Supercupa Europei la fotbal merge la Barcelona

Şahtior Doneţk, echipa lui Mircea Lucescu, a pierdut cu 1-0 meciul de la Monte Carlo.

Articol de Ionuţ Dragu, 29 August 2009, 10:19

FC Barcelona a reuşit performanţa să câştige toate trofeele pentru care a jucat, ultimul care lipsea fiind supercupa europei.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Pedro Rodriguez, în minutul 115, care a fructificat o pasă venită de la Lionel Messi, cu un şut la colţul lung al porţii apărate de Pyatov de la aproximativ 12 metri.

În minutul 108, jucătorii formaţiei Şahtior au solicitat penalti la pătrunderea lui Luiz Adriano, însă arbitrul Frank De Bleeckere a lăsat jocul să continue, spre nemulţumirea antrenorului Mircea Lucescu, care a pătruns în suprafaţa de joc, fiind calmat de arbitrul de rezervă al meciului.

În minutul 117, arbitrul Frank De Bleeckere a oprit pentru câteva momente partida, pentru degajarea fumului de la torţele aprinse de fanii echipei FC Barcelona.

După meci Mircea Lucescu, antrenorul echipei de fotbal Şahtior Doneţk, învinsă la limită de FC Barcelona în Supercupa Europei, consideră că formaţia spaniolă, a fost avantajată de arbitru, care le-a refuzat un penalty ucrainenilor. "Este dificil să joci contra Barcelonei, deoarece arbitrul este mereu de partea lor. Am avut un penalty, care nu ne-a fost acordat, iar arbitrul a fluierat de două ori împotriva noastră, când eram în superioritate numerică. Aşa se întâmplă mereu. Felicit, însă, Barcelona, deoarece este o mare echipă şi a meritat să câştige", a declarat Lucescu la finalul partidei.

"A fost un meci bun, disputat în condiţii dificile, fiind foarte cald, în timp ce starea proastă a gazonului nu a permis un joc spectaculos. Cu toate astea, însă, a fost extraordinară dorinţa de victorie a celor două formaţii", a adăugat tehnicianul român, care a câştigat în acest an Cupa UEFA cu Şahtior.

Pep Guardiola, antrenorul lui FC Barcelona, a criticat la rândul său starea terenului, precizând totodată că arbitrul le-a refuzat ambelor formaţii câte un penalty.
"Şahtior a fost un adversar dificil, care ne-a făcut să suferim" a declarat tehnicianul catalan. El a mai adăugat că "arbitrul nu a acordat un penalty pentru Şahtior, însă şi nouă ne-a refuzat o lovitură de la 11 m, aşa că este egalitate din acest punct de vedere", a spus Guardiola la finalul jocului de pe stadionul Louis II din Monte Carlo.

FC Barcelona s-a impus cu 1-0 în faţa lui Şahtior Doneţk prin golul marcat în prelungiri de Pedro Rodriguez.

FC Timişoara elimină pe Şahtior Doneţk şi se califică în play-off-ul Ligii Campionilor
Sport 06 August 2009, 17:02

Tragerea la sorţi a meciurilor din play-off-ul Ligii Campionilor va avea loc la Nyon (Elveţia), vineri, de la ora 13.00.

Mircea Lucescu a suferit un infarct şi a fost operat
Sport 16 Iulie 2009, 13:22

Antrenorul echipei Şahtior Doneţk, Mircea Lucescu se află acum în stare stabilă.

Dinamo câștigă la un gol prima manșă cu Skjern
Sport 23 Aprilie 2024, 22:34

Victorie grea pentru campioana României la handbal masculin Dinamo București, în prima manșă din sferturile de finală ale...