Cristina Ene a câștigat turneul ITF „Cupa Centenarului 2018”

Finală 100% românească în turneul ITF din Capitală.

Sursa foto: Cupa Centenarului 2018

Articol de Gabriel Bucur, 26 August 2018, 20:46

Jucătoarea de tenis Cristina Ene a câștigat „Cupa Centenarului 2018”, turneu din calendarul ITF Pro, dotat cu premii totale în valoare de 15.000 de dolari și organizat, săptămâna aceasta, la Academia de Tenis Herăstrău. Românca a jucat finala împotriva unei conaționale, Alexandra Damaschin, pe care a învins-o cu scorul de 6-4, 1-6, 6-1.

„S-a întâmplat cum am dorit, în sensul că turneul a fost câștigat de o jucătoare din România după o finală cu două românce. Acesta este scopul turneului, pentru jucătoarele din România facem toate aceste eforturi și organizăm aceste competiții” a declarat Ion Țupa, directorul turneului.

Cristina Ene a învins-o, în semifinale, cu 6-4, 6-3, pe Ioana Gașpar, revelația turneului, care, la 35 de ani și abia revenită în tenisul profesionist, le-a eliminat pe Andreea Mitu și pe favorita numărul 1, Irina Fetecău. De cealaltă parte, Alexandra Damaschin a învins-o în semifinale, după un meci de peste trei ore, pe o altă revelație a turneului, jucătoarea de doar 18 ani Selma Ștefania Cadar, cu scorul de 5-7, 7-6, 6-2.

Surpriză: Râmnicu Vâlcea a câștigat Supercupa României la handbal feminin
Sport 26 August 2018, 08:54

Meci extrem de spectaculos, cu un deznodământ-surpriză, în Supercupa României la handbal feminin.

Champions League: Bayern Munchen - Real Madrid 2-2. Finalista se decide pe Bernabeu
Sport 01 Mai 2024, 08:06

Două penalty-uri, goluri spectaculoase dar și câteva ratări monumentale au făcut deliciul unei partide care s-a încheiat 2-2.

Handbal: Dinamo, în semifinalele European League
Sport 30 Aprilie 2024, 23:46

Turneul final de patru este programat în weekend-ul 25-26 mai.

CFR Timișoara și-a asigurat locul în finala Ligii 1 de futsal
Sport 30 Aprilie 2024, 21:39

Echipa bănățeană a dispus de campioana la zi United Galați, scor 7-5, și cu o etapă înaintea finalului de play-off și-a...

Billie Jean King Cup: Japonia, adversara României în optimile de finală
Sport 30 Aprilie 2024, 17:21

Turneul final al competiției va începe la Sevilla, pe 12 noiembrie.

Craiova urcă în Superligă. Rapid, doar un punct în 7 etape
Sport 30 Aprilie 2024, 10:23

Universitatea Craiova a câștigat în Giulești, ocazie pentru olteni să urce pe locul secund, în Superligă, în vreme ce Rapid...

Nou-promovata Corona Brașov este noua campioană la volei masculin
Sport 30 Aprilie 2024, 08:40

Surpriză, în campionatul național de volei masculin. Corona Brașov a câștigat titlul, la prima participare în prima divizie.