Chemboi Yator a câştigat maratonul Bucureştiului

Yator, în vârstă de 29 de ani, a primit din partea organizatorilor un cec în valoare de 3.000 de euro.

Maraton Bucureşti 2009. Foto: Mediafax

Articol de Ioana Dogaru, 18 Octombrie 2009, 17:49

Kenyanul Chemboi Yator a câştigat, duminică, maratonul Bucureştiului, după ce a terminat cursa de 42,195 de kilometri în 2 ore, 20 de minute şi 35 de secunde.

El a declarat că dacă vremea ar fi fost mai caldă ar fi reuşit să coboare acest timp la 2 ore şi 10 minute.

Kenyanul s-a arătat încântat de profesionalismul organizatorilor, precizând că se va întoarce anul viitor pentru a-şi apăra titlul.

Pe poziţia secundă s-a clasat un alt kenyan, John Musila Kioko, care a terminat cursa în 2 ore, 21 de minute şi 4 secunde. Kioko a obţinut şi un cec în valoare de 1.500 de euro.

Podiumul a fost completat tot de un kenyan, James Kiprop Mibei (2 ore, 21 de minute şi 29 de secunde), care a primit 1.000 de euro pentru clasarea pe poziţia a treia.

La feminin, câştigătoarea probei de maraton a fost românca Daniela Elena Cîrlan, care a terminat cursa în 2 ore, 44 de minute şi 49 de secunde, primind şi un cec de 3.000 de euro.

Pe poziţia secundă s-a clasat tot o româncă, Valentina Delion, care a primit şi un premiu de 1.500 de euro, iar poziţia a treia a fost obţinută de Claudia Todoran, primind şi ea un cec de 1.000 de euro.

Surprize în prima manșă din Europa League și Conference League
Sport 03 Mai 2024, 14:47

Grecia ar putea trimite o echipă în finala Conference League, iar Italia este aproape să-și vadă ambele reprezentate...

România la Campionatele Europene de gimnastică: trei finale pe aparate și cea pe echipe
Sport 02 Mai 2024, 21:39

Finalele pe aparate vor avea loc sâmbătă, iar cea de la echipe se va desfășura duminică.

Naționalele de volei ale României în pregătiri pentru Golden League
Sport 02 Mai 2024, 19:43

Reprezentativele de volei ale României s-au reunit joi în vederea participării la turneele Golden league.

Irina Begu, pas în sferturi la Wiesbaden
Sport 02 Mai 2024, 19:34

Jucătoarea de tenis Irina Begu a promovat în sferturile de finală ale turneului de tenis de la Wiesbaden, Germania

Man și Mihăilă au promovat în Serie A, cu Parma
Sport 02 Mai 2024, 11:43

Atacanții Mihăilă și Man și-au asigurat, matematic, promovarea în Serie A, cu echipa de fotbal Parma, o performanță așteptată...

România a învins Ungaria, la Mondialul de hochei pe gheață
Sport 02 Mai 2024, 09:35

Naționala de hochei pe gheață a obținut prima victorie, în trei etape, la Campionatul Mondial din Italia.

PSG s-a lovit de „Zidul galben”, la Dortmund, în Liga Campionilor
Sport 02 Mai 2024, 08:37

Borussia Dortmund a învins-o pe Paris Saint-Germain, cu 1-0, în prima manșă a semifinalei din Liga Campionilor la fotbal.

Champions League: Bayern Munchen - Real Madrid 2-2. Finalista se decide pe Bernabeu
Sport 01 Mai 2024, 08:06

Două penalty-uri, goluri spectaculoase dar și câteva ratări monumentale au făcut deliciul unei partide care s-a încheiat 2-2.