Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Steaua, eliminată de Chelsea în optimile Ligii Europa

Steaua Bucureşti a pierdut cu 3-1 meciul cu Chelsea Londra şi ratează calificarea în sferturile Ligii Europa la fotbal. Partida a fost transmisă în direct la RRA.

Chelsea - Steaua, partida retur. Foto: Reuters.

Articol de Răzvan Stancu, 14 Martie 2013, 19:03

Steaua Bucureşti a pierdut meciul cu Chelsea Londra, scor 3 - 1. Partida a contat pentru optimile Ligii Europa. În tur, Steaua căştigase cu 1 - 0.

Steaua este astfel eliminată din Liga Europa.

Steaua a făcut două greşeli foarte mari în repriza a doua a meciului cu Chelsea, a declarat antrenorul echipei, Laurenţiu Reghecampf, după meciul de la Londra.

"Ştiam că ei vor încerca să marcheze în repriza secundă cele două goluri de care aveau nevoie. Au fost două greşeli foarte mari, mai ales la golul doi, marcat de Terry. Ăsta e fotbalul, am avut câteva ocazii, dar n-am reuşit să marcăm.

"Jucătorii mei au făcut un meci destul de bun, dar Chelsea a meritat calificarea", a declarat Laurenţiu Reghecampf la finalul partidei, citat de Agerpres.

Un rezumat video al partidei poate fi urmărit aici.

Principalele momente ale partidei

Repriza a doua

Benayoun il inlocuieste pe Hazard (min. 90+2), iar Moses intra in locul lui Juan Mata (min. 90) in echipa antrenata de Rafa Benitez.

Penalty pentru Chelsea in minutul 87, lovitura este executata de Fernando Torres care trage in bara.

In minutul 84 Sobrinho (Steaua) intra in locul lui Rapa.--fb1

Un alt cartonas galben pentru un jucator al echipei londoneze, Ashley Cole, acordat de arbitrul Stéphane Lannoy in minutul 80.

Minutul 78, antrenorul Reghekampf il introduce in teren pe Leandro Tatu, in locul lui Tanase.

Fernando Torres marcheaza in minutul 71, ridicand scorul la 3-1.

Mikel (Chelsea) primeste cartonas galben in minutul 70.

In minutul 58, capitanul echipei londoneze John Terry marcheaza cu capul, scorul devenind 2 - 1 pentru Chelsea.

In minutul 49, Bourceanu a primit cartonas galben pentru o interventie din spate la adversar. Noua minute mai tarziu si Rapa (Steaua) este penalizat cu un cartonas galben.

Prima repriză

Scorul este 1-1, si Chelsea are de dat doua goluri pentru a se califica, pentru ca in acest moment, gratie golului in deplasare, Steaua este calificata in sferturi.

Vlad Chiriches a marcat pentru Steaua in primul minut de prelungiri ale primei reprize.

Golul a venit dupa o serie de trei cornere consecutive executate de Steaua.

Chelsea a deschis scorul in minutul 34, prin Juan Mata.

Foto: Reuters.

Meciul se disputa în cadrul optimilor de finală ale Ligii Europa la fotbal pe stadionul Stamford Bridge din Londra.

Partida este arbitrată de o brigadă din Franţa condusă la centru de Stéphane Lannoy.

Meciul este transmis, în direct, la Radio România Actualităţi şi este comentat de la Londra de Cătălin Cîrnu.

Echipele de start
Chelsea: Cech - Azpilicueta, D. Luiz, John Terry (căpitan), A. Cole - Ramires, Mikel - Oscar, Mata, Hazard - Torres. Antrenor: Rafael Benitez.
Steaua: Tătăruşanu - Râpă, Szukala, Chiricheş, Latovlevici - Bourceanu (căpitan), Pintilii - Popa, Chipciu, Tănase - Rusescu. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Steaua a învins, la 7 martie, pe Arena Naţională, cu scorul de 1-0, deţinătoarea trofeului Ligii Campionilor, în meciul tur al optimilor de finală ale Ligii Europa.

Unicul gol a fost înscris în minutul 34 din penalty de Raul Rusescu.

Tehnicianul Stelei, Laurenţiu Reghecampf a recunoscut că steliştii au exersat loviturile de la 11 metri şi sunt pregătiţi pentru această eventualitate, care s-a dovedit câştigătoare în meciul cu Ajax Amsterdam, insa dupa golul lui Vlad Chiriches varianta nu a mai fost de actualitate.

