Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Niculescu, Buzărnescu și Copil au părăsit US Open în primul tur

Zi cu ghinion pentru numele care ne-au reprezentat, marți, în primul tur al ultimului turneu de Mare Șlem al anului.

Sursa foto: Marius Copil / Facebook

Articol de Gabriel Bucur, 28 August 2018, 23:06

Înfrângere, abandon și retragere pentru jucătorii români de tenis, marți, în primul tur al turneului US Open.

Jucătoarea de tenis Monica Niculescu (locul 62 WTA) a pierdut meciul jucat împotriva israeliencei Julia Glushko (locul 162 în lume), în primul tur al turneului de Mare Șlem US Open, cu scorul de 6-3, 5-7, 4-6.

A urmat abandonul lui Marius Copil (locul 82 ATP) în setul al treilea, în fața lui Marin Cilic (locul 7 mondial). Croatul își adjudecase primul set cu scorul de 7-5 și pe cel de-al doilea cu 6-1.

Seara a culminat cu Mihaela Buzărnescu (locul 21 WTA), cea care și-a anunțat retragerea de la turneul american, chiar înaintea meciului în care ar fi evoluat contra cehoaicei Marketa Vondrousova (locul 103 în lume).

După miezul nopții, Sorana Cîrstea (locul 51 WTA) o va întâlni pe americanca Alison Riske (locul 75), în primul tur de la US Open.

Cristina Ene a câștigat turneul ITF „Cupa Centenarului 2018”
Sport 26 August 2018, 20:46

Finală 100% românească în turneul ITF din Capitală.

Xavi continuă cu Barca
Sport 25 Aprilie 2024, 19:45

Antrenorul Barcelonei, Xavi Hernandez: "În ianuarie, mă gândeam că ar fi mai bine să plec, dar acum văd lucrurile altfel".

Superliga de fotbal: Sepsi - FCSB 2-2
Sport 25 Aprilie 2024, 09:42

La Ovidiu, Farul mai face un pas mare spre consolidarea locului 2 în clasament după 3-1 cu Rapid.

Contracronometru Olimpic la RRA
Sport 24 Aprilie 2024, 22:25

O nouă ediție a emisiunii Contracronometru dedicată Jocurilor Olimpice de la Paris, cu detalii de la Ambasada Franței la...

EURO 2024: Olimpiu Moruțan ratează turneul final
Sport 24 Aprilie 2024, 18:22

Olimpiu Moruțan a jucat în 15 partide pentru România și a marcat un gol

CSM Constanța reușește eventul, la doi ani de la înființare
Sport 24 Aprilie 2024, 08:42

Echipa feminină de baschet CSM Constanța a dominat acest sezon intern, atât în campionat, cât și în Cupă.

Superliga: FC Botoșani o învinge pe Dinamo în prelungiri
Sport 23 Aprilie 2024, 22:57

În Superliga de fotbal FC Botoșani a învins-o pe Dinamo cu 2-1 în etapa a 6-a din play-out.

Dinamo câștigă la un gol prima manșă cu Skjern
Sport 23 Aprilie 2024, 22:34

Victorie grea pentru campioana României la handbal masculin Dinamo București, în prima manșă din sferturile de finală ale...