CM 2010: Retrospectiva zilei a noua

În grupa D s-a disputat Ghana-Australia 1-1, iar în grupa E partidele Olanda-Japonia 1-0 şi Camerun-Danemarca 1-2, camerunezii fiind practic eliminaţi.

Golul marcat de camerunezul Eto'o împotriva echipei Danemarcei. Foto: Reuters.

Articol de Bogdan Mihai, 19 Iunie 2010, 12:34

În cea de-a noua zi a Cupei Mondiale, s-au disputat meciurile din grupa D şi E.

Ultima partidă a zilei Camerun - Danemarca 1-2, într-un meci contând pentru grupa E.

A fost o partidă disputată pe contre, cu multe ratări din ocazii clare de gol, selecţionata Camerunului fiind eliminată de la mondialul african.

Atacantul camerunez Samuel Eto'o a profitat de o greşeală monumentală a apărării daneze şi a marcat în minutul 10, aducând Camerunul în avantaj în faţa Danemarcei, scor 1 la 0.

Danezul Nicklas Bendtner aduce egalarea în minutul 33, Camerun-Danemarca 1-1.

Danemarca este în avantaj, Dennis Rommedahl înscrie în minutul 61 cu un şut bine plasat din careu, gol ce va aduce şi victoria.

După ce a fost învinsă de Olanda în partida de luni, selecţionata Danemarcei a ajuns la trei mecuri consecutive în care a pierdut şi nu a înscris niciun gol.

Reprezentativa Camerunului vine de asemenea după o înfrângere în faţa Japoniei, rezultat pentru care fotbaliştii au primit foarte multe critici din partea presei locale.

Partida s-a disputat pe stadionul Loftus Versfeld Stadium din Tshwane/Pretoria, cu o capacitate de 42 858 locuri, şi a fost arbitrată de centralul Jorge Larrionda.

Cel de-al doilea meci al zilei contând pentru grupa D, dintre Ghana şi Australia s-a încheiat la egalitate, 1-1.

Mingea Jabulani face o nouă victimă, Kingson portarul naţionalei Ghanei, nu poate reţine un şut din lovitură liberă, mingea respinsă ajungând la atacantul australian Holman, care înscrie lejer în minutul 11.

În minutul 24 se acordă penalty pentru Ghana, jucătorul australian Kewell a oprit balonul cu mâna pe linia porţii fiind eliminat.

Lovitura de la 11 metri a fost transformată de atacantul ghanez Gyan în minutul 25.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de şase ori, Australia câştigând patru partide, iar Ghana una.

În cele mai recente două meciuri directe scorul a fost strâns, Australia obţinând victoria cu 1-0 acum doi ani, urmată de un egal (1-1) în 2006 la Londra.

În meciul de sâmbătă, Ghana va deveni naţiunea africană care va reprezenta continentul pentru a 100-a oară la Cupa Mondială.

Partida s-a desfăşurat pe stadionul Royal Bafokeng din Rustenburg, cu o capacitate de 38 646 de locuri, şi a fost arbitrată de italianul Roberto Rosetti.

Urmăriţi aici rezultatele şi clasamentul grupei D

În primul meci al zilei, Olanda a trecut cu 1-0 de reprezentativa Japonia, partidă contând pentru grupa E.

Olandezul Sneijder a înscris primul gol al partidei în minutul 53 cu un şut puternic de la 20 de metrii.

Echipele s-au întâlnit pentru a doua oară în ultimele 10 luni, după ce în amicalul disputat în luna septembrie a anului trecut, Olanda a obţinut victoria cu scorul de 3-0.

Olandezii au un avantaj clar în întâlnirile directe cu echipe asiatice, câştigând şapte partide şi obţinând o remiză din opt meciuri disputate cu reprezentative de pe cel mai populat continent al lumii.

Partida s-a desfăşurat pe stadionul Durban, cu o capacitate de 62 760 de locuri, şi a fost arbitrat de argentinianul Hector Baldassi.

Urmăriţi aici rezultatele şi clasamentul grupei E.

Citiţi aici toate ştirile Campionatului Mondial.

CM 2010: Retrospectiva zilei a şasea
Sport 16 Iunie 2010, 12:12

Rezultatele celei de-a şasea zi. Africa de Sud-Uruguay 0-3, surpriza zilei Spania-Elveția 0-1, Chile-Honduras 1 - 0.

Superliga: Universitatea Craiova-CFR Cluj 0-1
Sport 26 Aprilie 2024, 00:06

Golul a fost marcat de Daniel Bîrligea, în minutul 71.