Tenis: România a pierdut barajul de menținere în prima Grupă Mondială

România a retrogradat în a doua Grupă Mondială a Fed Cup, după ce a pierdut cu 4-1 întâlinrea cu Germania.

Monica Niculescu. Foto: Facebook.com.

Articol de Alex Țențu, 17 Aprilie 2016, 21:28

După ce la finalul meciurilor de sâmbătă scorul era egal, 1-1, ziua de duminică s-a încheiat cu trei victorii ale jucătoarelor germane.

În prima partidă a zilei, prima rachetă a României, Simona Halep, a cedat în două seturi identice, scor 6-2, în fața lui Angelique Kerber.

La finele întalnirii, întinsă pe durata a o ora și șapte minute, Simona a contorizat 26 de greșeli neforțate și și-a cedat de nu mai puțin de șase ori serviciul.

Aceasta a fost prima victorie a numărului trei WTA în fața constănțencei, scorul întâlnirilor directe fiind acum de 3-1 pentru Halep.

În meciul secund al zilei, Monica Niculescu a fost învinsă de Andrea Petkovic cu scorul de 0-6, 7-6 (1), 6-3, după două ore și 37 de minute.

După un prim set perfect, adjudecat la zero, Monica a avut două mingi de meci în setul secund, pe propriul serviciu, la scorul de 6-5, însă a cedat actul în tie-break. Decisivul a fost atipic, opt din cele nouă ghemuri fiind câștigate contra serviciului.

Petkovic a reușit cinci break-uri în ultimul set și astfel a adus punctul decisiv Germaniei.

În meciul de dublu, jucat doar pentru palmares, perechea Annika Beck/Julia Goerges a dispus de echipa Alexandra Dulgheru/Irina Begu, în trei seturi, 6-7 (5), 7-6 (4), 10-7.

România organizează, în premieră, Europenele de mountainbike
Sport 26 Aprilie 2024, 09:50

Campionatele Europene de ciclism mountainbike se vor desfășura în complexul sportiv de la Cheile Grădiștei, în perioada 8-12...

Superliga: Universitatea Craiova-CFR Cluj 0-1
Sport 26 Aprilie 2024, 00:06

Golul a fost marcat de Daniel Bîrligea, în minutul 71.