Steaua a învins Chelsea, campioana Europei

Steaua a învins cu 1-0 pe Chelsea, în meciul tur din optimile Ligii Europa. Unicul gol a fost marcat de Rusescu din lovitură de la 11 metri în minutul 34.

Steaua - Chelsea. Foto: Reuters.

Articol de Răzvan Stancu, 07 Martie 2013, 18:25

Steaua Bucureşti a învins joi, deţinătoarea trofeului Ligii Europei, Chelsea Londra, cu scorul de 1-0, într-o partidă contând pentru prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Europa.

Meciul care s-a disputat pe Arena Naţională în faţa a 52 de mii de spectatori a început la ora 20.00 şi a fost transmis, în direct, la Radio România Actualităţi.

În minutul 34, Steaua Bucureşti a deschis scorul prin Raul Rusescu în urma unei lovituri de la 11 metri după ce jucătorul stelist a fost faultat în careu de Ryan Bertrand.

Jucătorul echipei Chelsea, Ryan Bertrand a primit cartonaşul galben.

Audio: Gol Rusescu din penalty în min 34. Comentatori: Adrian Soare şi Cătălin Cîrnu.

După golul Stelei, Chelsea a avut două bune ocazii de a egala prin Benayoun în minutul 38 când a scăpat singur cu portarul Tătăruşanu, iar acesta a respins în corner şi Torres în minutul 42 când acelaşi portar a salvat poarta stelistă.

În minutul 56, Steaua a avut o mare ocazie de a se desprinde prin Tănase care a şutat din voleu de la 17 metri, dar mingea a trecut puţin pe lângă poarta lui Cech.

Antrenorul Reghecampf a făcut prima schimbare în minutul 58, când Pintilii a fost schimbat cu Prepeliţă.

Chelsea Londra a avut o mare ocazie în minutul 64 când Fernando Torres aflat în apropiere de careul Stelei, are o şansă bună de a marca, dar pasează în spate, crezând că are alături un coechipier.

Echipele de start:

Steaua: Tătăruşanu - Râpă, Szukala, Chiricheş, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii - Ad. Popa, Chipciu, Tănase - Rusescu. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Chelsea: Cech - Ivanovici, David Luiz, Terry, Bertrand - Obi Mikel, Lampard - Benayoun, Oscar, Hazard - Fernando Torres. Antrenor: Rafael Benitez.--fb1

Partida a fost condusă de arbitrul rus Serghei Karasev, ajutat la tuşe de arbitrii asistenţi Anton Averianov şi Nikolai Golubev.

Arbitru de rezervă a fost desemnat Dmitri Mosiakin, iar cei doi arbitri asistenţi adiţionali au fost Maksim Laiuşkin şi Aleksei Nikolaev.

Chelsea a venit la Bucureşti fără Victor Moses, Ramires şi Oriol Romeu, în timp ce la Steaua nu va putea juca atacantul Stefan Nikolic.

Meciul s-a disputat cu casa închisă.

Antrenorul Rafael Benitez i-a menajat pe mijlocaşii Ramires şi Victor Moses, astfel că aceştia nu au făcut deplasarea cu lotul formaţiei Chelsea la Bucureşti, pentru meciul cu Steaua, la fel ca atacantul Demba Ba, fără drept de joc în Liga Europa, informează siteul grupării engleze.

Returul va avea loc în 14 martie, la Londra.

Conform siteului specializat în transferuri de jucători, transfermarkt, jucătorii echipei Chelsea Londra se află pe locul 6 şi valorează 387 de milioane de euro, numai Eden Hazard e evaluat la 40 de milioane de dolari, în timp ce fotbaliştii de la Steaua Bucureşti au o valoare însumată de 41 de milioane de euro.

Chelsea a mai evoluat o singură dată împotriva unei echipe româneşti, în stagiunea 2008/09 a Ligii Campionilor, cu CFR Cluj, 0-0 în Ardeal şi 2-1 la Londra.

Steaua nu a pierdut decât patru din ultimele 20 de partide jucate în cupele europene. Ultimul meci al steliştilor cu o echipă engleză a fost în decembrie 2010, când au terminat nedecis cu Liverpool, 1-1, la Bucureşti.

Dinamo câștigă la un gol prima manșă cu Skjern
Sport 23 Aprilie 2024, 22:34

Victorie grea pentru campioana României la handbal masculin Dinamo București, în prima manșă din sferturile de finală ale...

Ana Maria Brânză va alerga cu torța olimpică
Sport 23 Aprilie 2024, 20:09

Spadasina tricoloră a fost inclusă în grupul de sportivi care reprezintă Uniunea Europeană.

Loteria Română va emite un milion de lozuri în sprijinul sportivilor
Sport 23 Aprilie 2024, 17:16

30% din sumele încasate vor fi utilizate exclusiv în sprijinul participării echipelor naţionale la competiţiile din vară.

Ambasada Franței în România pregătită pentru Jocurile Olimpice
Sport 23 Aprilie 2024, 15:20

La mai puţin de 100 de zile înainte de debutul Jocurilor Olimpice de la Paris, Ambasada Franţei în România a organizat un...

Patru arbitri români, cooptați la EURO 2024
Sport 23 Aprilie 2024, 14:49

Patru arbitri români vor oficia la turneul de fotbal EURO 2024, care va avea loc în Germania în perioada 14 Iunie - 14 Iulie.

SUPERLIGA, etapa a 6-a: FCSB poate câștiga matematic titlul de campioană
Sport 23 Aprilie 2024, 09:06

Dacă Univ Craiova nu o învinge pe CFR Cluj acasă, iar FCSB o bate în Covasna pe SEPSI, titlul este jucat.