Steaua a învins Molde cu 2-0

Steaua a obţinut o victorie importantă care o menţine pe primul loc în Grupa E a Europa League. Pe 8 noiembrie Steaua va juca revanşa cu Molde, în deplasare.

Steaua - Molde. Foto: Agerpres.

Articol de Ioana Dogaru, 26 Octombrie 2012, 08:33

Echipa de fotbal Steaua Bucureşti a învins cu scorul de 2-0 (2-0) formaţia norvegiană Molde FK, joi seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, în Grupa E a Europa League.

Steaua a câştigat mai clar decât arată scorul, prin golurile lui Vlad Chiricheş (30) şi Raul Rusescu (32), dar a avut o bară (Latovlevici - 3) şi a ratat un penalty (Tănase - 58), pe lângă alte numeroase ocazii clare.

Steaua a început în forţă meciul şi ocaziile au curs una după alta la poarta lui Molde, prima fiind una mare - bară Latovlevici (3).

Peste trei minute, Tănase a trimis un şut-centrare, portarul a respins în faţă, dar Rocha a reluat foarte slab.

Un moment de respiro al steliştilor a prilejuit ieşirea scandinavilor din propria jumătate, iar Ekpo a tras peste poartă (8). În acelaşi minut, Tănase i-a testat vigilenţa lui Söderberg, dar acesta a fost pe fază.

Chipciu a fost şi el aproape de gol (15), dar şutul său a fost respins de pe linia porţii de un fundaş. Szukala (28) a trimis cu capul peste transversală, o fază care a prevestit primul gol al Stelei, reuşit de Chiricheş, cu o execuţie de excepţie - foarfecă (30).

Audio: Golul marcat de Chiricheş în minutul 30. Comentator Ilie Dobre.

Norvegienii au primit un nou gol, marcat de Rusescu, din pasa lui Latovlevici (32).

Audio: Golul doi înscris de Rusescu. Comentator Ilie Dobre.

Până la pauză, Chipciu a făcut presiune în două rânduri la poarta lui Söderberg, în min. 35, când goalkeeper-ul lui Molde a prins mingea expediată de şeptarul stelist, şi în min. 37, când fundaşii norvegieni au fost aproape de autogol.

Repriză fără goluri

Debutul părţii secunde a fost mai echilibrat, dar în cele din urmă Steaua a reuşit din nou să creeze pericol la poarta lui Molde, iar Costea a obţinut un penalty (faultat de Simonsen), dar Cristi Tănase a executat modest şi Söderberg a respins.

Tănase a mai ratat o şansă în min. 66, când şutul său a trecut pe lângă poartă.

Molde a avut şi ea o ocazie în min. 68, dar Tătăruşanu a fost atent la şutul lui Johansen.

Costea a avut şansa golului în min. 69, însă lovitura sa de cap a trimis mingea alături (69), pentru ca Söderberg să respingă şutul lui Tănase un minut mai târziu.

Molde a avut o oportunitate în min. 72, când Tătăruşanu a scăpat mingea la o centrare, după care Szukala a blocat şutul lui Steenslid (72).

Chipciu a irosit o şansă de gol în min. 82, când şutul său a ocolit puţin poarta norvegiană.

Steaua a obţinut o victorie importantă care o menţine pe primul loc în Grupa E, iar pe 8 noiembrie va juca revanşa cu Molde, în deplasare.

Formaţia VfB Stuttgart a încheiat la egalitate, scor 0-0, meciul susţinut joi în compania echipei daneze FC Copenhaga, în etapa a treia a grupei E a Ligii Europa, din care face parte şi Steaua.

Champions League: Bayern Munchen - Real Madrid 2-2. Finalista se decide pe Bernabeu
Sport 01 Mai 2024, 08:06

Două penalty-uri, goluri spectaculoase dar și câteva ratări monumentale au făcut deliciul unei partide care s-a încheiat 2-2.

Handbal: Dinamo, în semifinalele European League
Sport 30 Aprilie 2024, 23:46

Turneul final de patru este programat în weekend-ul 25-26 mai.

CFR Timișoara și-a asigurat locul în finala Ligii 1 de futsal
Sport 30 Aprilie 2024, 21:39

Echipa bănățeană a dispus de campioana la zi United Galați, scor 7-5, și cu o etapă înaintea finalului de play-off și-a...

Billie Jean King Cup: Japonia, adversara României în optimile de finală
Sport 30 Aprilie 2024, 17:21

Turneul final al competiției va începe la Sevilla, pe 12 noiembrie.

Craiova urcă în Superligă. Rapid, doar un punct în 7 etape
Sport 30 Aprilie 2024, 10:23

Universitatea Craiova a câștigat în Giulești, ocazie pentru olteni să urce pe locul secund, în Superligă, în vreme ce Rapid...

Nou-promovata Corona Brașov este noua campioană la volei masculin
Sport 30 Aprilie 2024, 08:40

Surpriză, în campionatul național de volei masculin. Corona Brașov a câștigat titlul, la prima participare în prima divizie.

Paris Saint-Germain a cucerit titlul de campioană a Franței pentru a 12-a oară
Sport 29 Aprilie 2024, 17:05

PSG și-a atins unul dintre obiectivele sezonului și poate realiza “tripla”.

Argint european pentru Lăcrămioara Perijoc
Sport 29 Aprilie 2024, 09:41

Pugilista Lăcrămioara Perijoc a urcat pe podiumul Europenelor, învinsă, în finala de la Belgrad, de o reprezentantă a gazdelor.