Spania, Campioană Mondială la fotbal

Spania a devenit Campioană Mondială la fotbal după ce a trecut în finala din Africa de Sud de Olanda cu 1-0, grație reușitei lui Andres Iniesta din minutul 116 al prelungirilor.

Naţionala Spaniei a câştigat în Africa de Sud pentru prima oară trofeul Campionatului Mondial de fotbal. Foto: Reuters.

Articol de Ionuţ Dragu, 12 Iulie 2010, 00:54

Spania și-a adjudecat Cupa Mondială la fotbal după ce a trecut de Olanda cu 1-0, grației reușitei jucătorului lui FC Bracelona, Andres Iniesta, din minutul 116 al prelungirilor.

Prima ocazie a finalei din Africa de Sud a aparținut spaniolilor. În minutul 5 al partidei jucătorul lui Real Madrid, Sergio Ramos a trecut pe lîngă deschiderea scorului, după ce lovitura sa de cap a fost respinsă excelent de portarul olandez Stekelenburg.

Câteva minute mai târziu Spania a ratat deschiderea scorului prin jucătorul Pedro (FC Bracelona) care nu a reușit să găsească spațiul porții după ce a preluat cu capul o lovitură de la colțul terenului.

Aproape de finalul primei reprize Arjen Roben nu a reușit să îl învingă cu un șut plasat pe portarul Spaniei și cele două naționale intrau la pauză la egalitate.

În repriza secundă jucătorul lui Bayern Munchen, Arjen Roben a ratat cea mai bună ocazie a Olandei. În minutul 62 Roben a ajuns față în față cu portarul spaniol dar olandezul a trimis balonul în picioarele lui Iker Casillas.

În aceeași situație s-a aflat și spaniolul Frances Fabregas care, în minutul 94 al prelungirilor, singur cu portarul, nu a reușit să trimită balonul în plasă.

Olandezii au evoluat cu un om în minus pe teren din minutul 109 al prelungirilor după ce John Heitinga a văzut al doilea cartonaș galben.

Câteva minute mai târziu, în minutul 116, la un contraatac al spaniolilor, Andres Iniesta l-a învins pe portarul Olandei Maarten Stekelenburg cu un șut din 10 metri.

În finala Campionatului Mondial de Fotbal din Africa de Sud jucătorii batavi au primit nouă cartonașe galbene, iar ibericii cinci.

Jucătorul lui FC Barcelona, Andres Iniesta a fost desemnat de către FIFA omul finalei Cupei Mondiale din 2010.

Spania, a opta țară care câștigă Cupa Mondială la fotbal

Potrivit statisticilor FIFA Spania a devenit a opta țară din lume care a câștigat trofeul Campionatului Mondial de fotbal.

De asemenea, Spania a devenit a treia campioană en-titre a Europei care a disputat o finală de Campionat Mondial, după Italia (1970) şi Germania (1982).

Meciul dintre Olanda și Spania din finala din Africa de Sud a fost primul dintre cele două selecționate la un turneu final.

Singurele meciuri oficiale dintre cele două naționale au fost în preliminariile Euro 1984, când Spania a câştigat la ea acasă (1-0), iar Olanda şi-a luat revanşa pe teren propriu (2-1).

După câștigarea Cupei Mondiale la fotbal Spania a devenit ocupanta primului loc în clasamentul FIFA.

Olanda nu a ocupat niciodată prima poziţie în clasamentul FIFA, aceasta fiind a treia sa prezenţă într-o finală de Cupă Mondială după eşecurile din 1974 şi 1978.

Audio: Comentariul primei reprize din finala Campionatului Mondial de fotbal din Africa de Sud.

Audio: Comentariul celei de-a doua reprize din finala Campionatului Mondial de fotbal din Africa de Sud.

Audio:
Comentariul prelungirilor din finala Campionatului Mondial de fotbal din Africa de Sud.

Campionatul Mondial din Africa de Sud a fost primul la care o ţară europeană a câştigat trofeul în afara bătrânului continent.

Citește toate știrile Campionatului Mondial de fotbal din Africa de Sud aici.

Naţionala de polo va debuta împotriva Greciei la Jocurile Olimpice
Sport 29 Martie 2024, 16:22

A doua adversară va fi SUA pe 30 iulie.

Simona Halep nu va juca la Stuttgart
Sport 29 Martie 2024, 13:29

Jucătoarea română nu este pe lista sportivelorle care au fost invitate la turneul din Germania.

Start în play-off-ul Ligii a doua la fotbal
Sport 28 Martie 2024, 22:14

În Liga a doua de fotbal a debutat faza play-off. La Hunedoara, Corvinul și Gloria Buzău au terminat la egalitate 1-1.

Contracronometru de Joi – Ciprian Marica:”Aș fi preferat Islanda”
Sport 28 Martie 2024, 21:59

Ediția a 8-a a emisiunii Contracronometru, de joi 28 martie, dedicată ca de obicei participării României la Turneul Final de...

Cupa României la handbal masculin, meciuri tari în sferturi
Sport 28 Martie 2024, 17:25

La sediul Federației Române de Handbal s-au stabilit meciurile din Sferturile Cupei României la masculin.

Sport, natură, aventură! Peste 800 de participanți așteptați la linia de start a Crosului USAMV
Sport 28 Martie 2024, 14:21

Copii, elevi, studenți și alergători de cursă lungă, sunt așteptați să ia startul la cea de-a treia ediție a Crosului...