Pentru returul cu Steaua, antrenorul lui Chelsea, Rafa Benitez, poate conta pe toţi jucătorii, mai puţin Oriol Romeu, indisponibil de mult timp din cauza unei accidentări la genunchi, şi Demba Ba, fără drept de joc în Europa League.

Foto: Antrenament al echipei Chelsea Londra înaintea partidei retur cu Steaua. Sursa: Reuters.

Fernando Torres va pleca de la formaţia engleză la finalul sezonului, dar o decizie privind viitorul său club va lua la în luna mai, a scris, miercuri, publicaţia Daily Mail.

Torres şi Terry au fost integralişti în partida tur, câştigată de Steaua, la Bucureşti, cu 1-0.

În ultimul meci al lui Chelsea, 2-2 duminică pe terenul lui Manchester United, în sferturile de finală ale Cupei Angliei, Torres a intrat pe teren în minutul 77, iar Terry a rămas pe banca de rezerve.

Premierul Ponta prezent la meci

Premierul Victor Ponta mulţumeşte echipei Steaua pentru spectacolul pe care l-a făcut în meciul cu Chelsea, adăugând că echipa bucureşteană se întoarce cu capul sus de la Londra.

"Mulţumim Steaua pentru spectacol! Aţi dat mari emoţii campioanei Europei, după ce i-aţi adus şi învins la Bucureşti. Vă întoarceţi cu capul sus de la Londra!", a precizat premierul, într-un mesaj postat pe Facebook.

De asemenea, el a postat o fotografie cu echipa bucureşteană, aliniată înainte de începerea partidei.

Premierul Victor Ponta a declarase joi că va merge la meciul din Europa League al echipei Steaua Bucureşti care va avea loc la Londra joi seară în cazul în care se va termina la timp întâlnirea de la Bruxelles a şefilor de guverne socialişti.

Eden Hazard "are o valoare de transfer cât întreg lotul Stelei"

Conform siteului specializat în transferuri de jucători, transfermarkt, jucătorii echipei Chelsea Londra se află pe locul 6 şi valorează 387 de milioane de euro, numai Eden Hazard e evaluat la 40 de milioane de dolari, în timp ce fotbaliştii de la Steaua Bucureşti au o valoare însumată de 41 de milioane de euro.

Chelsea a mai evoluat o singură dată împotriva unei echipe româneşti, în stagiunea 2008/09 a Ligii Campionilor, cu CFR Cluj, 0-0 în Ardeal şi 2-1 la Londra.

Steaua nu a pierdut decât patru din ultimele 20 de partide jucate în cupele europene. Ultimul meci al steliştilor cu o echipă engleză a fost în decembrie 2010, când au terminat nedecis cu Liverpool, 1-1, la Bucureşti.

Joi seară se joacă mai multe partide în optimile Ligii Europa

Joi sunt programate partidele din manşa secundă a optimilor de finală ale Europa League la fotbal (ora de start - ora României).

Tragerea la sorţi a sferturilor de finală va avea loc vineri, la Nyon (Elveţia).

Ora Meciurile retur din optimile Ligii Europa
ReturTur
19.00Rubin Kazan (Rusia) - Levante (Spania) 2-00-0
19.00Zenit St Petersburg (Rusia) - FC Basel (Elveţia) 1-00-2
20.00Inter Milano (Italia) - Tottenham Hotspur (Anglia)4-10-3
22.05Newcastle United (Anglia) - Anji Mahacikala (Rusia)1-00-0
22.05Lazio Roma (Italia) - VfB Stuttgart (Germania)3-12-0
22.05Fenerbahçe Istanbul (Turcia) - Viktoria Plzen (Cehia)1-11-0
22.05Chelsea Londra (Anglia) - Steaua Bucureşti (România)3-10-1
22.05Bordeaux (Franţa) - Benfica Lisabona (Portugalia)2-30-1
Handbal: CSM București câștigă clar cu Odense
Sport 11 Ianuarie 2026, 19:47

Handbal: CSM București câștigă clar cu Odense

Victorie mare pentru CSM București în Liga Campionilor, în deplasare cu Odense, la primul meci european pentru Bojana Popovic.

