Steaua, singura echipă românească cu şanse reale în Liga Europa

Steaua Bucureşti a făcut un pas important spre grupele Ligii Europa după victoria cu 2-0 de la Vilnius. Dinamo şi FC Vaslui au şanse mici după ce au pierdut cu acelaşi scor 0-2.

FC Vaslui-Inter Milano. Foto: Agerpres.

Articol de Răzvan Stancu, 24 August 2012, 08:28

Inter Milano a trecut de FC Vaslui cu scorul de 2-0 (1-0), joi seara, pe stadionul ''Ceahlăul'' din Piatra Neamţ, în prima manşă a play-off-ului Ligii Europa la fotbal.

Echipa italiană s-a impus prin golurile semnate de Esteban Cambiasso (23) şi Rodrigo Palacio (73) şi are şanse foarte mari de a juca în grupele competiţiei.

Inter Milano a dominat partida şi a deschis scorul în min. 23, prin Cambiasso, cu un voleu din marginea careului, la o minge respinsă de apărarea vasluiană.

FC Vaslui a avut două şanse bune de gol, dar şutul lui Varga a trecut prin faţa porţii (68), iar Charalambous a reluat peste transversală (70).

Inter a mărit avantajul în minutul 73, când Guarin l-a lansat bine pe Palacio, iar acesta a trimis mingea peste portarul Coman.

"Veteranul'' Javier Zanetti (39 ani) a disputat la Piatra Neamţ meciul cu numărul 800 pentru Inter.

Meciul retur va avea loc pe 30 august, pe stadionul ''Giuseppe Meazza''.

Dinamo, eşec pe propriul teren

Dinamo Bucureşti a fost învinsă de formaţia ucraineană Metalist Harkov cu scorul de 2-0 joi seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, în prima manşă a play-off-ului Ligii Europa la fotbal.

Echipa ucraineană s-a impus prin golurile marcate de Cleiton Xavier minutul 10 şi Jonathan Cristaldo, minutul 57.

Metalist Harkov a avut un start de partidă perfect şi au ratat prima ocazie mare de gol în min. 6, când portarul Bălgrădean a salvat în faţa lui Sosa.

Peste doar patru minute, Metalist a deschis scorul prin Cleiton Xavier in minutul 10, din lovitură liberă de la 18 metri.

Dinamo a revenit prin Alexe care a tras de la distanţă în minutul 17, dar fără emoţii pentru portarul advers.

Matei a irosit cea mai bună situaţie a dinamoviştilor în minutul 33 dar a şutat peste poartă de la 18 metri.

În minutul 57, o acţiune a căpitanului lui Metalist, Sosa a fost finalizată de Cristaldo care a împins balonul în poarta lui Bălgrădean, 0-2.

În minutul 68 Metalist a rămas în 10 oameni după ce Fininho a primit cel de-al doilea cartonaş galben.

Dinamo nu a reuşit să fructifice avantajul numeric de pe teren, iar Ţucudean a irosit ultima şansă a dinamoviştilor, după ce a şutat direct în braţele lui Goriainov în minutul 90+4.

Manşa secundă va avea loc pe 30 august, la Harkov.

Steaua, victorie fără emoţiişi cu mari şanse de calificare în grupele Ligii Europa

Steaua Bucureşti a învins formaţia lituaniană Ekranas Panevezys cu scorul de 2-0, joi seara, pe stadionul din Vilnius, în prima manşă a play-off-ului Ligii Europa la fotbal

Steaua Bucureşti a făcut un pas important spre grupele competiţiei.

Steliştii s-a impus prin golurile marcate de Novak Martinovic în minutul 36 şi Adrian Popa în minutul 75, ambele în urma unor faze fixe.

Steaua deşi a jucat pe un teren sintetic a controlat tactic jocul şi a reuşit să deschidă scorul în minutul 36, prin Martinovic, cu o lovitură de cap din 5 metri, la cornerul lui Bourceanu.

În repriza a doua, Latovlevici a expediat un şut bun în minutul 57, reţinut cu dificultate de portar, după care Adrian Popa a tras pe lângă poartă în minutul 65.

În minutul 75, proaspăta achiziţie a steliştilor, Adrian Popa a majorat diferenţa din lovitură liberă de la circa 22 de metri.

Rocha a ratat o ocazie clară de gol în minutul 77, când a tras în portar din doar 2 metri.

Partida retur va avea loc pe 30 august, pe stadionul Steaua.

Jocurile Olimpice: Team România a ajuns la 80 de sportivi
Sport 26 Aprilie 2024, 18:07

Ebru Bolat va reprezenta România în competiţia olimpică de sailing, care va aveaa loc la Marsilia.

România organizează, în premieră, Europenele de mountainbike
Sport 26 Aprilie 2024, 09:50

Campionatele Europene de ciclism mountainbike se vor desfășura în complexul sportiv de la Cheile Grădiștei, în perioada 8-12...

Superliga: Universitatea Craiova-CFR Cluj 0-1
Sport 26 Aprilie 2024, 00:06

Golul a fost marcat de Daniel Bîrligea, în minutul 71.