Victor Hănescu pierde în finala turneului de la Nisa

Tenismenul român Victor Hănescu a fost învins în finala turneului de la Nisa, cu scorul de 7-6, 3-6, 3-6 , de numărul 12 în ierarhia mondială, spaniolul Nicolas Almagro.

Tenismanul român Victor Hănescu. Foto: Agerpres.

Articol de Paul Poteraşi, 21 Mai 2011, 16:24

Tenismenul român Victor Hănescu, locul 69 în ierarhia mondială, a fost învins sâmbătă, în finala turneului de la Nisa, cu scorul de 7-6, 3-6, 3-6, de spaniolul Nicolas Almagro, locul 12 ATP, favoritul numărul 3 al competiţiei.

Pentru accederea în finală Victor Hănescu va primi un cec în valoare de 38.200 de dolari şi 150 de puncte ATP.

Pentru victorie, Nicolas Almagro va primi un premiu în valoare de 72.600 de dolari şi 250 de puncte ATP.

Victor Hănescu s-a mai întâlnit de două ori cu Nicolas Almagro în acest an, spaniolul impunându-se de fiecare dată: scor 6-4, 7-6 (3) în optimile de finală ale turneului de la Auckland şi scor 6-3, 6-2 în primul tur al turneului de la Acapulco.

Spaniolul s-a impus şi în prima întâlnire pe care cei doi au avut-o în circuitul ATP, în 2009, când Victor Hănescu a abandonat în primul tur al turneului de la Barcelona, la scorul de 3-6, 7-6 (7), 2-2.

Pentru Victor Hănescu finala turneului de la Nisa a fost cea de-a cincea finală a unui turneu ATP din carieră (prima în acest an), după cele jucate la Bucureşti (2007), Gstaad (2008), Stuttgart (2009) şi Casablanca (2010).

În palmaresul lui Victor Hănescu figurează un singur titlu la simplu, cel obţinut la Gstaad.

Hănescu s-a calificat în sferturile de finală de la Nisa
Sport 18 Mai 2011, 19:18

Tenismanul român Victor Hănescu s-a impus într-un meci cu americanul Michael Russell.

Champions League: Bayern Munchen - Real Madrid 2-2. Finalista se decide pe Bernabeu
Sport 01 Mai 2024, 08:06

Două penalty-uri, goluri spectaculoase dar și câteva ratări monumentale au făcut deliciul unei partide care s-a încheiat 2-2.

Handbal: Dinamo, în semifinalele European League
Sport 30 Aprilie 2024, 23:46

Turneul final de patru este programat în weekend-ul 25-26 mai.

CFR Timișoara și-a asigurat locul în finala Ligii 1 de futsal
Sport 30 Aprilie 2024, 21:39

Echipa bănățeană a dispus de campioana la zi United Galați, scor 7-5, și cu o etapă înaintea finalului de play-off și-a...

Billie Jean King Cup: Japonia, adversara României în optimile de finală
Sport 30 Aprilie 2024, 17:21

Turneul final al competiției va începe la Sevilla, pe 12 noiembrie.

Craiova urcă în Superligă. Rapid, doar un punct în 7 etape
Sport 30 Aprilie 2024, 10:23

Universitatea Craiova a câștigat în Giulești, ocazie pentru olteni să urce pe locul secund, în Superligă, în vreme ce Rapid...

Nou-promovata Corona Brașov este noua campioană la volei masculin
Sport 30 Aprilie 2024, 08:40

Surpriză, în campionatul național de volei masculin. Corona Brașov a câștigat titlul, la prima participare în prima divizie.