Ploieşti
102,2 FM
Târgovişte
102,2 FM
București
105,3 FM
Bacău
98,8 FM
Constanța
102,7 FM
Tulcea
99,4 FM
Slobozia
96,3 FM
Galați
106,4 FM
Focșani
102,5 FM
Buzău
107 FM
Iași
101,1 FM
Botoșani
106 FM
Suceava
99,6 FM
Maramureș-Oaș
89,4 FM
Văratec
91,2 FM
Bistrița
103,9 FM
Satu-Mare
104,1 FM
Oradea
104,1 FM
Cluj
88,8 FM
Arad
103,8 FM
Timișoara
106,4 FM
Reșița
102,5 FM
Turnu-Severin
91,4 FM
Turnu-Măgurele
105,1 FM
Craiova
88,7 FM
Râmnicu-Vâlcea
103,4 FM
Alexandria
91,8 FM
Brașov
102,5 FM
Târgu Mureș
93,6 FM
Harghita
103,4 FM
Piteşti
103,4 FM
Sibiu
101,8 FM
Zalău
88,1 FM
Deva
103,4 FM
Oltenița
91,1 FM
Târgu Jiu
92,9 FM
Giurgiu
105,3 FM
Aveţi dificultăţi în recepţia postului nostru de radio? Scrieţi-ne aici!
| EUR | 4.3312 Lei |
| GBP | 4.9775 Lei |
| USD | 3.1853 Lei |
| AUR | 170.298 Lei |
O nouă atenţionare de cod galben de ninsoare
Situaţie de urgenţă în Vrancea
Premierul merge în zonele afectate de ninsori
Bunătăți din grădina lui VARĂ-Împărat 
9 Iulie 2010 | 624 vizualizări
Comentează
de Sorina Man
Sorbet, Șerbet și Înghețată
Strămoşii lor se trăgeau, se pare, din ţinuturile îndepărate ale Asiei.
Nu ştim exact dacă din China, ori din altă parte, dar ştim că numele a fost adus până la noi de limba arabă, din rădăcina Sharab, ceea ce la origini desemna o băutură îndulcită, pe care şi astăzi o numim sirop. Un derivat al acestei rădăcini, Shabat, a devenit în limba turcă Sherbet, de unde toate popoarele europene au preluat-o: Sorbetto, în italiană, sorbet pe franţuzeşte şi Sorbete în limba spaniolă.
Servită în apă cât mai rece, ca o boare întremătoare, băutura aceasta este unul dintre semnele cele mai răspândite de bineţe şi bunăvoinţă cu care musafirul era întâmpinat, deopotrivă în palatele şi în casele din Arabia, Turcia sau Persia. Prin meşteşuguri speciale, uneori, era păstrată gheaţă sau zăpadă care se amesteca cu siropul îndulcit, astfel încât surpriza gustului era sporită de cea a regăsirii unui strop de iarnă într-un pahar cu apă, în mijlocul unei toride zile de vară.
Ca multe alte minunăţii, se pare că tot în traista lui Marco Polo a călătorit spre noi, europenii şi secretul îngheţatei, adică al amestecului de lapte, frişcă, zahăr şi gheaţă. Prin inventivitate locală şi multă străduinţă aşa au ajuns mai întîi la curţile împărăteşti, iar mai apoi şi în casele mai cu dare de mînă ale orăşenilor, iaurtul îngheţat, şerbetul făcut dintr-un amestec din suc concentrat de fructe şi apă, cu albuş bătut de ouă sau gelatină; sorbetul, acela care nu vede niciodată culoarea laptelui şi, desigur, îngheţata.
Audio: Ascultati intreaga poveste
Pe la 1800 deja, îngheţata era un desert care urcase scările Casei Albe; prima doamnă a Statelor Unite, soţia Preşedintelui Madison, Lady Dolley, servind-o cu un succes remarcabil oaspeţilor săi.
Pe tot întinsul secolului al XIX-lea siropurile îngheţate sau amestecate cu gheaţă au devenit parte a unui tot mai extins repertoriu de băuturi, nu puţine dintre ele, vizitate de cîteva picături de alcooluri tari.
Dintr-un motiv care ţine probabil de visare, dar şi de chimie, şerbeturile şi sorbeturile folosesc şi astăzi, cel mai des, gusturile de lămîie, portocală, mure sau trandafiri.
Pe aici, prin urbea Bucureştilor, îngheţata a devenit celebră, se zice, tot datorită fraţilor Capşa, cei care-şi deschiseseră o prăvălioară, pe la 1868, în casele vornicului Slătineanu, de unde nu s-au mai mutat niciodată. Pe această poartă a miracolelor culinare şi a literaturii româneşti au intrat în lumea noastră nenumărate „specialităţi europene”, între care desigur şi îngheţată. Secretul fabricaţiei, se zice, l-a furat careva de la un italian care a făcut imprudenţa de a-şi lua o calfă, nu tot atît de credincioasă, pe cît dornică de îmbogăţire, pe cont propriu. Restul, desigur, ţine de mitologia Bucureştilor de altădată, la fel de îndrăgostit de îngheţată ca şi cel de astăzi.
