Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Surpriză: Râmnicu Vâlcea a câștigat Supercupa României la handbal feminin

Meci extrem de spectaculos, cu un deznodământ-surpriză, în Supercupa României la handbal feminin.

Sursa foto: SCM Râmnicu Vâlcea / Facebook

Articol de Gabriel Bucur, 26 August 2018, 08:54

SCM Râmnicu Vâlcea a câștigat Supercupa României la handbal feminin, sâmbătă seară, după o victorie surprinzătoare reușită în fața campioanei naționale și deținătoarei Cupei, CSM București, cu scorul de 33-31 (12-10 la pauză, 21-21 după cele 60 de minute, 26-26 după primele două reprize de prelungiri, 33-31 după încă două reprize adiționale).

Este primul trofeu cucerit de echipa din Râmnicu Vâlcea, urmașa Oltchimului.

Confruntarea din Sala Polivalentă din Capitală a fost condusă, la pauză, cu scorul de 12-10 de către finalista Cupei României, SCM Râmnicu Vâlcea. Bucureștencele au avut avantaj pe tabelă abia în minutul 57, cu 20-19. Însă vâlcencele au egalat, 21-21, astfel că meciul a intrat în reprizele de prelungiri (două a câte cinci minute).

După primele două reprize adiționale, scorul a rămas echilibrat, 26-26. A fost nevoie de încă două reprize de prelungiri pentru ca SCM Râmnicu Vâlcea să fie condusă cu 28-26, apoi să egaleze și, în final, s-o conducă pe CSM București cu scorul de 33 la 31.

Handbalista care înscris cele mai multe goluri este liderul CSM-ului, Cristina Neagu, cu 12 reușite, în vreme ce ucraineanca SCM-ului, Irina Glibko, a marcat de 11 ori.

Runda cu numărul 6 a Ligii 1 debutează pe gazonul sintetic de la Chiajna
Sport 24 August 2018, 14:21

Astăzi, de la ora 21:00, Concordia Chiajna o va găzdui pe Astra Giurgiu.

Superliga de fotbal: Sepsi - FCSB 2-2
Sport 25 Aprilie 2024, 09:42

La Ovidiu, Farul mai face un pas mare spre consolidarea locului 2 în clasament după 3-1 cu Rapid.

Contracronometru Olimpic la RRA
Sport 24 Aprilie 2024, 22:25

O nouă ediție a emisiunii Contracronometru dedicată Jocurilor Olimpice de la Paris, cu detalii de la Ambasada Franței la...

EURO 2024: Olimpiu Moruțan ratează turneul final
Sport 24 Aprilie 2024, 18:22

Olimpiu Moruțan a jucat în 15 partide pentru România și a marcat un gol

CSM Constanța reușește eventul, la doi ani de la înființare
Sport 24 Aprilie 2024, 08:42

Echipa feminină de baschet CSM Constanța a dominat acest sezon intern, atât în campionat, cât și în Cupă.

Superliga: FC Botoșani o învinge pe Dinamo în prelungiri
Sport 23 Aprilie 2024, 22:57

În Superliga de fotbal FC Botoșani a învins-o pe Dinamo cu 2-1 în etapa a 6-a din play-out.

Dinamo câștigă la un gol prima manșă cu Skjern
Sport 23 Aprilie 2024, 22:34

Victorie grea pentru campioana României la handbal masculin Dinamo București, în prima manșă din sferturile de finală ale...