Steaua, eliminată de Chelsea în optimile Ligii Europa

Steaua Bucureşti a pierdut cu 3-1 meciul cu Chelsea Londra şi ratează calificarea în sferturile Ligii Europa la fotbal. Partida a fost transmisă în direct la RRA.

Chelsea - Steaua, partida retur. Foto: Reuters.

Articol de Răzvan Stancu, 14 Martie 2013, 19:03

Steaua Bucureşti a pierdut meciul cu Chelsea Londra, scor 3 - 1. Partida a contat pentru optimile Ligii Europa. În tur, Steaua căştigase cu 1 - 0.

Steaua este astfel eliminată din Liga Europa.

Steaua a făcut două greşeli foarte mari în repriza a doua a meciului cu Chelsea, a declarat antrenorul echipei, Laurenţiu Reghecampf, după meciul de la Londra.

"Ştiam că ei vor încerca să marcheze în repriza secundă cele două goluri de care aveau nevoie. Au fost două greşeli foarte mari, mai ales la golul doi, marcat de Terry. Ăsta e fotbalul, am avut câteva ocazii, dar n-am reuşit să marcăm.

"Jucătorii mei au făcut un meci destul de bun, dar Chelsea a meritat calificarea", a declarat Laurenţiu Reghecampf la finalul partidei, citat de Agerpres.

Un rezumat video al partidei poate fi urmărit aici.

Principalele momente ale partidei

Repriza a doua

Benayoun il inlocuieste pe Hazard (min. 90+2), iar Moses intra in locul lui Juan Mata (min. 90) in echipa antrenata de Rafa Benitez.

Penalty pentru Chelsea in minutul 87, lovitura este executata de Fernando Torres care trage in bara.

In minutul 84 Sobrinho (Steaua) intra in locul lui Rapa.--fb1

Un alt cartonas galben pentru un jucator al echipei londoneze, Ashley Cole, acordat de arbitrul Stéphane Lannoy in minutul 80.

Minutul 78, antrenorul Reghekampf il introduce in teren pe Leandro Tatu, in locul lui Tanase.

Fernando Torres marcheaza in minutul 71, ridicand scorul la 3-1.

Mikel (Chelsea) primeste cartonas galben in minutul 70.

In minutul 58, capitanul echipei londoneze John Terry marcheaza cu capul, scorul devenind 2 - 1 pentru Chelsea.

In minutul 49, Bourceanu a primit cartonas galben pentru o interventie din spate la adversar. Noua minute mai tarziu si Rapa (Steaua) este penalizat cu un cartonas galben.

Prima repriză

Scorul este 1-1, si Chelsea are de dat doua goluri pentru a se califica, pentru ca in acest moment, gratie golului in deplasare, Steaua este calificata in sferturi.

Vlad Chiriches a marcat pentru Steaua in primul minut de prelungiri ale primei reprize.

Golul a venit dupa o serie de trei cornere consecutive executate de Steaua.

Chelsea a deschis scorul in minutul 34, prin Juan Mata.

Meciul se disputa în cadrul optimilor de finală ale Ligii Europa la fotbal pe stadionul Stamford Bridge din Londra.

Partida este arbitrată de o brigadă din Franţa condusă la centru de Stéphane Lannoy.

Meciul este transmis, în direct, la Radio România Actualităţi şi este comentat de la Londra de Cătălin Cîrnu.

Echipele de start
Chelsea: Cech - Azpilicueta, D. Luiz, John Terry (căpitan), A. Cole - Ramires, Mikel - Oscar, Mata, Hazard - Torres. Antrenor: Rafael Benitez.
Steaua: Tătăruşanu - Râpă, Szukala, Chiricheş, Latovlevici - Bourceanu (căpitan), Pintilii - Popa, Chipciu, Tănase - Rusescu. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Steaua a învins, la 7 martie, pe Arena Naţională, cu scorul de 1-0, deţinătoarea trofeului Ligii Campionilor, în meciul tur al optimilor de finală ale Ligii Europa.

Unicul gol a fost înscris în minutul 34 din penalty de Raul Rusescu.

Tehnicianul Stelei, Laurenţiu Reghecampf a recunoscut că steliştii au exersat loviturile de la 11 metri şi sunt pregătiţi pentru această eventualitate, care s-a dovedit câştigătoare în meciul cu Ajax Amsterdam, insa dupa golul lui Vlad Chiriches varianta nu a mai fost de actualitate.

Pentru returul cu Steaua, antrenorul lui Chelsea, Rafa Benitez, poate conta pe toţi jucătorii, mai puţin Oriol Romeu, indisponibil de mult timp din cauza unei accidentări la genunchi, şi Demba Ba, fără drept de joc în Europa League.

Fernando Torres va pleca de la formaţia engleză la finalul sezonului, dar o decizie privind viitorul său club va lua la în luna mai, a scris, miercuri, publicaţia Daily Mail.

Torres şi Terry au fost integralişti în partida tur, câştigată de Steaua, la Bucureşti, cu 1-0.

În ultimul meci al lui Chelsea, 2-2 duminică pe terenul lui Manchester United, în sferturile de finală ale Cupei Angliei, Torres a intrat pe teren în minutul 77, iar Terry a rămas pe banca de rezerve.

Premierul Ponta prezent la meci

Premierul Victor Ponta mulţumeşte echipei Steaua pentru spectacolul pe care l-a făcut în meciul cu Chelsea, adăugând că echipa bucureşteană se întoarce cu capul sus de la Londra.

"Mulţumim Steaua pentru spectacol! Aţi dat mari emoţii campioanei Europei, după ce i-aţi adus şi învins la Bucureşti. Vă întoarceţi cu capul sus de la Londra!", a precizat premierul, într-un mesaj postat pe Facebook.

De asemenea, el a postat o fotografie cu echipa bucureşteană, aliniată înainte de începerea partidei.

Premierul Victor Ponta a declarase joi că va merge la meciul din Europa League al echipei Steaua Bucureşti care va avea loc la Londra joi seară în cazul în care se va termina la timp întâlnirea de la Bruxelles a şefilor de guverne socialişti.

Eden Hazard "are o valoare de transfer cât întreg lotul Stelei"

Conform siteului specializat în transferuri de jucători, transfermarkt, jucătorii echipei Chelsea Londra se află pe locul 6 şi valorează 387 de milioane de euro, numai Eden Hazard e evaluat la 40 de milioane de dolari, în timp ce fotbaliştii de la Steaua Bucureşti au o valoare însumată de 41 de milioane de euro.

Chelsea a mai evoluat o singură dată împotriva unei echipe româneşti, în stagiunea 2008/09 a Ligii Campionilor, cu CFR Cluj, 0-0 în Ardeal şi 2-1 la Londra.

Steaua nu a pierdut decât patru din ultimele 20 de partide jucate în cupele europene. Ultimul meci al steliştilor cu o echipă engleză a fost în decembrie 2010, când au terminat nedecis cu Liverpool, 1-1, la Bucureşti.

Joi seară se joacă mai multe partide în optimile Ligii Europa

Joi sunt programate partidele din manşa secundă a optimilor de finală ale Europa League la fotbal (ora de start - ora României).

Tragerea la sorţi a sferturilor de finală va avea loc vineri, la Nyon (Elveţia).

Sport 26 Aprilie 2024, 09:50

Campionatele Europene de ciclism mountainbike se vor desfășura în complexul sportiv de la Cheile Grădiștei, în perioada 8-12...

Superliga: Universitatea Craiova-CFR Cluj 0-1
Sport 26 Aprilie 2024, 00:06

Golul a fost marcat de Daniel Bîrligea, în minutul 71.