să vorbesc după doamna Ana Blandiană.
Acum e mult mai simplu și am avantajul că vorbesc înaintea domnului profesor Ion Bogdan Lefter. Și rolul meu este destul de simplu de această dată, misiunea noastră, a ministerului, s-a terminat în momentul în care s-a semnat contractul de sprijin financiar pentru Târgul de Carte Gaudeamus. Am făcut acest lucru, și sper să nu greșesc, la toate cele 30 de ediții, Ministerul Culturii a fost alături de Radio România și de Gaudeamus la toate edițiile, o vom face și de-acum încolo, și sarcina mea astăzi este să transmit salutul și urările doamnei Raluca Turcan, ministrul culturii, pentru toți editorii, pentru toți scriitorii care vor fi prezenți cu lansări de carte și în principal pentru toți cititorii care vor trece în aceste zile, și să sperăm că vor fi cât mai mulți, mii, zeci de mii, sute de mii în aceste zile pe la standurile 'Gaudeamus'. Deci succes şi multă bucurie și cred că îmi pot permite să transmit angajamentul ferm al doamnei ministru de a sprijini și în viitor celelalte ediții ale Gaudeamus. Vă mulțumesc!

Simfonia primăverii  (Schumann) de 1 martie, la Sala Radio
Cultură 26 Februarie 2024, 15:32

Simfonia primăverii  (Schumann) de 1 martie, la Sala Radio

Prima zi a primăverii aduce pe scena Sălii Radio un mărțișor muzical ! Vineri, 1 martie 2024 (de la 19.00), ORCHESTRA...

Simfonia primăverii  (Schumann) de 1 martie, la Sala Radio
Concert de mărțișor, la Sala Radio, în 3 martie
Cultură 26 Februarie 2024, 15:22

Concert de mărțișor, la Sala Radio, în 3 martie

Duminică, 3 martie, ora 19.00, Sala Radio: sărbătoare a primăverii și a muzicii de cea mai înaltă calitate, cu un concert...

Concert de mărțișor, la Sala Radio, în 3 martie
Actorul român Sebastian Stan a primit Ursul de Argint la Festivalul Internaţional de film de la Berlin
Cultură 25 Februarie 2024, 09:27

Actorul român Sebastian Stan a primit Ursul de Argint la Festivalul Internaţional de film de la Berlin

El a fost recompensat pentru cea mai bună interpretare în rol principal, pentru rolul său din producţia americană "A...

Actorul român Sebastian Stan a primit Ursul de Argint la Festivalul Internaţional de film de la Berlin
Concert şi târg de Dragobete, în Bucureşti
Cultură 23 Februarie 2024, 09:54

Concert şi târg de Dragobete, în Bucureşti

În acest final de săptămână, în curtea Ministerului Agriculturii este organizat Târgul de Dragobete.

Concert şi târg de Dragobete, în Bucureşti
În premieră: Corul de Copii Radio și Corul de Copii al Radiodifuziunii Bulgare
Cultură 22 Februarie 2024, 13:44

În premieră: Corul de Copii Radio și Corul de Copii al Radiodifuziunii Bulgare

Comunicat de presă.

În premieră: Corul de Copii Radio și Corul de Copii al Radiodifuziunii Bulgare
Tony Lakatos - Concert extraordinar de jazz la Sala Radio
Cultură 22 Februarie 2024, 13:37

Tony Lakatos - Concert extraordinar de jazz la Sala Radio

Concertul va fi transmis live pe toate frecvențele Radio România Cultural și Radio România Muzical și online pe site-urile...

Tony Lakatos - Concert extraordinar de jazz la Sala Radio
Cea de-a IX-a ediţie a Festivalului Internaţional de Literatură de la Odesa începe astăzi, la Bucureşti
Cultură 22 Februarie 2024, 07:47

Cea de-a IX-a ediţie a Festivalului Internaţional de Literatură de la Odesa începe astăzi, la Bucureşti

Cea de-a IX-a ediţie a Festivalului Internaţional de Literatură de la Odesa începe astăzi, la Bucureşti.

Cea de-a IX-a ediţie a Festivalului Internaţional de Literatură de la Odesa începe astăzi, la Bucureşti
Spectacole în pregătire pentru actuala stagiune a Operei Comice pentru Copii
Cultură 20 Februarie 2024, 19:33

Spectacole în pregătire pentru actuala stagiune a Operei Comice pentru Copii

Managerul instituţiei, soprana Felicia Filip, a anunţat la Radio România Actualităţi că sunt în pregătire mai multe premiere...

Spectacole în pregătire pentru actuala stagiune a Operei Comice pentru Copii