Taguri:
gusturi, sirop, înghețată, răcoritoare
Articole cu teme similare:
VideoNews 
-
Deschiderea Târgului Gaudeamus
Miercuri a avut loc deschiderea ediţiei a 18-a a Târgului Internaţional Gaudeamus - Carte de Învăţătură, organizat de Radio România.
-
"Presiuni sporite" asupra Greciei
Liderii europeni au sporit marţi, presiunea asupra Greciei, nemulţumiţi de anunţul surpriză al premierului elen privind organizarea unui referendum pe tema planului de salvare.
-
Vremea severă a lăsat 4 milioane de americani fără curent electric
În pofida eforturilor, aproximativ 4 milioane de americani continuă să nu aibă curent electric, după căderile masive de zăpadă din ultimele zile.
-
Proteste în urma condamnării Iuliei Timoşenko
Un tribunal din Kiev a condamnat-o pe Iulia Timoşenko, la şapte ani de închisoare, într-un proces în care era acuzată de abuz de putere.
-
Flori şi lumânări la sediul Apple din California
Steve Jobs, fost director general şi cofondator al Apple, a decedat miercuri la vârsta de 56 de ani, în urma unor grave probleme de sănătate.
-
Tomas Tranströmer, surprins de câştigarea premiului Nobel
Poetul suedez Tomas Tranströmer a primit premiul Nobel 2011 pentru literatură, datorită imaginilor condensate şi translucide oferă un acces proaspăt la realitate, după cum au explicat reprezentanţii comitetului Nobel.
-
Primul zbor al Boeingului 787 Dreamliner
După trei ani de amânări şi costuri de miliarde de dolari, compania Boeing a livrat primul 787 Dreamliner grupului japonez All Nippon Airways. Vezi în ştire o galerie foto cu noul avion.
-
Executat după deliberări record
În statul american Georgia a fost executat Troy Davis, condamnat la moarte într-un caz care a atras atenţia internaţională, după formularea unor îndoieli în ce priveşte modul în care ar fi fost instrumentat cazul.
-
Zeci de cadavre abandonate, găsite într-un oraş mexican
Cadavrele a cel puţin 35 de persoane au fost găsite abandonate pe o şosea dintr-un oraş din estul Mexicului. Persoanele găsite sunt suspectate de legături cu grupări criminale organizate, informează AFP.
-
Egiptenii atacă sediul Ambasadei Israelului la Cairo
Trei persoane au murit şi alte o mie au fost rănite după ce mii de egipteni au atacat sediul Ambasadei Irsaelului din Egipt. Atacul a avut loc după uciderea a cinci poliţişti egipteni, în timpul unui schimb de focuri cu militanţii palestininieni care a avut loc la 15 august.
- Acum
- Urmează
Realizator Bogdan Pavlică * ŞTIRI * Meteo * Sport (14.00) * Publicitate (14.05) (vezi programul complet)
(vezi programul complet)
Alte subiecte la "Lumea noastră"
- Ultimele 24 de ore
- Săptămână
- Lună
Azi la România Actualităţi
Obiectiv, România

Buzoieni fericiţi de iarnã
În Câmpia Bărăganului există și oameni care spun că nu suferă din cauza zăpezii abundente.
Blogurile România Actualități
România pe bicicletă
(3) Ştiri pe două roţi
Peisaje hibernale urbane, surprinse de pe bicicletă
„ Ipostaze – viaţă de biciclist” - sub acest titlu, echipa care coordonează campania „Verde pentru biciclete” a Fu...
Mişcarea de Sănătate
Activităţi în aer liber
Mişcarea de Sănătate, la concursul naţional “Ultima Liră”
„Mişcarea de Sănătate“, campania naţională a Radio România Actualităţi, şi Asociaţia de Turism şi Ecologie Carpatia au ...
În jurul lumii
Uncategorized
Uca Marinescu printre shamani
În călătoria sa din vara 2011 pe urmele şi printre shamanii din Mongolia, Uca Marinescu are parte de s...
Calea spre sănătate
Eşti ceea ce faci
Cristian Răchitan invitat la Semnături celebre
Cristian Răchitan este unul dintre acei medici care călătoresc prin lume spre a face bine suferinzilor. Voluntar şi dezi...
Vezi ce asculţi
Ne-am întors!
Proiectul Reporter Special se întoarce în această vară cu o nouă incursiune în căutarea României de la firul ierbii. Dup...
Top 30 România Actualităţi
Love You Like A Love Song
The one that got away
Non stop
Domino
Without you
When we stand together
Good feeling
Love on top
Marry you
Nu mai e timp
Audio News
Ascultă Live













