Ascultă Radio Romania ActualităţiAscultă Live Acum: CA PE ROATE (Continuare) Duminică, 17 Ianuarie

Gabriel Bucur

26 August 2018
Vizualizari: 584
Comentează add

După aproape un sfert de secol, selecționata masculină de volei a României s-a calificat la European.

România, calificată la Europeanul de volei masculin, după 24 de ani

gabriel-bucur

Sursa foto: F.R. de Volei / Facebook

Echipa națională masculină de volei a României s-a calificat, duminică, după o pauză de 24 de ani, la Campionatul European, grație victoriei reușite, la Craiova, cu scorul de 3-1 (26-24, 25-22, 20-25, 25-21), în fața reprezentativei Finlandei, în grupa A preliminară a turneului continental.

„Tricolorii” conduc, astfel, grupa pe care o împart cu Danemarca și Finlanda și vor participa la Europeanul de la anul, din septembrie, organizat în Franța, Slovenia, Belgia și Olanda, pentru prima dată din anul 1995.

Pentru echipa României a mai rămas doar meciul din 9 ianuarie, din Danemarca. Voleibaliștii noștri mai au două victorii, contra danezilor, la Craiova, scor 3-2, și contra finlandezilor, 3-2, la Helsinki.