Handbal: CSM București câștigă clar cu Odense
Dakar 2026. Dacia Sandriders domină clasa auto, cu 3 echipaje în Top 10. Emanuel Gyenes rezistă!
Sport 11 Ianuarie 2026, 19:01

Dakar 2026. Dacia Sandriders domină clasa auto, cu 3 echipaje în Top 10. Emanuel Gyenes rezistă!

Nasser Al-Attiyah și Fabian Lurquin și-au menținut poziția de lideri în clasamentul general, la finele etapei a șaptea a...

Dakar 2026. Dacia Sandriders domină clasa auto, cu 3 echipaje în Top 10. Emanuel Gyenes rezistă!
Polo: România debut cu dreptul la Campionatului European
Sport 11 Ianuarie 2026, 17:25

Polo: România debut cu dreptul la Campionatului European

Naţionala României a învins duminică, Slovacia, scor 16-8, în primul meci din grupa D a Campionatului European de polo pe apă...

Polo: România debut cu dreptul la Campionatului European
CFR Cluj anunță al doilea transfer al iernii
Sport 11 Ianuarie 2026, 13:59

CFR Cluj anunță al doilea transfer al iernii

CFR Cluj a anunțat astăzi oficial transferul fundașului bosniac Ilija Masic.

CFR Cluj anunță al doilea transfer al iernii
Tenis: Sorana Cîrstea, Gabriela Ruse şi Jaqueline Cristian au acces pe tabloul principal la Adelaide
Sport 11 Ianuarie 2026, 12:55

Tenis: Sorana Cîrstea, Gabriela Ruse şi Jaqueline Cristian au acces pe tabloul principal la Adelaide

Jucătoarele de tenis Sorana Cîrstea, Gabriela Ruse şi Jaqueline Cristian au acces pe tabloul principal la Adelaide, turneu...

Tenis: Sorana Cîrstea, Gabriela Ruse şi Jaqueline Cristian au acces pe tabloul principal la Adelaide
România pierde şi al doilea amical cu Ungaria, jucat fără public, la Gyor
Sport 11 Ianuarie 2026, 07:25

România pierde şi al doilea amical cu Ungaria, jucat fără public, la Gyor

Naţionala României a încheiat meciurile test dinaintea Campionatului European cu încă un eşec, scor 40-34...

România pierde şi al doilea amical cu Ungaria, jucat fără public, la Gyor
Fenerbahce a învins Galatasaray şi este supercampioana Turciei
Sport 11 Ianuarie 2026, 07:23

Fenerbahce a învins Galatasaray şi este supercampioana Turciei

Formaţia Fenerbahce a câştigat Supercupa Turciei, sâmbătă, învingând cu scorul de 2-0 echipa...

Fenerbahce a învins Galatasaray şi este supercampioana Turciei
Victorie categorică pentru PAOK-ul lui Răzvan Lucescu în faţa echipei lui Măţan
Sport 11 Ianuarie 2026, 07:21

Victorie categorică pentru PAOK-ul lui Răzvan Lucescu în faţa echipei lui Măţan

Formaţia PAOK Salonic, antrenată de Răzvan Lucescu, a învins, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 3-0,...

Victorie categorică pentru PAOK-ul lui Răzvan Lucescu în faţa echipei lui Măţan

Radio România

ALBA: Bărbat reținut sub acuzația că a bătut 3 persoane

ALBA: Bărbat reținut sub acuzația că a bătut 3 persoane

ALBA: Bărbat reținut sub acuzația că a bătut 3 persoane
SUA: Zeci de arestări şi un poliţist rănit în manifestațiile împotriva poliției anti-imigrație din Minneapolis

SUA: Zeci de arestări şi un poliţist rănit în manifestațiile împotriva poliției anti-imigrație din Minneapolis

SUA: Zeci de arestări şi un poliţist rănit în manifestațiile împotriva poliției anti-imigrație din Minneapolis
IAȘI: Femeie cu hipotermie gravă, transportată la Spitalul „Sf. Spiridon”

IAȘI: Femeie cu hipotermie gravă, transportată la Spitalul „Sf. Spiridon”

IAȘI: Femeie cu hipotermie gravă, transportată la Spitalul „Sf. Spiridon”
SUCEAVA: Intervenție complexă pentru salvarea unor vaci căzute într-un iaz

SUCEAVA: Intervenție complexă pentru salvarea unor vaci căzute într-un iaz

SUCEAVA: Intervenție complexă pentru salvarea unor vaci căzute într-un iaz