Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Traian Băsescu: "Votaţi-mă, v-aţi găsit omul!"

12 Noiembrie 2009, 12:13

Preşedintele României, Traian Băsescu, candidat pentru un nou mandat, a declarat astăzi la Tecuci, în judeţul Galaţi, că miza alegerilor este extrem de mare, deoarece în funcţie de cel ce va câştiga, România se va moderniza sau nu.


Traian Băsescu i-a invitat pe alegători să-l voteze pentru că el este persoana potrivită.


"Dacă românii vor opta pentru un stat birocratic, cum am ajuns noi să-l avem acum, va trebui să nu mă votaţi pe mine"

"Dacă opţiunea românilor va fi un stat modern, care să consume mai puţini bani, atunci, dragii mei, votaţi-mă, v-aţi găsit omul!" a declarat Traian Băsescu.

Raportat la anul precedent, în primele două luni ale lui 2024 consumul de energie electrică s-a majorat în medie cu 1,7%
Economie 15 Aprilie 2024, 11:23

Raportat la anul precedent, în primele două luni ale lui 2024 consumul de energie electrică s-a majorat în medie cu 1,7%

La majorare a contribuit consumul economic și cel destinat iluminatului public; în schimb, consumul populaţiei a înregistrat...

Raportat la anul precedent, în primele două luni ale lui 2024 consumul de energie electrică s-a majorat în medie cu 1,7%
Orientul Mijlociu, o pace imposibilă?
Ştiri 15 Aprilie 2024, 10:16

Orientul Mijlociu, o pace imposibilă?

La emisiunea de dezbateri „Probleme la zi”, subiectul de azi va fi constituit de situația din Orientul Mijlociu.

Orientul Mijlociu, o pace imposibilă?
Actrița Anca Bianca Popescu, între #prieteniidelaradio
Ştiri 15 Aprilie 2024, 10:12

Actrița Anca Bianca Popescu, între #prieteniidelaradio

Clubul prietenilor de la radio se deschide, astăzi, pentru Anca Bianca Popescu, actriță la Teatrul Mic din București.

Actrița Anca Bianca Popescu, între #prieteniidelaradio
Primul exerciţiu de securitate cibernetică din România dedicat companiilor din energie
România 15 Aprilie 2024, 09:52

Primul exerciţiu de securitate cibernetică din România dedicat companiilor din energie

La Palatul Parlamentului din Bucureşti va avea loc primul exerciţiu de securitate cibernetică din România dedicat companiilor...

Primul exerciţiu de securitate cibernetică din România dedicat companiilor din energie
Ucraina recunoaşte că situaţia este ”tensionată” pe frontul de est
În lume 15 Aprilie 2024, 09:46

Ucraina recunoaşte că situaţia este ”tensionată” pe frontul de est

Ucraina a recunoscut că situaţia este ”tensionată” pe frontul de est, unde armata rusă, ”n superioritate numerică”, exercită...

Ucraina recunoaşte că situaţia este ”tensionată” pe frontul de est
De marţi temperaturile încep să scadă şi vor apărea şi ploile
România 15 Aprilie 2024, 09:40

De marţi temperaturile încep să scadă şi vor apărea şi ploile

Căldura neobişnuită din acestă sfârşit de săptămână va continua şi astăzi când se aşteaptă o maximă de 34 de grade în sudul...

De marţi temperaturile încep să scadă şi vor apărea şi ploile
”Tuturor ne-a scăzut capacitatea de a asculta şi capacitatea de a ne concentra în relaţie cu cineva”
România 15 Aprilie 2024, 09:14

”Tuturor ne-a scăzut capacitatea de a asculta şi capacitatea de a ne concentra în relaţie cu cineva”

"Apel matinal" - Invitat: Daniela Vişoianu, expert în educaţie şi consilier parlamentar.

”Tuturor ne-a scăzut capacitatea de a asculta şi capacitatea de a ne concentra în relaţie cu cineva”
Prima inaugurare de autostradă din acest an
România 15 Aprilie 2024, 08:30

Prima inaugurare de autostradă din acest an

Încă 13 kilometri din Autostrada Bucureştiului se deschid astăzi, la prânz.

Prima inaugurare de autostradă din acest an